نخست‌وزیر پیشین ایتالیا در گفت‌وگو با جام جم:

اروپا برای حفظ برجام کاری‌کند

ماسیمو دالما، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا و رئیس کنونی «بنیاد مطالعات مترقی اروپا» است. پس از پیروزی رومانو پرودی، در انتخابات سال 2006 میلادی، دالما به عنوان گزینه اصلی ریاست‌جمهوری ایتالیا مطرح شد، اما خود از پذیرش آن سر باز زد و همزمان به عنوان معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه به فعالیت خود ادامه داد. او که سابقه عضویت در پارلمان اروپا را نیز دارد، در دو دهه گذشته نقش مهمی در سیاستگذاری‌های اتحادیه اروپایی داشته است. با نخست‌وزیر پیشین ایتالیا در خصوص سرنوشت توافق هسته‌ای، مساله فلسطین و نقش ایران در مبارزه با تروریسم گفت وگو کرده‌ایم.
کد خبر: ۱۱۱۲۸۸۳
اروپا برای حفظ برجام کاری‌کند

دولت آمریکا اگرچه بهطور رسمی از توافق هستهای با ایران خارج نشده است، اما در عمل آن را نقض میکند و از انجام تعهدات خود سر باز میزند. بدتر از آن، آمریکا بر خلاف متن و روح برجام، با طرح تهدیدات مکرر و ایجاد فضای رعب و عدم اطمینان، مانع سرمایهگذاری شرکتهای اروپایی در ایران میشود. به نظر شما با شرایط فعلی، امکان حفظ برجام وجود دارد؟

بله! فکر میکنم اگر اروپاییها و به خصوص کشورهای اروپایی که برجام را امضا کردهاند، به این توافق پایبند بمانند و آن را اجرا کنند، میتوان از برجام در برابر اقدامات آمریکا حفاظت کرد.

اما با وجود تحریمهای آمریکا و فشار این کشور به شبکه بانکی و مراودات مالی ایران، چگونه اروپا میتواند تعهدات اقتصادی خود در برجام را اجرایی کند؟

ببینید، به نظر من مساله مهم در حفظ برجام، اجرای تعهداتی است که بر همکاریهای اقتصادی و مالی با ایران تاکید دارند. اروپا باید به حفاظت از نظام بانکی ایران بپردازد و برای شرکتهای اروپایی که قصد سرمایهگذاری در ایران دارند، خطوط اعتباری ایجاد کند.

منظور شما، اقداماتی مثل قرارداد اخیر در ایجاد خط اعتبار 5 میلیارد یورویی بین ایران و ایتالیاست؟

دولت ایتالیا هم تدابیر خوبی در این راستا اتخاذ کرده که یک نمونه آن دخیل کردن موسسات مالی عمومی در ایجاد رابطه با ایران است.

اما به نظر میرسد برای مقابله با اقدامات مخرب آمریکا، واکنشهای جدیتری نیاز باشد. به نظر شما، اروپا برای حفظ برجام به اندازه کافی تلاش کرده است؟

فکر میکنم اروپا باید اقدامات بیشتری برای حفظ توافق هستهای انجام دهد. به خصوص اکنون که با رویکرد خصمانه دولت ترامپ مواجه هستیم.

ایران نقش مهمی در حفظ امنیت منطقهای ایفا میکند. اما به نظر میرسد که اروپاییها بیشتر متمایل به همکاری با متحدان منطقهای هستند که از قضا نقش بیثباتسازانهای در غرب آسیا داشتهاند. دیدگاه شما در خصوص نقش ایران در مبارزه با تروریسم چیست؟

شکی نیست که ایران نقش بزرگی در مبارزه علیه داعش و دیگر انواع تروریسم در منطقه داشته است. در مورد مساله داعش هم معتقدم اگرچه داعش همچنان به عنوان یک تهدید باقی میماند، اما شکست آنها در عراق و سوریه اتفاق بسیار مهمی است.

سید مجتبی موسوی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها