jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۹۴۰۸۴   ۰۷ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۸:۱۷

فعال کارگری در گفت‌وگو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

فاصله 300 درصدی حداقل حقوق کارگری با واقعیت اقتصاد

یک فعال کارگری می‎گوید فاصله چشمگیری بین دستمزد یک کارگر با هزینه‎های زندگی وجود دارد.

فاصله 300 درصدی حداقل حقوق کارگری با واقعیت اقتصاد

به گزارش جام جم آنلاین ، محمدرضا راهداری زاده فعال کارگری در گفت‎وگو با جام جم آنلاین عنوان کرد: طبق بررسی‎های اعضای کمیته شورای عالی کار مواردی در رابطه با حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده تصویب‌شده است.

راهداری زاده افزود: هم‌اکنون مهم‌ترین مسئله‎ای که برای هر فرد وجود دارد این است که معیشت او تأمین شود. بر اساس ارزیابی‎ها حداقل حقوق برای خانواده‎ای با میانگین جمعیت 3/2 نفر، حداقل حقوق باید سه میلیون و 700 هزار تومان باشد.

وی اظهار داشت: حالا یک کارگر باید با حقوق سه میلیون و 700 هزار تومان ادامه حیات بدهد و اقلام موردنیاز خود را تهیه کند.

این فعال کارگری گفت: در رابطه با حداقل دستمزد بحث‎های کارشناسی متعددی عنوان‌شده است و همه به‌خوبی می‌دانیم دستمزد فاصله بسیار فاحشی باقدرت خرید مردم دارد.

راهداری زاده تأکید کرد: اکنون حقوق حداقل یک‌میلیون و 120 هزارتومانی به میزان 300 درصد با آنچه حداقل نیازهای یک فرد را تأمین می‎کند، فاصله دارد.

او ادامه داد: شورای عالی کاربر اساس معیارهایی حداقل دستمزد سال آینده را تعیین کرده است. مسئله بسیار مهم این است که حداقل معیشت هر فرد برآورده شود.

این فعال کارگری بیان داشت: معیشت اولویت اصلی است. اکنون فاصله عمیقی بین دستمزد یک کارگر با توانش برای برآورده کردن نیازهای خانواده وجود دارد.

او ادامه داد: بین معیشت و دستمزد واقعاً فاصله افتاده است. امسال یک سونامی بزرگ اقتصادی وارد زندگی مردم شد. درواقع مردم نسبت تورم حداقل یک‌میلیون تومان عقب‌افتاده‌اند.

راهداری زاده بابیان اینکه دولت باید یک آسیب‎شناسی اساسی بر روی موضوع فاصله دستمزد با معیشت انجام بدهد یادآور شد: افراد باید نسبت به این مسئله آگاه باشند که چه تورمی مقابل افراد قرار می‎گیرد. توازن باید بین خرج و قدرت خرید افراد وجود داشته باشد. البته بحثی که در رابطه با افزایش دستمزدها مطرح شد به این مربوط می‎شد که حقوق افزایش معقولی داشته باشد.

فعال کارگری گفت: مردم در فرآیندی دو الی سه‌ساله به‌شدت از تورم عقب‌افتاده‌اند و این عقب‌افتادگی به میزان 300 درصد است؛ به همین دلیل ما 4 سال زمان نیاز داریم که این فاصله زیاد را جبران کنیم.

او خاطرنشان کرد: سفره مردم روزبه‌روز خالی‎تر می‎شود و حقوق کمتر از یک‌سوم ماه دوام می‎آورد. متأسفانه همه مردم بخصوص کارگران دغدغه معیشت دارند.

محمدرضا راهداری زاده در پایان گفت: دغدغه کارگران یکی نوع قرارداد آن‌هاست و یکی معیشت. قراردادی اگر از دائمی به موقتی تبدیل شود قدرت چانه‎زنی از آنها سلب می‎شود و از سوی دیگر معیشت آنها به‌طور کامل با خطر مواجه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر