jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۸۴۹۹۷   ۲۹ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

منطقه تاریخی کمرمقبولا یا شتر سنگ در سه کیلومتری شمال طرقبه و یک ‌کیلومتری دره داغستان واقع در شمال غرب مشهد با قدمت سه هزار سال، در دل خود سنگ نگاره‌های باستانی را دارد که از دیدگاه علم باستانشناسی بسیار ارزشمند هستند.

کمرمقبولا منطقه ای طبیعی تاریخی است که بنا به برخی گزارشها حدود 15 هزار سنگ نگاره باستانی را در خود جای داده بنابراین دوستداران میراث فرهنگی، متولیان حفاظت از آثار تاریخی و حتی مردم عادی در پی محافظت و صیانت از آن هستند.

قدمت 3500 ساله برخی سنگ نگاره‌ها که در پی بررسیهای اولیه کارشناسان اعلام شده نکته ظریفی است که اولویت حفاظت از این منطقه را هرچه بیشتر و بیشتر افزایش می‌دهد.

تخته‌ سنگهای آتش‌ فشانی بکر، آثار سنگی، سنگ‌ نوشته‌ها و نگاره‌های باستانی در کمرمقبولا در وسعت حدود پنج کیلومترمربع مضامین و نقشهای متنوعی از اشکال انسانها و حیوانات دوران پیش از تاریخ را در طرحها و اندازه‌‌های مختلف به نمایش گذاشته‌ که در کمتر منطقه ای از ایران چنین نقاشیها و طرحهایی قابل مشاهده است.

این سنگ نگاره‌ها اسرار کشف نشده فراوانی در دل خود دارند. نگاره‌ها یا هنرهای صخره ای، سندهای دست اولی هستند که نمادی از هویت تاریخی هر دیار و منطقه محسوب می‌شوند و کهنترین آثار هنری و تاریخی به جای مانده از گذشتگان محسوب می‌شوند.

انسانهای گذشته با نقش زدن بر دل سیاه سنگ به رغم سختی و فشار آفریدن چنین نقوشی با آیندگان خود سخن گفته و ارتباط برقرار کرده اند. نقوشی از قبیل شیر، بز کوهی، گاو، میش و انسانهای شکارچی بر روی این سنگ نگاره‌ها وجود دارد که از این طریق می‌توان قدمت آن را به دوران نوسنگی نسبت داد.

وجود نقشهای متعدد شیرهای نر و ماده شاید نشان از این داشته باشد که در ادوار کهن این دیار زیستگاه همین حیوان بوده و شرایط زیستی و آب و هوایی در گذشته‌های دور بسیار متفاوت از امروز بوده است و این خود از اسرار کشف نشده این سنگ نگاره چند هزار ساله است.

نقش بزکوهی هم در اصطلاحات باستانشناسی به معنای درخواست آب، زایندگی، فراوانی نعمت و محافظت است که نشان می‌دهد شاید در ادوار کهن این محل جایگاهی مقدس جهت اجرای آیینهای خاص بوده است.

بیشترین نقوش این سنگ نگاره‌ها مربوط به طرح حیوانی از جمله بز کوهی، شتر دو کوهانه، گاو کوهاندار و احتمالا یوزپلنگ است که در میان آنها نقش درخت یا گیاه به صورتی خاص مشاهده می‌شود اما آنچه اهمیت دارد وجود نقوش گاو کوهاندار و شتر دوکوهانه است که به اعتقاد باستانشناسان مملو از رمز و رازهای فراوان است.

اهمیت این منطقه تاریخی بسیار زیاد است اما تاکنون آنطور که باید و شاید برای نگهداری، حفاظت و صیانت از آن اقدامات شایسه و بایسته انجام نشده بطوری که دوستداران میراث فرهنگی و سازمانهای مردم نهاد در این زمینه پیگیریهای فراوانی داشته اند.

این پیگیریها سبب شد دادستان مشهد به عنوان مدعی العموم به صورت مستقیم وارد موضوع شود و برای 10 موضوع فرهنگی که یکی از آنان بی توجهی به سنگ نگاره‌های کمرمقبولاست، از مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی برای ارائه پاره ای از توضیحات دعوت کند.

صیانت از سنگ نگاره‌ها

معاون دادستان عمومی و انقلاب خراسان رضوی در این زمینه به ایرنا گفت: میراث فرهنگی متعلق به همه مردم و جزو بیت المال است بنابراین نگهداری، حفظ و صیانت از این حوزه وظیفه ای روشن است که انتظار می‌رود متولیان امر در این زمینه کوتاهی نداشته باشند.

محمد بخشی محبی افزود: سنگ نگاره‌های کمرمقبولا از اهمیت، ارزش و جایگاه تاریخی بسیار بالایی برخوردار است اما تاکنون آنطور که باید به این بخش توجه نشده و سازمانهای مردم نهاد و دوستدار میراث فرهنگی در این زمینه بسیار نگرانند.

وی ادامه داد: متولی و ناظر میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است اما وضعیت فعلی این حوزه در خراسان رضوی مناسب و در شان مردم استان نیست.

معاون دادستان عمومی و انقلاب خراسان رضوی گفت: باید در عرصه صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی بیش از پیش اقدامات حفاظتی، حمایتی و بازسازی و نگهداری انجام شود زیرا یگانه بودن این آثار موجب می‌شود در صورت وارد آمدن هرگونه خسارت و خدشه به آنها دیگر مشابهی برای تحقیقات تاریخی و ارائه به دنیا وجود نداشته باشد.

وی افزود: گرچه اداره کل میراث فرهنگی به تنهایی امکان حفاظت از همه آثار تاریخی را ندارد و مردم در این زمینه نقش مهمی دارند اما هیچگونه کوتاهی در این زمینه از سوی متولی میراث فرهنگی پذیرفته نیست.

محبی بخشی ادامه داد: در مهلتی که به میراث فرهنگی خراسان رضوی داده شده باید پاسخ منطقی و قابل قبولی برای وضعیت فعلی کمرمقبولا ارائه شود.

ثبت ملی شترسنگ

کارشناس مسئول ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به تکمیل پرونده ثبت محوطه طبیعی تاریخی کمرمقبولا در فهرست آثار ملی اشاره و بیان کرد: هم اینک پرونده ثبت سنگ نگاره‌ها با محوریت مکانی دیزدر و کمرمقبولا تهیه شده و بزودی در فهرست آثار ملی ایران ثبت خواهد شد.

فرامرز صابر مقدم به ایرنا گفت: امیدواریم با توجه به اهمیت منطقه و نیز توجه سازمان میراث فرهنگی به حوزه حفاظت و حراست از آثار و محوطه‌های تاریخی روند ثبت این اثر در فهرست آثار ملی با سرعت انجام شود.

وی ادامه داد: با ثبت ملی این محوطه می‌توان تصمیمات موثرتر و روشنتری در زمینه حفاظت از آن گرفت.

او گفت: گستردگی و وسعت این منطقه و نیز شمار سنگ نگاره‌های تاریخی در آن به حدی است که به جرات می‌توان گفت کمرمقبولا دارای بیشترین سنگ نگاره‌ها در ایران است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر