jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۱۲۲۴۹   ۲۷ خرداد ۱۳۹۸  |  ۱۸:۵۴

«گل»، یکی از خطرناک‌ترین مخدر‌های شناخته‌شده این روزهاست. ماده‌ای که به محض مصرف، ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی‌قراری ایجاد می‌کند و فرد را وارد چرخه توهم می‌کند.

مصرف «گل» چه بلایی بر سر مصرف‌کنندگان می‌آورد؟

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، از گل به‌عنوان دومین ماده مخدر در ایران یاد می‌شود. پلیس موادمخدر بار‌ها نسبت به مصرفش هشدار داده، اما به نظر می‌رسد میزان شیوع آن درحال افزایش است؛ هرچند که آمار جدیدی از مصرف آن وجود ندارد.

ماده مخدر «گل»، بیش از همه در میان دانش‌آموزان و دانشجویان مصرف می‌شود. اسکندر مومنی، دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر، اخیرا اعلام کرده که میزان شیوع مصرف این ماده مخدر در میان دانش‌آموزان ٢,١‌درصد است. مسئولان می‌گویند آمار‌ها تغییری نکرده، اما این به معنی انجام مطالعه جدیدی نیست. استناد‌ها به همان آمار‌های قبلی است.

با «گل» بیشتر آشنا شوید

«گل»، یکی از خطرناک‌ترین مخدر‌های شناخته‌شده این روزهاست. ماده‌ای که به محض مصرف، ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی‌قراری ایجاد می‌کند و فرد را وارد چرخه توهم می‌کند. «گل» همان ماری‌جوانای تغییریافته است که از قسمت‌های مختلف گیاه شاهدانه هندی به دست می‌آید.

نوع طبی آن به نام «گل» که وارد بازار شده، حداقل ٢٤‌درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دیگری دارد که اثرات اعتیادآوری برای مصرف‌کننده دارد. درحالی که ماری‌جوانای معمولی (غیرطبی) که از برگ گیاه شاهدانه به دست می‌آید، کمتر از ٨‌درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول دارد، بنابراین اثرات سوء‌مصرف نوع طبی آن بیشتر از نوع غیرطبی است. این گیاه پس از خشک‌شدن، شبیه نعناع می‌شود.

گل یکی از مواد دسته کانابیس‌ها است که اسم‌های دیگر آن حشیش، بنگ، گرس، سیگاری و... بوده که البته قوی‌ترین آن «سینسمیلا» است. گل اغلب تدخین می‌شود، یعنی آن را با کاغذی می‌پیچند و به صورت سیگار درمی‌آورند، در اصطلاح به آن «سیگاری» می‌گویند. ماری‌جوانا جزو دسته مواد توهم‌زا دسته‌بندی می‌شود و در این حالت، احساسات فرد به‌طور غیرطبیعی تغییر پیدا می‌کند.

آمار‌ها چه می‌گویند؟

تعداد معتادان کشور به دو‌میلیون و ٨٠٨‌هزار مصرف‌کننده مستمر موادمخدر رسیده است
حدود ١٣‌درصد از مصرف‌کنندگان موادمخدر، گل و حشیش می‌کشند
سن مصرف گل، حشیش و ماری‌جوانا به دبیرستانی‌ها رسیده؛ یعنی ١٥سالگی به بعد
٥١,٩‌درصد مصرف‌کنندگان «گل» در گروه سنی ١٥ تا ٢٩‌سال قرار دارند
١٥‌درصد از مصرف‌کنندگان گل، دانشجویان و ٣,٧‌درصد دانش‌آموزند
گل پس از تریاک، دومین ماده مخدر مصرفی در میان مصرف‌کنندگان مستمر موادمخدر است
٨٤,٦درصد از مصرف‌کنندگان «گل» مردان مجرد و با تحصیلات دیپلم و زیردیپلم هستند
٥,٤‌درصد از مصرف‌کنندگان، زنان هستند
در سال ٩٠، ٢٦‌درصد معتادان کشور شیشه مصرف می‌کردند (مصرف شیشه رتبه دوم را در کشور داشت)، در سال ٩٤-٩٥ شیشه رتبه چهارم مصرف و گل رتبه دوم را ثبت کرد

باور‌های اشتباه درباره ماده مخدر «گل»

منشأ گیاهی دارد و بی‌ضرر است
اعتیادآور نیست
کم‌خطرتر از حشیش و ماری‌جواناست
آرامش‌بخش است
برای مغز مخرب و آسیب‌زا نیست

واقعیت چیست؟

ماده گل می‌تواند آن‌قدر خطرناک باشد که با یک‌بار مصرف، فرد را معتاد کند
مصرف گل به‌طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش‌بخشی را در مغز فلج کرده و خود جایگزین آن می‌شود
فرد درصورت مصرف‌نکردن گل، دچار اضطراب شدید، بی‌قراری، وحشت‌زدگی، تپش قلب شدید، خشک‌شدن دهان و گلو، قرمزشدن چشم، خنده‌های بی‌مورد، گیجی و نداشتن تمرکز و افزایش اشتها و توهم می‌شود
گل دارای اثرات توهم‌زای گسترده‌ای است
مخدر گل روی گروه‌های خونی +A و +O اثر توهم‌زای بیشتری دارد
مخدر گل بر سیستم اعصاب مرکزی تأثیر می‌گذارد و در طولانی‌مدت علایم مختلفی را به همراه دارد
مصرف گل منجر به کاهش حافظه کوتاه‌مدت می‌شود
مشکلات ریوی و سرطانی از آثار طولانی‌مدت مصرف گل است
مصرف گل در طولانی‌مدت، منجر به گوشه‌گیری و انزوای فرد مصرف‌کننده می‌شود. فرد را دچار افسردگی می‌کند و منجر به افت شدید تحصیلی در میان دانش‌آموزان و دانشجویان می‌شود
مصرف گل منجر به ازدست‌رفتن انگیزه در افراد می‌شود و زندگی‌شان را بشدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد
اختلالات رفتاری رانندگی‌های بی‌پروا و مصرف همزمان گل با مواد دیگر به‌ویژه الکل، باعث افزایش میزان خشونت بین مصرف‌کنندگان نسبت به سایرین می‌شود
گل را مثل هرویین یا تریاک نمی‌توان درمان کرد. درمان اصلی گل «روان‌درمانی» است و دارودرمانی فقط برای عوارض جانبی آن ارایه می‌شود
مصرف این ماده اغلب به شکل تدخینی است، اما اخیرا مصرف خوراکی آن هم رواج پیدا کرده و برخی آن را در کیک و شیرینی به کار می‌برند که در این صورت عوارض بیشتری را هم برجا می‌گذارد
اثرات مصرف گل تا ۳۰دقیقه بعد از مصرف به اوج می‌رسد و ۲ تا ۳ساعت بعد از آن نیز ادامه دارد
توهم و هذیان از شایع‌ترین مصرف آن است، به‌طوری که فرد دچار توهم شنوایی، دیداری و هذیان‌گویی می‌شود

چرا «گل» مصرف می‌کنند؟

با کاهش دسترسی به شیشه معتادان به سمت ماری‌جوانا، حشیش و گل رفتند و از طرفی تغییر روند جهانی مصرف به سمت ماری‌جوانا هم موثر بود.
استفاده از گل، راحت‌تر است. معتادان به این مواد مثل سیگار می‌توانند از آن استفاده کنند و بکشند و مثل شیشه نیاز به پایپ و ادوات ندارد.
از سال ۲۰۱۳ مصرف ماری‌جوانا در بسیاری از ایالت‌های آمریکا به دلایل سیاسی و اجتماعی آزاد شد و همین اقدام تصور نادرست اعتیادآورنبودن آن را در افکار عمومی به وجود آورد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر