jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۲۴۹۸   ۲۹ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

سالمندی با طعم سیب

سالمندان و خواب آرام شبانه

نباید فراموش کرد خواب خوب شبانه برای حفظ سلامت جسمی و روانی افراد در رده‌های سنی مختلف ضروری است و همان‌طور که سن افزایش می‌یابد، داشتن یک خواب باکیفیت نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. خواب کافی و راحت از ارکان اساسی سلامت در دوره سالمندی است؛ چرا که طی خواب، بدن ما انرژی از دست رفته‌اش را دوباره تمدید می‌کند و برای فعالیت‌های جدید فکری و جسمی آماده می‌شود.

به طور طبیعی در سنین بالای ۶۰ سال نیاز به خواب کاهش می‌یابد، اما در مقابل بسیاری از سالمندان می‌خواهند مانند دوران جوانی و میانسالی با رفتن به رختخواب و پس از حدود ۲۰ دقیقه به خواب روند و هشت ساعت خواب معمول داشته باشند.
حالا چرا سالمندان خوب نمی‌خوابند؟ افزایش سن شاید تغییرات ناخواسته‌ای در چگونگی خواب ما ایجاد کند و باعث بروز اختلالاتی مانند خواب منقطع، کاهش خواب عمیق و بیدار شدن‌های مکرر شود، اما شایع‌ترین علت بی‌خوابی در سالمندان ساعات نامنظم برای رفتن به رختخواب، چرت زدن بیش از حد هنگام روز، مصرف زیاد چای، عوارض دارویی، تکرر ادرار و خسته نشدن در طول روز است.
درد و استرس هم می‌تواند شما را از خواب مناسب دور نگه دارد. همچنین اگر زندگی بی‌تحرکی دارید، ممکن است احساس خواب آلودگی نداشته یا کمتر داشته باشید. متخصصان یکی از راه‌های مقابله با بی‌خوابی‌های شب را صرف‌نظر کردن از چرت‌های بعدازظهر می‌دانند و به‌ویژه سالمندان را از خوابیدن و عادت کردن به خواب بعدازظهر منع و توصیه می‌کنند چنانچه نمی‌توانید از خواب بعدازظهر چشم‌پوشی کنید فاصله خواب بعدازظهر تا شب را تا آنجا که ممکن است، طولانی تر کنید.
ورزش کردن حتی یک پیاده روی روزانه به داشتن خوابی آرام و راحت کمک می‌کند. از طرفی یک دوش آب گرم و نوشیدن یک لیوان شیر گرم کم‌چرب پیش از رفتن به رختخواب هم تأثیر مطلوبی بر خواب خوش شبانه دارد، اما نباید فاصله زیادی میان دوش گرفتن و به رختخواب رفتن به وجود بیاید. نکته طلایی این‌که از تماشای تلویزیون یا مطالعه در رختخواب بپرهیزید.

پریسا اصولی

سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر