jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۷۱۲۹   ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

هر نوع استفاده از ریتالین یا «قرص‌های شب امتحانی» در صورتی که با تجویز پزشک معالج نباشد و بدون نسخه مصرف شود، سوءمصرف تلقی می‌شود .

دکتر یسنا به‌منش، دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌سانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در مورد مصرف این دارو در برخی دانشجویان گفت: وابستگی مصرف، تحریک‌پذیری عصبی، سردرد، گیجی، دردهای شکمی، تاری دید، تپش قلب، کاهش اشتها و از دست دادن وزن، توهم بویایی و... از جمله مهم‌ترین عوارضی هستند که افراد با مصرف ریتالین به آن دچار می‌شوند. وی افزود: در عین حال طبق گفته کارشناسان، عوارض مصرف طولانی مدت ریتالین یا مقدار زیاد و خودسرانه آن می‌تواند از این هم خطرناک‌تر باشد و حتی موجب مرگ در نوجوانان و جوانان شود. از طرفی ریتالین در موارد مصرف خودسرانه، ظرفیت بالای اعتیادآوری نیز دارد. دکتر به‌منش تاکید کرد: دانش‌آموزان، دانشجویان و خانواده‌هایشان توجه کنند که برای رسیدن به اهداف مقطعی، سلامت خود را به خطر نیندازند./ ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر