رییس کل بانک مرکزی ایران و وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه در نشستی بر گسترش روابط بانکی دو کشور بر مبنای توافقنامه همکاری اقتصادی منعقد شده تاکید کردند.
کد خبر: ۱۱۸۲۰۷۲
مبادلات بانکی ایران و سوریه تسهیل می شود

به گزارش جام جم آنلاین از بانک مرکزی، در دیدار «عبدالناصر همتی» و «محمد سامر الخلیل» که در ساختمان بانک مرکزی و به منظور بررسی راهکارهای توسعه تبادلات پولی و بانکی بین ایران و سوریه انجام شد، موضوع هایی چون مبادله حساب های بانکی، تسهیل نقل و انتقال پول بین دو کشور، گشایش روابط بانک های تجاری و ایجاد بانک مشترک مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

همتی در این نشست، گسترش روابط بانکی را پیش شرط توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور در راستای اجرای توافقنامه همکاری اقتصادی دانست و گفت: انجام و گسترش مبادلات تجاری با استفاده از پول های ملی دو کشور در دستور کار قرار گرفته است و باید به تدریج به سمت حذف پول های غیرملی در روابط بازرگانی دوجانبه حرکت کنیم.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به روابط راهبردی ایران و سوریه و شکست توطئه های دشمنان علیه مردم سوریه، بر آمادگی ایران برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد.

وی همچنین پیشنهاد تشکیل کارگروهی مشترک از کارشناسان بانک های مرکزی و مدیران بانک های تجاری دو کشور برای جمع بندی و اجرای نهایی توافقات بانکی را مطرح کرد که با موافقت وزیر اقتصاد سوریه روبرو شد.

وزیر اقتصاد سوریه نیز با اشاره به سابقه دیرینه روابط دوستانه بین ایران و سوریه گفت: گسترش روابط بانکی بین دو کشور بخش مهمی از توافقنامه همکاری اقتصادی بلند مدت میان ایران و سوریه است و بانک های مرکزی دو کشور نقشی مهم در تسهیل روابط تجاری ایفا می کنند.

وی با استقبال از گسترش روابط تجاری بین دو کشور بر مبنای پول های ملی از آمادگی کامل بانک مرکزی سوریه برای استحکام روابط بانکی با ایران خبر داد و خواستار تسریع در اجرای عملیات بانکی دو جانبه شد.

«محمد سامرالخلیل» وزیر اقتصادی و تجارت خارجی سوریه در راس هیاتی برای شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه به تهران سفر کرده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها