jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۷۴۵۸۵ ۲۸ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی.ان.جی گفت: ایران گران‌ترین قیمت و عرضه سی.ان.جی را نسبت به بنزین در سطح دنیا دارد.

اردشیر دادرس به رادیو اقتصاد گفت: 70 درصد ناوگان حمل و نقل عمومی و 90 درصد ناوگان تاکسیرانی کشور گازسوز است. در شرایط کنونی، میانگین قیمت سی.ان.جی در ایران، 420 تومان معادل 42 درصد قیمت بنزین است.

دادرس در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن اشاره به طرح کاهش قیمت سی.ان.جی اظهار کرد: بتازگی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور، خواستار کاهش قیمت سی.ان.جی شده تا مصرف‌کنندگان سوخت طبیعی افزایش یابند و از حجم مصرف بنزین در کشور کاسته شود.

وی درخصوص دلیل درخواست وزیر صنعت برای بازنگری نرخ سوخت گاز طبیعی گفت: طی سه سال گذشته قیمت بنزین و سی. ان.جی ثابت بوده ولی آنچه در کاهش مصرف سی.ان.جی اثر گذار است، متناسب نبودن نسبت قیمت بنزین و سی. ان.جی است.

وی تصریح کرد: قیمت بالای فرآورده مزبور نسبت به استانداردهای جهانی از مهم‌ترین عوامل کاهش تمایل مردم به استفاده از سوخت سی.ان.جی درکشور به‌شمار می‌رود. طبق استانداردهای جهانی بهای سوخت سی.ان.جی باید 20 تا 25 درصد بهای بنزین باشد، اما در ایران این نسبت بیشتر است.

وی با تاکید بر این‌که بهای سوخت سی.ان.جی باید کاهش یابد، افزود: رعایت نسبت مزبور و ایجاد فاصله معنادار میان بهای بنزین و سی.ان.جی می‌تواند مردم را به استفاده هر چه بیشتر از این سوخت جایگزین ترغیب کند. بنابراین برای تحریک تقاضا،‌ کاهش قیمت سی.ان.جی ضرورت است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر