jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۱۹۶۲۱۳   ۱۷ اسفند ۱۳۹۷  |  ۲۰:۳۰

«لیلیت تریان»؛ مجسمه‌ساز پیشکسوت ایرانی پنجشنبه، ۱۶ اسفند ماه در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

مادر مجسمه‌ سازی ایران درگذشت

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، لیلت تریان؛ مجسمه ساز پیشکسوت ایرانی متولد 10 دی 1309 در تهران بود. او یک مجسمه‌ساز ارمنی تبار بود که به عنوان مادر مجسمه‌ سازی ایران شناخته می‌شد. وی در خانواده‌ای هنر دوست متولد شد و به مدت یک سال، در رشته نقاشی در دانشکده هنرهای زیبای تحصیل کرد و سپس برای ادامه تحصیل به مدرسه بوزار فرانسه رفت.

تریان در آنجا هنر مجسمه سازی را فرا گرفت و در بازگشت به ایران، در سال 1339 شمسی به تدریس هنر در دانشکده هنرهای تزئینی پرداخت. وی در ادامه مدرک معادل دکتری را از مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس فرانسه گرفت.

تریان نخستین بار هنر مدرن مجسمه‌سازی را به صورت آکادمیک وارد مراکز آموزشی ایران کرد و از مؤسسین دپارتمان مجسمه‌سازی دانشکده هنرهای تزئینی بود.

ساخت مجسمه یادبود «مسروب ماشتوتس» (مبدع الفبای ارمنی) و نصب در کلیسای ترمانکچاج تهران، تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی، برپایی نمایشگاه گروهی دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیأت داوری بی‌ینال مجسمه‌سازی تهران، برپایی نمایشگاه‌های متعدد از آثارش از جمله فعالیت‌های این هنرمند مجسمه ساز است.

در سال 1385 از مقام هنری تریان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) تجلیل به عمل آمد و چندی پیش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری نیز از این مجسمه ساز تجلیل شد.

به مناسبت درگذشت این هنرمند پیشکسوت مجسمه سازی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیام تسلیتی را صادر کرد.

سید مجتبی حسینی در پیام خود برای درگذشت لیلیت تریان نوشته است: لیلیت تریان معلم و هنرمند مجسمه سازی و هنر است و با دهه ها آموزش در تداوم و توسعه روند و جریان هنر مجسمه سازی تاثیرگذار بود و سال ها در هنرستان هنرهای زیبا و دانشگاه برای تقویت آموزش هنر تلاش کرد.

حسینی در ادامه این پیام نوشته است: لیلیت تریان مصداق گویای هنرمند و معلمی عاشق است و نام و یادش در هنر می ماند. فقدان این هنرمند گرامی را به خانواده اش، جامعه هنری و دوستداران هنر تسلیت می گویم. روحش شاد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر
سیمین، عاشق زندگی بود

گفت‌وگو با عاطفه رضوی، یکی از علاقه‌مندان سیمین دانشور در صدمین سالروز تولد این نویسنده

سیمین، عاشق زندگی بود

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر