jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۵۳۸۰   ۱۲ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

چند روز پیش سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد بیش از 75 درصد سالمندان از درجات مختلف استرس رنج می‌برند و این در حالی است که مقابله با موقعیت‌های استرس‌زا در دوران سالمندی مشکل‌تر از دوران جوانی و میانسالی است. تپش قلب، بی‌خوابی و کم‌اشتهایی، دلشوره‌های مداوم، افکار منفی، خواب‌های آشفته، نگرانی‌های بی‌مورد، خستگی مزمن و انقباض ماهیچه‌ای از جمله علائم بروز استرس در دوران سالمندی است که در برخی از مواقع برای کاهش این علائم می‌توان از داروهای ضدافسردگی استفاده کرد.

به عبارت دیگر، سالمندانی که به استرس مزمن مبتلا هستند، باید برای معالجه به پزشک متخصص و مشاور مراجعه کنند. از طرف دیگر باید به این نکته توجه داشت که سالمندان نیازمند توجه و مراقبت اطرافیان هستند و تنهایی، مرگ یکی از نزدیکان، مصرف داروهای مختلف و... می‌تواند در افزایش استرس مؤثر باشد و جالب این‌که بر‌اساس بررسی‌ها بدون دارو و تنها با رفع علت به‌وجودآورنده می‌توان زندگی بانشاطی را به سالمند هدیه کرد. برای مثال گیر افتادن در ترافیک در ساعات شلوغ خیابان‌ها می‌تواند باعث استرس فرد سالمند شود، اما با تنظیم زمان رفت و آمدها یا تغییر مسیر می‌توان با آن مقابله کرد.
اگر هم نگهداری اجباری نوه‌ها به‌علت شاغل‌بودن والدینشان باعث خستگی و استرس است، می‌توان با طرح موضوع در جست‌وجوی راه‌حل برآمد. گاهی نیز مرگ همسر و تنهایی علت اصلی بروز استرس است که با انتخاب یک همدم مناسب، رفع‌شدنی است. البته با انجام فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، قدم‌زدن، بازی‌های ورزشی و سرگرمی‌های مناسب و به کار‌بردن روش‌های آرام‌سازی، مدیتیشن و یوگا می‌توان استرس را کاهش داد. همچنین خواب و استراحت کافی به فرد سالمند کمک می‌کند تا ذهنی آرام داشته باشد و به همین دلیل سالمندان باید هفت تا هشت ساعت در شبانه‌روز بخوابند. علاوه بر خواب شبانه، چرت نیمروزی به مدت ۳۰ تا۴۰ دقیقه برای تمدد‌اعصاب، افزایش انرژی و رفع استرس‌های روزمره توصیه می‌شود. البته نباید فرد سالمند روابط اجتماعی خود را منحل کند و دائم در حال استراحت باشد، چرا که استراحت زیاد هم استرس‌زاست و به‌شدت باعث خمـــــــــــودگی و بـــــی‌حــــــوصــــــــلگی خواهد شد.

پریسا اصولی

سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها