jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۹۷۴۷ ۱۴ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

گفت‌وگوی جام‌جم با فرهاد احتشام‌زاده، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو

بازارسازی برای پژو و تحمیل گرانی به مردم

ثبت‌نام دومین خودروی پسابرجامی یعنی پژو 301 درحالی چندی پیش آغاز شد که قیمت نهایی این خودرو و همچنین شرایط ورودش به بازار، اما و اگرهای بسیاری را در میان خریداران و همچنین فعالان بازار خودرو ایجاد کرده است. این درحالی است که سال گذشته مدیرعامل ایران‌خودرو اعلام کرد قیمت نهایی و فروش این خودرو حدود58 میلیون تومان است و خرداد 96 روانه بازار خواهد شد.

حال سوال اصلی اینجاست که چطور خودرویی در محدوده 60 میلیون تومان اکنون با نزدیک به 40 میلیون تومان افزایش قیمت آن‌هم درست زمانی که واردات هرگونه خودروی خارجی ممنوع است، وارد بازار کشورمان ‌می‌شود؟ در این زمینه جام‌جم گفت‌وگویی کوتاه با فرهاد احتشام‌زاده، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو داشته که در ادامه می‌خوانید.

به نظر شما ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای خارجی با فروش محصولات پسابرجامی مرتبط است؟

دقیقا با هم ارتباط دارد. در بخشی از محصولات پوشش خودروهای وارداتی و تولید داخل ایجاد می‌شود، در این بخش ناگهان شاهد برگزاری جلساتی پشت در‌های بسته و همچنین صدور دستورالعمل‌های مختلفی می‌شویم. بنابراین زمانی که رقیبی برای تولیدات داخل در محدوده خودروهای وارداتی وجود دارد، گاهی سیاست‌ها یا لابی‌هایی صورت می‌گیرد که به نفع خودروسازان داخلی تقاضا، مدیریت شود.

شما به منافع خودروسازان داخلی اشاره کردید، این منافع چگونه برای اهالی جاده مخصوص ایجاد می‌شود؟

زمانی که ثبت سفارش ممنوع می‌شود عملا خودروهای خارجی را به سمت گران‌تر شدن هدایت می‌کنیم. این روند در واقع فضایی مناسب یا به عبارت بهتر بدون رقابت برای تولیدات داخلی ایجاد می‌کند که دقیقا درباره پژو 301 نیز چنین اتفاقی افتاده است. به عنوان مثال در رده قیمتی این خودرو محصولات کیا و هیوندا وجود داشت که اکنون این فضا در اختیار پژو قرار گرفته است.

در شرایط اینچنینی گاهی شرکت‌های خارجی با تخفیف‌ها و اعمال سیاست‌های مختلف می‌توانند بازار را مدیریت کنند. آیا شما این نکته را تائید می‌کنید؟

درباره این نوع خودروها قطعا چنین اتفاقی نخواهد افتاد. اگر توجه داشته باشید برای دوری از هرگونه ریسک و احتمال مدیریت بازار از سوی واردکنندگان سه عامل تاثیرگذار در افزایش قیمت وارداتی‌ها ایجاد شده است: 1. قیمت ارز که تاثیر مستقیم در این زمینه دارد افزایش یافته. 2. مصوبه تعداد از رده خارج کردن خودروهای فرسوده نیز تغییر کرده و تعداد خودروهایی که باید از رده خارج شوند نسبت به قبل بیشتر شده 3. ثبت سفارش به مدت نامعلومی ممنوع اعلام می‌شود. به این ترتیب به قول معروف موضوع مورد نظر سه قفله شده و همه چیز برای تولیدکنندگان داخلی مهیا شده است.

چطور این سیاستگذاری در افزایش قیمت این خودروها تاثیرگذار است؟

افزایش قیمت رقبای خارجی اجازه صعود قیمت محصولات مشابه داخلی را می‌دهد به این ترتیب که اگر امکانات و کلاس خودروی پژو 301 را با محصولات مشابه خارجی که اکنون گران شده‌اند، مقایسه کنیم امکان فروش این
خودرو ـ 301 ـ گران‌تر از آنچه در گذشته اعلام شده، فراهم است. به این ترتیب مثلا اگر قرار بوده خودروی یاد شده 60 میلیون فروخته شود با توجه به فضای ایجاد شده اکنون 95 میلیون قیمت
خورده است.

به نظر شما این بازارسازی برای برندی خاص نیست؟

اجازه بدهید فقط بگویم ظاهرا به پژو قول ایجاد بازار داده شده که این‌گونه هم شرایط مهیا شده درحالی که سیاست دولت اصلا این‌گونه نبوده است.

منظور شما از سیاست‌های دولت چیست؟

قرار بر این بود که در دوران پسابرجام خودروهایی برای بخش عمومی مردم وارد بازار شود درحالی که اکنون اغلب خودروهای معروف به پسابرجامی خارج از توان خرید عموم مردم هستند. به این ترتیب که تقریبا 50 درصد خودروهای خریداری شده از سوی مردم زیر قیمت 60 میلیون تومان هستند درحالی که هیچ‌یک از خودروهای پسابرجامی حتی نزدیک به این قیمت ‌هم فروخته نشده است. اینجا اختلاف واقعیت بازار و سیاست‌های اعلام شده از سوی دولت خودنمایی می‌کند.

برخی معتقدند خودروسازان به بهانه‌های مختلف تعداد انبوهی از خودروهای یاد شده را وارد و در شرایط فعلی اقدام به فروش آنها کرده‌اند، آیا هنگام ورود این خودروها به عنوان نمونه محدودیتی وجود دارد؟

براساس قراردادهای مونتاژ، تعدادی خودرو برای مهندسی معکوس یا انجام تست‌های مختلف وارد می‌شود که با درنظر گرفتن شرایط خاص این قرارداد و حمایت‌های مختلف دولتی عموما نه تعداد آنها محدودیتی دارد و نه میزان دریافت تعرفه‌ها و کارمزدهای دولتی؛ پس احتمال این‌که خودروهای پسا برجامی با امتیازهای بسیار منحصربه‌فرد و بدون محدودیت وارد ایران شده باشند، وجود دارد.

منظور شما وجود امضاهای طلایی است؟

بله؛ در این بخش نوبت به امضاهای طلایی و دستورالعمل‌های مختلف خارج از عرف بازار می‌رسد که واقعا نمی‌توان آنها را رصد یا شفاف اعلام کرد.

عماد عزتی

اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر