jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۰۶۸۷۸۲ ۱۱ شهريور ۱۳۹۶  |  ۱۴:۱۵

خبر بازنشستگی پراید این روزها همه رسانه‌ها را پرکرده است و بسیاری از توقف تولید این خودرو خوشحال هستند، اما برخی نیز از جمله یک نماینده سرشناس مجلس با خداحافظی پراید از جاده مخصوص کرج مخالفت کرده‌اند؛ در عین حال‌ می‌بایست بررسی کرد جایگزین‌های این خودرو بهتر از آن هستند یا خیر؟

چه خودروهایی جانشین پراید می‌شوند؟

به گزارش جام جم آنلاین، خبر بازنشستگی پراید این روزها همه رسانه‌ها را پرکرده است و بسیاری از توقف تولید این خودرو خوشحال هستند، اما برخی نیز از جمله یک نماینده سرشناس مجلس با خداحافظی پراید از جاده مخصوص کرج مخالفت ورزیده‌اند.

پراید فروردین نود و هفت از گردونه رقابت خارج می‌شود و راه را برای رقبا خالی می‌کند. این خودرو پش از بازنشستگی پیکان در سال 83 کمترین سطح قیمتی بازار را رهبری می‌کرد.

ارزانی، هزینه استهلاک و مصرف سوخت پایین و دست آخر خرید و فروش آسان این خودرو از دلایلی بود تا اقشار متوسط و پایین جامعه به سوی این تابوت مرگ کشیده شوند.

از همان حدود 3 - 4 دهه گذشته و همزمان با بحران سوخت که این خودرو در ایالات متحده و توسط فورد طراحی گردید و با استانداردهای آن زمان آمریکا، به دلیل ضعف‌های متعدد ایمنی به‌سرعت مشمول قانون عدم استفاده در بزرگراه‌ها گردید و نیامده از برنامه خط تولید خارج شد اما دیری نپایید که ناکامی این خودرو که از شانسی برای حضور در خطوط کارخانه‌های مزدا و کیا بهره‌مند شده بود به اتمام رسید و خط تولید آن که توسط کارشناسان کیاموتورز کره جنوبی تجهیز شده بود در کارخانه سایپا واقع در جاده مخصوص کرج توسط مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت در 3 شهریور 1372 افتتاح گردید و خودروهای نسیم و صبا به روی ایرانیان آغوش گشودند!

مرحوم هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود درمورد افتتاح خط تولید پراید و سفر مدیرعامل کیاموتورز کره جنوبی اینگونه نوشته است:

چهارشنبه 3 شهریور 1372:

«ساعت هشت صبح به کارخانه خودرو سازی سایپا رفتم. آقای هادی‌نژاد حسینیان وزیر صنایع سنگین و مدیر عامل توضیحات دادند. مخصوصا در مورد دو اتومبیل کوچک جدید صبا و نسیم پراید که با تکنولوژی شرکت کیا کره جنوبی با 50 درصد تولید داخلی ساخته اند. با سوخت 6.3 لیتر در صد کیلومتر. ماشین خوب و ارزانی است...»

سه شنبه 23 شهریور 1372:

«رئیس شرکت کیا از کره جنوبی آمد. درباره خودروهای ساخت شرکت اش که پراید است و در ایران هم به نام نسیم و صبا مونتاژ می شود توضیح داد... ده دستگاه آمبولانس به ایران هدیه کرد و گفت سیصد نفر نیروی کار متخصص برای ما تربیت می کنند؛ با آنها گرم گرفتیم.»

در بدو ورود و با توجه به تازگی و عطش در بازار، خودروهای نسیم و صبا اتومبیل‌ مخصوص افراد تحصیل کرده و متجدد و جوانان متمول اجتماع محسوب می‌شدند. گواه این داستان را می‌توان سریال‌ تلویزیونی تهران 11 به کارگردانی هنرمند چیره دست کشور خانم مرضیه محبوب دانست که یک پراید هاچبک سبز رنگ عنصر اصلی آن بود و یا فصل اول سریال روزگار جوانی که آقای نصرالله رادش برای خواستگاری از یک دختر پولدار پراید قرمز تیره یکی از دوستان را قرض می‌گیرد!

اما سال‌های بعد و با افزایش تیراژ تولید خودرو در کشور بتدریج میزان بیشتری از مردم توانستند این خودرو را خریداری نمایند، اما از سال 1383 و با خروج پیکان بدست اسحاق جهانگیری وزیر صنایع وقت، پراید عنوان‌دار خودروی محرومان گردید. از زمان تاکنون رشد قیمتی بسیار بالایی را تجربه کرده است، تا جایی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت در گفتگوی زنده تلویزیونی به این مساله واکنش نشان داد و گفت: پراید را کیلویی چند با مردم حساب می‌کنید؟!

در سال‌های بعد افزایش تیراژ تولید پراید سبب شد تا برای جوابگویی میزان بالای نیاز خط تولید قطعاتی با کیفیت پایین‌تر روی این خودرو نصب گردد که این خود عاملی بر افزایش سوانح دلخراش رانندگی این خودروی ناایمن شد و "فروپاشی کانون گرم بسیاری از خانواده‌ها و یتیم شدن کودکان" را بدنبال داشت.

هم‌اکنون قیمت پراید صفر در ایران در حدود 21 میلیون تومان است که اگرچه ایربگ و ABS افزوده شده و پیشرانه نیز بهبود یافته اما مشخصاً قیمت بسیار بالایی نسبت به تجهیزات و ایمنی آن است، اما اگر خودروی پراید در فروردین ماه از گردونه رقابت خارج گردد، دیگر نمی‌توان خودروی صفرکیلومتری با این قیمت تهیه نمود، این مساله سبب خواهد شد که مصرف‌کنندگان به سوی خودروهای کارکرده متمایل گردند؛ خودروهایی که برخی از آنان نیز از ایمنی مناسبی برخوردار نیستند و یا بواسطه کارکرد بالا مستهلک و ناایمن شده‌اند.

گزینه‌هایی که با این قیمت می‌توان تهیه نمود را در زیر مشاهده می‌کنیم:

تیبا

تیبا یا مینیاتور محصول دوم سایپا که پس از پراید با 20 درصد افزایش بها، ارزان‌ترین خودروی سواری این شرکت است که توسط محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوروقت افتتاح گردید که قاعدتاً باید وارث این خودروی سبک‌وزن باشد. تیبا مشخصاً نتوانسته از نظر امنیتی عملکرد خاصی بهتر از پراید به نمایش بگذارد. این خودرو نیز مانند پراید مجهز به کیسه هوا است که در تصادفات سنگین، شاید عمل نکردن آن بهتر از عمل کردن باشد!! شما می‌توانید با مبلغ حدوداً 20 میلیون تومان، یک تیبا تولید سال 1393 را خریداری کنید که حدوداً 50.000 کیلومتر پیموده است.

پژو 206 تیپ 2 و 5

هاچ بک کهنه‌کار پژو، یکی دیگر از جایگزین‌های سرسخت این خودرو است که با توجه به بازنشستگی این خودرو، احتمالاً افزایش قیمتی را در سال آینده تجربه کند. پژو 206 تیپ 2 با موتور 1400 سی‌سی و تیپ 5 با موتور 1600 سی‌سی جزو رقبای باکیفیت هستند، اما به دلیل گران‌تر بودن تیپ 5 این خودرو، طبیعتاً می‌بایست خودرویی پیرتر تهیه کرد. این خودرو در تصادفات عملکرد بهتری از محصولات سایپا دارد و در برخی محافل 3 ستاره و 4 ستاره ایمنی معرفی‌شده است و این موضوع به دلیل پایین رفتن موتور در هنگام تصادفات است. شما می‌توانید مدل 1387 تیپ 2 و 1384 تیپ 5 را برای خرید با قیمت 20 میلیون انتخاب کنید که البته به دلیل عمر زیاد موتور و کارکرد حدوداً 180.000 و 240.000 کیلومتر، عملاً خرید آن تنها باعث می‌شود شما مخارج زیاد تعمیرات را متحمل شوید.

سمند معمولی

سنگین‌وزن ایرانی که با الهامات زیاد از پژو فرانسه تولید شد و علاوه بر ایران توانست بازار ونزوئلا، سوریه و بلاروس را درنوردد، خودرو گرانی نیست. این خودرو به دلیل مصرف سوخت زیاد در شهر و تجهیزات رفاهی کم، چندان خودرو مطلوبی برای خریداران نیست. علاوه بر آن نقص‌های فنی این خودرو که اولین آن پیشرانه قدیمی 4 سیلندر با 8 سوپاپ است که کشش مناسب و شتاب خوبی ندارد. این خودرو از نظر امنیتی ارزیابی جهانی ندارد، ولی به‌واسطه شاسی محکم‌تر نسبت به محصولات سایپا، کمی ایمن‌تر از این خودروها است. قیمت سمند معمولی تولید سال 91 با کارکردی حدود 100.000 کیلومتر، در حدود 20 میلیون تومان است که ازنظر سن خودرو، عددی متوسط‌ است. این تصویر از رضایت هوگو چاوز رئیس جمهور فقید ونزوئلا از سمند ایرانیان حکایت دارد.

مزدا 323

مزدا323 یکی از اولین واردات نسل جدید مزدا به ایران بود. این خودرو که در 2 مدل دنده‌ای و اتوماتیک به ایران وارد شد، به‌واسطه پیشرانه قوی و جعبه‌دنده اسپرت آن، می‌توانست شتاب و سواری خوبی به راننده بدهد. مزدا 323 خودرویی مطلوب جوانان بود و طراحی آن در سال‌های تولیدش شیک و مطلوب بود. ازن ظر امنیتی این خودرو، سطح مطلوبی دارد و به لحاظ شاسی بندی، خطرات کمتری برای راننده و سرنشینان فراهم می‌کند. اما این کیفیت مربوط به سال‌ها پیش است و اکنون این خودرو با حدود 15 سال پیشینه در ایران، احتمالاً ازنظر کیفی افت شدیدی داشته باشد. حتی بعضی از قطعات الکترونیکی در خودرو، به دلیل فرسودگی شاید عملکرد صحیح نداشته باشند که ازجمله آن‌ها می‌توان به کیسه هوا اشاره کرد. قیمت مدل 1381 این خودرو در حدود 21 میلیون تومان است.

زانتیا 1.8 لیتری

خودروی ناوارو کاراکتر پلیس سریال محبوبی به همین نام؛ پیرمرد فرانسوی بازار ایران که زانتیا نام دارد، مدت‌هاست از دور رقابت خارج‌شده است. با ظهور خودروهایی مثل سری کیا، هیوندا، مزدا و تویوتا و بسیاری دیگر، آپشن هایی نظیر حرکت با 3 چرخ و تنظیم ارتفاع این خودرو محو شدند. این خودرو مسن، به دلیل "استحکام بسیار کم شاسی" در بخش میانی، برای خریداران آن بسیار خطرآفرین است و امکان بروز مشکلات زیادی را در هنگام تصادفات، خرید آن را کاملاً غیرمنطقی می‌کند. جالب اینکه این خودرو ازنظر امنیتی تنها 1 ستاره امنیتی دریافت کرد و به معنی آسیب جدی به سرنشین و عابر پیاده است. نسخه تولیدی 1380 این خودرو با حدود 320.000 کارکرد که بسیار عدد بالایی است، در حدود 20 میلیون تومان معامله می‌شود که به‌هیچ‌وجه ارزش خرید نخواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر