سخنگوی کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی وضعیت ایرانی‌های زندانی در خارج از کشور را تشریح کرد.
کد خبر: ۱۰۹۹۷۷۹
جزئیاتی از بازداشت دانشجوی ایرانی در اروپا

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، سید حسین نقوی حسینی با اشاره به زندانی‌های ایرانی در خارج از کشور، اظهار داشت: برخی از شهروندان ایرانی در کشور‌های دیگر دچار مشکلاتی می‌شوند که این مشکلات باعث بازداشت و زندانی شدن آنها می‌شود لذا کمیسیون امنیت ملی مجلس موظف به بررسی وضعیت ایرانی‌های زندانی در خارج از کشور است.

وی افزود: هر هیئتی که از کمیسیون امنیت‌ ملی به کشور‌های دیگر سفر می‌کند یکی از مأموریت‌هایشان این است که وضعیت ایرانی‌های زندانی در آن کشور‌ها را از مسئولان ذی‌ربط پیگیری کنند و در صورت امکان از زندان‌ها بازدید و با ایرانی‌های زندانی ملاقات کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی با بیان اینکه در برخی از کشور‌ها وضعیت ایرانی‌های زندانی اسف‌بار و نگران‌کننده است، گفت: وضعیت ایران‌ ‌های زندانی در کشور‌های جنوب شرق آسیا بسیار فلاکت‌بار است.

نقوی حسینی با ابراز اینکه برخی از ایرانی‌ها به‌نا‌حق در کشور‌های دیگر زندانی شده‌اند، ادامه داد: برخی از شهروندان ایرانی را به‌بهانه‌های واهی و اتهاماتی که آمریکایی‌ها به آنها وارد کرده‌اند به زندان انداخته‌اند؛ برخی از اینها افراد متخصص، نابغه و دانشجوی در حال تحصیل در آن کشور هستند که اینها بی‌دلیل زندانی شده‌اند.

وی در توضیح اتهام برخی از ایرانی‌های زندانی خارج از کشور، گفت: برای مثال دانشجوی ما در یکی از کشور‌های اروپایی در حال تحصیل است و با استاد خود مراوده علمی داشته و برای کار‌های پژوهشی و رساله خود از استاد خود منابعی خواسته که دستگاه امنیتی آن کشور وارد شده و عنوان کرده مطالبه این اسناد و مدارک و اطلاعات جاسوسی از کشور به حساب می‌آید به همین اتهام واهی دانشجوی نخبه ما را به زندان انداخته‌اند؛ این در حالی است که این دانشجو با استاد خود کار می‌کرده و این مدارک را برای رساله خود مطالبه کرده است.

نماینده مردم ورامین در مجلس ادامه داد: خرید برخی از دستگاه‌ها که مصرف دوگانه دارد نیز از جمله اتهاماتی است که به‌راحتی به شهروندان ما زده و نخبگان ما را به زندان انداخته‌اند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ‌ملی مجلس، با تأکید بر ‌اینکه کمیسیون امنیت‌ ملی نسبت به این موضوع حساس است، گفت: اعضای کمیسیون پیگیر وضعیت ایرانی‌های زندانی در خارج از کشور هستند که این پیگیری‌ها سبب آزادی و تعیین تکلیف برخی از آنها شده است.

نقوی‌ حسینی تصریح کرد: قطعاً کمیسیون امنیت‌ ملی به‌ عنوان کمیسیون تخصصی گزارشی از وضعیت ایرانی‌های زندانی خارج از کشور تهیه کرده و پیشنهادات اعضا را برای بهبود شرایط و تعیین تکلیف وضعیت آنها به وزارت امور خارجه ارائه می‌دهد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها