jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۹۴۰۸۴   ۰۷ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۸:۱۷

فعال کارگری در گفت‌وگو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

فاصله 300 درصدی حداقل حقوق کارگری با واقعیت اقتصاد

یک فعال کارگری می‎گوید فاصله چشمگیری بین دستمزد یک کارگر با هزینه‎های زندگی وجود دارد.

فاصله 300 درصدی حداقل حقوق کارگری با واقعیت اقتصاد

به گزارش جام جم آنلاین ، محمدرضا راهداری زاده فعال کارگری در گفت‎وگو با جام جم آنلاین عنوان کرد: طبق بررسی‎های اعضای کمیته شورای عالی کار مواردی در رابطه با حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده تصویب‌شده است.

راهداری زاده افزود: هم‌اکنون مهم‌ترین مسئله‎ای که برای هر فرد وجود دارد این است که معیشت او تأمین شود. بر اساس ارزیابی‎ها حداقل حقوق برای خانواده‎ای با میانگین جمعیت 3/2 نفر، حداقل حقوق باید سه میلیون و 700 هزار تومان باشد.

وی اظهار داشت: حالا یک کارگر باید با حقوق سه میلیون و 700 هزار تومان ادامه حیات بدهد و اقلام موردنیاز خود را تهیه کند.

این فعال کارگری گفت: در رابطه با حداقل دستمزد بحث‎های کارشناسی متعددی عنوان‌شده است و همه به‌خوبی می‌دانیم دستمزد فاصله بسیار فاحشی باقدرت خرید مردم دارد.

راهداری زاده تأکید کرد: اکنون حقوق حداقل یک‌میلیون و 120 هزارتومانی به میزان 300 درصد با آنچه حداقل نیازهای یک فرد را تأمین می‎کند، فاصله دارد.

او ادامه داد: شورای عالی کاربر اساس معیارهایی حداقل دستمزد سال آینده را تعیین کرده است. مسئله بسیار مهم این است که حداقل معیشت هر فرد برآورده شود.

این فعال کارگری بیان داشت: معیشت اولویت اصلی است. اکنون فاصله عمیقی بین دستمزد یک کارگر با توانش برای برآورده کردن نیازهای خانواده وجود دارد.

او ادامه داد: بین معیشت و دستمزد واقعاً فاصله افتاده است. امسال یک سونامی بزرگ اقتصادی وارد زندگی مردم شد. درواقع مردم نسبت تورم حداقل یک‌میلیون تومان عقب‌افتاده‌اند.

راهداری زاده بابیان اینکه دولت باید یک آسیب‎شناسی اساسی بر روی موضوع فاصله دستمزد با معیشت انجام بدهد یادآور شد: افراد باید نسبت به این مسئله آگاه باشند که چه تورمی مقابل افراد قرار می‎گیرد. توازن باید بین خرج و قدرت خرید افراد وجود داشته باشد. البته بحثی که در رابطه با افزایش دستمزدها مطرح شد به این مربوط می‎شد که حقوق افزایش معقولی داشته باشد.

فعال کارگری گفت: مردم در فرآیندی دو الی سه‌ساله به‌شدت از تورم عقب‌افتاده‌اند و این عقب‌افتادگی به میزان 300 درصد است؛ به همین دلیل ما 4 سال زمان نیاز داریم که این فاصله زیاد را جبران کنیم.

او خاطرنشان کرد: سفره مردم روزبه‌روز خالی‎تر می‎شود و حقوق کمتر از یک‌سوم ماه دوام می‎آورد. متأسفانه همه مردم بخصوص کارگران دغدغه معیشت دارند.

محمدرضا راهداری زاده در پایان گفت: دغدغه کارگران یکی نوع قرارداد آن‌هاست و یکی معیشت. قراردادی اگر از دائمی به موقتی تبدیل شود قدرت چانه‎زنی از آنها سلب می‎شود و از سوی دیگر معیشت آنها به‌طور کامل با خطر مواجه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر