jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۱۷۸۶۲۱   ۱۰ آذر ۱۳۹۷  |  ۱۶:۲۰

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح کرد

55 درصد از طلاق ها ناشی از مواد مخدر

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه 30 درصد از موارد ابتلا به بیماری ایدز، ریشه در مواد مخدر دارد، گفت: مواد مخدر، منشا بسیاری از آسیب های اجتماعی محسوب می‌شود که متاسفانه در طول دوران گذشته، مغفول مانده است.

55 درصد از طلاق ها ناشی از مواد مخدر

به گزارش جام جم آنلاین از فارس،‌ سردار اسکندر مومنی در همایش روز جهانی ایدز اظهار داشت: براساس آمارهای رسمی در کشور، 55 درصد از طلاق ها ناشی از مواد مخدر است. البته در بسیاری از خانواده ها، شاهد طلاق نیستیم، اما در عمل، زوجین از همدیگر جدا هستند و بار سرپرستی خانواده بر دوش همسر و زن است.

وی تصریح کرد: حدود 70 درصد از زندانیان به صورت مستقیم و غیر مستقیم با مواد مخدر مرتبط هستند و از سویی نیز حداقل 30 درصد از موارد ابتلا به ایدز، ریشه در مواد مخدر دارد البته اگر بخشی از رفتارهای پرخطر جنسی و تن فروشی را نیز ناشی از مواد مخدر بدانیم، سهم آن در ایدز بسیار بیشتر هم می شود.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه روزانه 9 نفر معتاد در کشور جان خود را از دست می دهند، افزود: سالانه بیش از 3 هزار نفر از معتادان فوت می کنند که متاسفانه اکثر آنها در سنین کار و تولید قرار دارند. بنابراین توجه جدی همراه با استفاده از یافته های علمی به منشا و علت تعیین کننده بسیاری از آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی یعنی اعتیاد، بسیار مهم است.

جانشین سابق فرمانده ناجا تصریح کرد: در دو دهه گذشته میزان تولید مواد مخدر در افعانستان حدود 200 تن بوده اما در حال حاضر به 10 هزار تن رسیده که بیش از 50 برابر افزایش یافته است. افغانستان از نظر اقتصادی در شرایط مناسبی قرار ندارد و علاوه بر عدم دسترسی به آب های آزاد، بسیار ناامن است و توسط قدرت های فرامنطقه ای مورد تجاوز قرار گرفته که در مدت تجاوز، تولید مواد مخدر در این کشور 50 برابر افزایش یافته است.

سردار مومنی اضافه کرد: یکی از مسیرهای اصلی، راحت و ارزان ترانزیت و البته ورود، قاچاق، توزیع و عرضه مواد مخدر برای افغانستان، ایران بوده است و ایران هم در 4 دهه گذشته، مبارزه بی امانی برای ورود، قاچاق، توزیع و درمان مواد مخدر داشته و در این راه، 4 هزار نفر شهید شده و چندین برابر این تعداد، مجروح و معلول شده اند، اما برای کشور هیچ تفاوتی نداشت که مواد مخدر افغانستان در ایران توزیع شده یا ترانزیت شود و یا این مواد، جوان ایرانی یا غیرایرانی را آلوده کند.

وی توجه به پیشگیری از اعتیاد به ماده مخدر را بسیار مهم و یکی از اولویت های کنونی کشور دانست و گفت: درمان اعتیاد، سخت و پیچیده و مواد مخدر، منشا بسیاری از آسیب های اجتماعی است. بنابراین اولویت اصلی و کلان ما باید پیشگیری باشد که متاسفانه در طول دوران گذشته، مغفول مانده است. البته باید توجه داشته باشیم که کشف مواد مخدر از مرحله تشکیل پرونده تا زندانی شدن فرد، هزینه های بسیاری برای کشور به همراه دارد.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: همه افراد، خانواده ها، دستگاه ها و نهادها باید از خودشان بپرسند که سهم هر یک در پیشگیری از اعتیاد چیست؟ مبارزه با اعتیاد، یک امر کاملا مردمی، اجتماعی و بین بخشی است و هیچ سازمانی نمی تواند به تنهایی و بدون حضور مردم، رسانه ها و گروه های مرجع، موفق باشد.

سردار مومنی در پایان یادآور شد: حدود 11.7 درصد از تولید ناخالص ملی در کشور صرف مبارزه با مواد مخدر می شود که شامل درمان، مقابله و پیشگیری است و منطق و یافته های علمی و تجربیات بشری نشان می دهد که در کنار اقدامات مقابله ای و درمانی باید به اقدامات پیشگیرانه در حوزه اعتیاد، توجه جدی داشته باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خدمت به شهروندان بدون اغماض

خدمت به شهروندان بدون اغماض

قطعا مهم‌ترین و کلان‌ترین وظیفه‌ای که شورای شهر و سایر نهادهای اجرایی و قانونگذاری باید مدنظر قرار دهند، خدمت‌رسانی به شهروندان است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر