jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۲۶۴۱   ۲۹ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

امیر مکی به استناد تحقیقات و شنیده‌هایش از مرحوم حسین مکی، شرایط کشور و شهر آبادان هنگام خلع‌ید از شرکت نفت ایران و انگلیس را این طور توصیف می‌کند: بعد از ملی شدن صنعت نفت، تهدیدات خارجی به‌شدت افزایش یافت و سنگ‌اندازی‌ها آغاز شد.

بعد از این‌که روز 29 اسفند قانون ملی شدن صنعت نفت تصویب شد، از اردیبهشت اقدامات لازم برای خلع‌ید عملا انجام گرفت. اعضای هیات خلع‌ید پنج نفر از مجلس سنا، پنج نفر از شورای ملی، وزیر دارایی و قائم‌مقام وزارت دارایی بودند. نکته حائز اهمیت این است که در خلال فشارهای جنبی از یک سو و فشارهای رسانه‌ای از سوی دیگر، عملا مقوله ایران‌هراسی را با همین واژه مطرح کردند. رسانه‌های خارجی، از جمله رسانه‌های انگلیسی ایرانی‌ها را به عنوان مهمان‌کش قلمداد می‌کردند. از طرف دیگر در مجلات و روزنامه‌های آمریکایی هم این اصطلاح را برای ایرانی‌ها به کار می‌بردند تا بتوانند یک مقدار فضا را متشنج کنند که یا عملیات خلع‌ید صورت نگیرد یا دست‌کم بتوانند آن را به تعویق بیندازند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر