jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۸۱۱۴   ۲۴ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

کار کردن در تیم‌های استارتاپی می‌تواند جذابیت‌های زیادی داشته باشد. شناور بودن زمان کار، نبودن سلسله مراتب و پویایی محیط از مزایای کسب‌وکارهای نوپا است.

اما کار کردن در کسب‌وکارهای نوپا مشکلاتی را نیز به همراه دارد که اگر با آنها به صورت آگاهانه برخورد نشود، آسیب‌های جدی در محیط کسب‌وکار بوجود می‌آورند. بعضی از این مشکلات عبارتند از:
نبودن امنیت شغلی: به گزارش فوربس فقط ۱۰درصد کسب‌وکارهای نوپا‌ به موفقیت می‌رسند و باقی شکست می‌خورند. این شکست فضای عدم قطعیتی را برای تیم‌ها ایجاد می‌کند. امنیت شغلی در کسب‌وکارهای نوپا وابسته به موفقیت خود شرکت‌ است. اگر مدل کسب‌وکاری شرکتی نوپا کار نکند یا امکان رقابت با سایرین را نداشته باشد از دور خارج می‌شود و این شکست به معنای ناتوانی در اداره کردن کسب‌وکار و از هم پاشیدن تیم است. طبعا چنین شرایطی ممکن است برای خیلی از کسب‌وکارهای نوپا‌ پدید آید و اعضای تیم شغل خود را از دست بدهند.
نبودن وظیفه مشخص: در یک محیط استارتاپی ممکن است کارها به صورت ناهموار توزیع شوند و کار از پیش تعریف‌شده‌ای برای اعضای تیم وجود نداشته باشد. برعکس یک سازمان سنتی، در کسب‌وکارهای نوپا مرز دقیقی بین کارها وجود ندارد و اعضای تیم فنی اغلب می‌توانند به جای همدیگر ایفای نقش کنند. محدودیت منابع سبب می‌شود کسب‌وکارهای نوپا‌ مایل به همکاری با افراد همه‌کاره (full stack) باشند تا در زمان لازم در نقش‌های مختلف مشغول به کار شوند.
محیط تخت ناکارآمد: تیم‌های استارتاپی معمولا در محیط‌های تخت فعالیت می‌کنند. این محیط‌ها فضاهایی بدون تقسیم‌بندی و اتاق‌های متعدد است و همه بدون سلسله‌مراتب مشخصی پشت میزهای یکسان می‌نشینند. از مزیت‌های مهم این فضاها ارتباطات آسان افراد و انعطاف‌پذیری بالای محیط است. در چنین فضایی اگر ارتباطات بین افراد ضعیف باشد ممکن است چالش‌های کوچک به درگیری‌های جدی منجر شود. اگر افراد تیم اخلاق حرفه‌ای نداشته باشند و به بلوغ کاری نرسیده باشند، محیط کاری خیلی زود به فضایی نامنظم، آزاردهنده و ناکارآمد تبدیل خواهد شد. یکی دیگر از مشکلات فضاهای تخت، شلوغی احتمالی و عدم سازماندهی است و احتمالا در چنین فضایی، تمرکز کردن سخت خواهد بود.

از دست رفتن چابکی: تیم‌های کسب و کارهای نوپا معمولا شروع خوبی دارند، اما نمی‌توانند تا حصول نتیجه کار را به خوبی ادامه دهند. اشتیاق اولیه تیم‌ها به مرور کمرنگ می‌شود و مشکلات کاری بین افراد فاصله می‌اندازد. کم‌کم افراد تیم آرزوهایشان را به فراموشی می‌سپارند و انرژی اولیه تیم تمام می‌شود. در چنین حالتی تیم نمی‌تواند به خوبی روزهای اول کار کند و سرعت خود را از دست می‌دهد. همچنین یافتن مسیر درست و تحلیل شرایط با پیشرفت کار پیچیده می‌شود و سردرگمی را برای اعضای تیم به ارمغان می‌آورد. نتیجه چنین اتفاقی از دست رفتن چابکی تیم - که مهم‌ترین سرمایه کسب‌وکارهای نوپاست - خواهد بود.
توازن کار و زندگی: افرادی که در کسب‌وکارهای نوپا مشغول به کارند، اغلب نمی‌توانند میان کار و زندگی‌شان توازن برقرار کنند. آنها ساعات طولانی به کار مشغولند و حتی در زمان استراحت نیز به کارشان فکر می‌کنند. نبود توازن میان ساعات کاری و زندگی شخصی و استراحت فردی آسیب‌های جبران‌ناپذیری به افراد خواهد زد. کار مدوام بدون تفریح می‌تواند در روحیه افراد نیز تاثیر بگذارد و آنها را پرخاشگر یا عصبی کند. یکی از عوامل، ساعت کاری شناور در کسب‌وکارهای نوپا‌ست. به عنوان مثال بسیاری از برنامه‌نویس‌ها ساعات پایانی شب را به کار کردن اختصاص می‌دهند و این مساله ممکن است روی زندگی فردی و اجتماعی آنها اثرات منفی بگذارد.

نگین یشمی

دانش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر