jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۱۳۹۸   ۱۱ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

وزنه‌برداری و چالشی به نام کسب سهمیه

المپیک توکیو؛ شاید بدون سهراب و کیانوش

در فاصله کمتر از یک سال تا المپیک توکیو از بین وزنه‌برداران ایرانی فقط سیدایوب موسوی، کیانوش رستمی، محمد زارعی و سهراب مرادی (در دسته 96)، علی هاشمی (در دسته 109) و علی داوودی و سعید علی حسینی (109+) شانس کسب سهمیه المپیک را دارند، اما این امکان وجود دارد که ایران حتی نتواند دو‌سهمیه بخش مردان را بگیرد.

این روزها اهالی ورزش و وزنه‌برداری با ابهام درباره کسب سهمیه المپیک در وزنه‌برداری سوال می‌کنند و اطلاع دقیقی از شرایط و شانس‌های وزنه‌برداران ایران در مسیر حضور در المپیک توکیو ندارند.. طبق قوانینی که فدراسیون جهانی برای مرحله مقدماتی المپیک 2020 در نظر گرفته، در توکیو در هر وزن 14 وزنه‌بردار حضور دارند و هشت وزنه‌بردار که بیشترین امتیاز را در رتبه‌بندی وزن خود در مراحل گزینشی المپیک کسب کرده باشند، جواز حضور در المپیک را به‌دست می‌آورند. پنج وزنه‌بردار برتر قاره‌ها نیز بر اساس همین رتبه‌بندی مجوز حضور در المپیک را به‌دست می‌آورند. یک سهمیه هم به کشور میزبان تعلق دارد و در اوزانی که ژاپن حضور ندارد، یک وایت‌کارت به یک ورزشکار مهمان تعلق می‌گیرد. در این بین شرط مهم این است که در هر وزن از هر کشور فقط یک نفر سهمیه بگیرد.
به این ترتیب قرار گرفتن در بین هشت نفر برتر اوزان المپیکی، این روزها بزرگ‌ترین چالش وزنه‌برداران ایران به حساب می‌آید و این امکان وجود دارد که نفرات سرشناسی چون کیانوش رستمی و سهراب مرادی، حتی به‌رغم حضور در دیگر مراحل گزینشی نتوانند امتیازات لازم را برای کسب سهمیه المپیک به دست آورند.
در حال حاضر و در دسته 96 کیلوگرم سید ایوب موسوی با 1801 امتیاز در مکان چهل و سوم دنیا قرار دارد و کیانوش رستمی با 1784 امتیاز پشت سر او قرار دارد. سهراب مرادی هم در این وزن حضور دارد که فعلا با 1242 امتیاز در مکان شصت و ششم است. این رتبه‌ها نشان می‌دهد کار نمایندگان کشورمان در این وزن برای قرار گرفتن در میان هشت نفر اول دنیا چقدر دشوار است.
سعید علی حسینی هم در صورت اعزام نشدن به سوئیس از این فهرست نفرات المپیکی ایران خارج می‌شود. در واقع علی حسینی در بازه زمانی شش ماه اخیر باید در یکی از گزینشی‌های المپیک شرکت می‌کرد و مسابقات سوئیس که 20 روز دیگر برگزار می‌شود، آخرین فرصت او به‌شمار می‌رود که البته به گفته فدراسیون وزنه‌برداری، نام سعید علی حسینی برای این رقابت‌ها رد نشده است!
در حال حاضر علی هاشمی و علی داوودی، در بین وزنه‌برداران ایرانی از شانس بیشتری برای کسب سهمیه المپیک توکیو برخوردار هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر