jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۷۹۶۱   ۰۲ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گروه زیادی از بیماران ما علت اصلی پوسیدگی و خرابی دندان‌ها و لثه‌ها را ارث می‌دانند که در نوشتارهای گذشته اشاره کردیم که در عین این‌که ارث بر میزان پوسیدگی دندان‌ها اثرگذار است ولی رعایت بهداشت و رژیم غذایی عامل اصلی است.

گروه زیادی به رژیم غذایی به‌عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بی‌توجه هستند. به عبارت دیگر به‌رغم مسواک و نخ دندان‌های مکرر به بیماری‌های دندانی مبتلا هستند .
احتمالا رژیم غذایی این گروه پر قند است. همان‌طور که همه می‌دانیم قند موجود در نوشابه‌ و شیرینی‌ و شکلات‌ تقویت‌کننده فعالیت‌های اسیدزایی باکتری‌ها هستند و نکته قابل توجه آن که بیشتر از آن‌که حجم کلی قند مهم باشد، تعداد دفعات استفاده از قندها مهم است. به عبارت دیگر رژیم صحیح آن است که در صورت نیاز به استفاده از قند در طول شبانه روز، استفاده آن با حداقل یک یا دو بار صورت پذیرد.
گروه دیگری از بیماران تصور می‌کنند
مسواک زدن، عامل اصلی کنترل بهداشت است. در عین این‌که بخشی از واقعیت همین است اما نخ‌دندان زدن به همان اندازه مسواک زدن موثر است؛ چرا که مسواک نمی‌تواند جایگزین کنترل پلاک‌های میکروبی در محل تماس‌های دندانی باشد.
گروه دیگری از بیماران تصور می‌کنند عامل اصلی کنترل بهداشت دهان، دهانشویه‌هایی مانند آب نمک یا محلول فلوراید است. باید گفت نقش این‌گونه دهانشویه‌ها کمکی است و در کنار مسواک و نخ و کنترل رژیم قندی نقش مکمل دارند.
درنهایت گروه زیادی منتظر درد دندان برای مراجعه به دندانپزشک هستند که نکته بسیار حائز اهمیت این‌ است که بیش از ۷۰ درصد پوسیدگی‌هایی که به عصب دندان می‌رسد درد ندارند و لذا معاینات دوره‌ای و منظم در کنار آموختن شیوه‌های مسواک و استفاده از نخ دندان و کنترل رژیم کم قند می‌تواند عوامل مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان باشند.

دکتر کاظم دالایی
متخصص ارتودنسی
و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید ‌بهشتی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر