jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۱۱۷۶۰۵   ۰۹ بهمن ۱۳۹۶  |  ۰۹:۳۲

سازماندهندگان کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی روسیه به بیان آخرین تحولات مربوط به این کنفرانس که قرار است امروز (دوشنبه) و فردا (۲۹ و ۳۰ ژانویه) برگزار و ادامه داشته باشد، پرداختند.

لیست شرکت‌کنندگان در کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، یک منبع مطلع روز یکشنبه گفت، بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل که معمولا ریاست هیئت دولت سوریه را در مذاکرات صلح برعهده دارد در کنفرانس سوچی حضور نخواهد یافت.

سازماندهندگان این کنفرانس اظهار داشتند، فاروق عرنوس، مشاور وزیر خارجه سوریه برای حضور در نشست سوچی دعوت شده است.

سازماندهندگان این کنفرانس که ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه و روند آستانه درباره حل بحران سوریه هستند، گفتند، مدعوین به کنفرانس بیش از ۱۶۰۰ شخصیت به نمایندگی از طیف‌های مختلف و گروه‌های سیاسی جامعه سوریه هستند.

اعراب غالب مدعوین را تشکیل می‌دهند که میزان آنها حدود ۹۴.۵ درصد است، البته نمایندگانی از کردها، ایزدی‌ها، آشوری‌ها، ارمن‌ها، شرکس‌ها داغستانی‌ها، ترکمان‌ها و دیگر اقشار و طوایف نیز حضور دارند.

مخالفان داخلی نیز در کنفرانس حضور دارند که از شورای مردمی و احزاب اصلی نظیر حزب بعث،‌ جبهه ملی پیشرو، حزب سوسیال و غیره به اضافه شخصیت‌های برجسته با تمامی اعتقادات دینی و سران قبال و نمایندگان انجمن‌های کارگری و برخی حرفه‌ها و مشاغل هستند.

به گفته سازماندهندگان، نمایندگان گروه‌های مسلح نیز که به توافقنامه آشتی ملی با دولت پیوسته‌اند در این کنفرانس حضور دارند.

تعداد گروه‌های مسلح که از ابتدای مقابله با تروریسم داوطلبانه سلاح خود را به دولت تحویل داده‌اند از ۲۳۰ گروه فراتر رفته است.

اما به نمایندگی از مخالفان خارج نشین سوری بیش از ۳۰۰ تن شرکت می‌کنند که در بین آنها مخالفان مقیم مسکو، آستانه و جریان فردای سوریه، حراک المدنی و هیئت هماهنگی ملی گروه‌های تغییر دموکراتیک، است.

به عنوان ناظر از سازمان ملل، کشورهای عضو دائم شورای امنیت مصر، عراق، لبنان، عربستان، اردن و قزاقستان برای حضور در نشست دعوت شده است.

قرار است مذاکرات حول محور تشکیل کمیته قانون اساسی برای آغاز اصلاح قانون اساسی سوریه باشد.

از طرف روسیه نیز سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در این اجلاس حضور دارد.

دفتر اطلاع‌رسانی استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه اعلام کرده است، در این کنفرانس حضور می‌یابد در حالی که اداره خودمختاری کرد در شمال سوریه و هیئت هماهنگی ملی وابسته به مخالفان و هیئت عالی مذاکره کننده مخالفان سوریه این نشست را تحریم کردند.

شخصیت‌های برجسته مخالفان سوریه توقف بمباران ادلب را به عنوان شرط حضور در جلسات عمومی این کنفرانس که فردا خواهد بود، اعلام کردند.

مخالفان شمال سوریه در جریان نشستی که در آنکارا با حضور شخصیت‌های مخالف سیاسی و نظامی تحت نظارت ترکیه برگزار کردند توقف بمباران ادلب را به عنوان شرط حضور خود در این کنفرانس اعلام کردند.

ترکیه این اطمینان را به مخالفان سوریه داده که هیچ اعمال فشار بر آنها در این کنفرانس نباشد و به آنها ابلاغ کرده روسیه با خواسته‌ آن مبنی بر تغییر شعار کنفرانس که تنها شامل پرچم نظام سوریه بود، موافقت کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما هم بلدیم کتک بخوریم

ما هم بلدیم کتک بخوریم

 در یک عکس‌نوشته در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود: با من درد دل کن. شاید نتوانم مشکلت را حل کنم. اما می‌توانم همراهت غصه بخورم...

مهر باطل بر گفتمان سازش

مهر باطل بر گفتمان سازش

آنچه امروز در نوار غزه رخ می‌دهد تکان‌ دهنده است. شهادت ده‌ها انسان بیگناه، از جمله تعدادی از کودکان در حملات وحشیانه رژیم‌ اشغالگر قدس، بار دیگر ماهیت این رژیم منحوس و نامشروع را مقابل همگان افشا کرده است.

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر