jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۲۴۹۸   ۲۹ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

سالمندی با طعم سیب

سالمندان و خواب آرام شبانه

نباید فراموش کرد خواب خوب شبانه برای حفظ سلامت جسمی و روانی افراد در رده‌های سنی مختلف ضروری است و همان‌طور که سن افزایش می‌یابد، داشتن یک خواب باکیفیت نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. خواب کافی و راحت از ارکان اساسی سلامت در دوره سالمندی است؛ چرا که طی خواب، بدن ما انرژی از دست رفته‌اش را دوباره تمدید می‌کند و برای فعالیت‌های جدید فکری و جسمی آماده می‌شود.

به طور طبیعی در سنین بالای ۶۰ سال نیاز به خواب کاهش می‌یابد، اما در مقابل بسیاری از سالمندان می‌خواهند مانند دوران جوانی و میانسالی با رفتن به رختخواب و پس از حدود ۲۰ دقیقه به خواب روند و هشت ساعت خواب معمول داشته باشند.
حالا چرا سالمندان خوب نمی‌خوابند؟ افزایش سن شاید تغییرات ناخواسته‌ای در چگونگی خواب ما ایجاد کند و باعث بروز اختلالاتی مانند خواب منقطع، کاهش خواب عمیق و بیدار شدن‌های مکرر شود، اما شایع‌ترین علت بی‌خوابی در سالمندان ساعات نامنظم برای رفتن به رختخواب، چرت زدن بیش از حد هنگام روز، مصرف زیاد چای، عوارض دارویی، تکرر ادرار و خسته نشدن در طول روز است.
درد و استرس هم می‌تواند شما را از خواب مناسب دور نگه دارد. همچنین اگر زندگی بی‌تحرکی دارید، ممکن است احساس خواب آلودگی نداشته یا کمتر داشته باشید. متخصصان یکی از راه‌های مقابله با بی‌خوابی‌های شب را صرف‌نظر کردن از چرت‌های بعدازظهر می‌دانند و به‌ویژه سالمندان را از خوابیدن و عادت کردن به خواب بعدازظهر منع و توصیه می‌کنند چنانچه نمی‌توانید از خواب بعدازظهر چشم‌پوشی کنید فاصله خواب بعدازظهر تا شب را تا آنجا که ممکن است، طولانی تر کنید.
ورزش کردن حتی یک پیاده روی روزانه به داشتن خوابی آرام و راحت کمک می‌کند. از طرفی یک دوش آب گرم و نوشیدن یک لیوان شیر گرم کم‌چرب پیش از رفتن به رختخواب هم تأثیر مطلوبی بر خواب خوش شبانه دارد، اما نباید فاصله زیادی میان دوش گرفتن و به رختخواب رفتن به وجود بیاید. نکته طلایی این‌که از تماشای تلویزیون یا مطالعه در رختخواب بپرهیزید.

پریسا اصولی

سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

ارتباط بنده با علامه حسن‌ زاده از سال ۶۸ شروع شد که از حوزه‌علمیه دزفول برای تحصیلات درس خارج به قم مشرف شدم و توفیقی شد که درس اسفار و جلسات خصوصی که چهارشنبه‌ها در منزل ایشان برگزار می‌شد، شرکت کنم.

برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها