jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۸۰۸۶   ۲۳ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

چند سالی است که ساخت سریال «سلمان فارسی» سر زبان‌ها افتاده است. درست از زمانی که داوود میرباقری بعد از اتمام پروژه مختارنامه از ایده و ساخت این سریال گفت. اما سلمان فارسی چطور سریالی است؟

چرا سلمان؟ چون شخصیتی که برای برخی هنوز ناشناخته است و مردم معمولا او را در حد یک نام می‌شناسند. بنابراین سریال سلمان فارسی از ابتدای تولد سلمان تا زمان رحلت پیامبر‌اکرم(ص) به مهم‌ترین اتفاقات تاریخ می‌پردازد، اما قصه به‌گونه‌ای برای مخاطبان روایت می‌شود که هم با یک اثر تاریخی رو‌به‌رو شوند و هم این‌که قصه برایشان شیرین و دوست داشتنی باشد. جذابیت‌های زندگی سلمان‌فارسی کم نیست. او به توصیف پیامبر‌(ص)، صاحب علوم بود و اشراف زیادی هم به علم داشت. این شخصیت درباره دین، عقیده و بینش کنجکاوی داشت و گرچه خیلی مرفه بود، اما به دنبال حقیقت می‌گشت. به گفته عوامل این فیلم چون سلمان فارسی یک اشراف زاده بوده است در قصه صحنه‌های پرتحرکی وجود دارد که نشان می‌دهد سلمان فارسی چگونه در مدرسه اسب‌سواری و تیراندازی را آموزش می‌بیند و اینها یکی از هزاران جذابیتی است که قرار است در سریال سلمان فارسی دیده شود. طرح اولیه قصه سریال سلمان فارسی همانند دیگر کارهای سابق میرباقری به عهده خودش بوده، اما برای نگارش دیالوگ‌ها از چند نویسنده دیگر هم کمک گرفته و در نهایت خودش مشغول بازنویسی فیلمنامه است.
بخش عمده‌ای از نگارش سریال 40 قسمتی کاملا جلو رفته و یکی از نویسندگانی که کمک به نگارش دیالوگ‌ها کرده، امرا... احمدجو، نویسنده سریال «روزی روزگاری» است. تهیه‌کنندگی این سریال هم به عهده حسین طاهری است. البته امرا... احمدجو گفته است «داوود میرباقری 30 سال است که روی این پروژه فکر کرده است. اصل فیلمنامه را هم خود او می‌نویسد. دو نویسنده دیگر در بخش دیالوگ‌ها به من کمک می‌کنند. من دیالوگ‌ها را براساس لحنی محاوره‌ای می‌نویسم و قرار نیست این سریال، لحن چندان ثقیل یا فاخری داشته باشد بلکه این لحن در عین صمیمیت و ساده بودن به طور ضمنی فضایی تاریخی هم دارد.» این مجموعه تلویزیونی سه بخش عمده دارد، شامل ایران باستان، روم و بیزانس و بخش آخر مربوط به حجاز است. در واقع این سریال شامل سه مرحله از زندگی سلمان فارسی است که از دوران کودکی او تا زمان رحلت پیامبر اکرم (ص) را دربر می‌گیرد. قرار است در پروژه سلمان از تمام ظرفیت‌های استان‌های کشور استفاده شده و از آنجا که این سریال قرار است سریال پر بازیگری باشد تاکنون چیزی حدود 20 هزار بازیگر از 20 استان کشور برای بازی در این سریال پذیرفته شده‌اند. در مورد بازیگران اصلی این سریال هم شایعات فراوانی وجود داشته است از شایعه حضور شهاب حسینی بگیرید تا مصطفی زمانی اما تاکنون خبری در مورد بازیگران اصلی این سریال به بیرون درز نکرده است. علاوه بر همه اینها یکی از مهم‌ترین عناصر در فیلم‌های تاریخی انتخاب مکان فیلمبرداری مناسب است. مکان‌های متفاوتی برای این کار انتخاب شده‌ یکی از آنها بنا به آثار تاریخی و شرایط اقلیمی که دارد، کشور ترکیه است. در ایران نیز بخش‌هایی از کار در خراسان و کرمان و قشم به‌خصوص نواحی مرکزی این جزیره که دارای عارضه‌های طبیعی چشم‌نواز با چشم‌انداز و ویژگی‌های سرزمین‌های خشک و سوزان است، تصویربرداری می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر