jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۸۵۷۲ ۱۱ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

آخرین پیگیری‌ها از وضعیت فلامینگوهای تشنه و بدون غذا در تالاب خشک شده بختگان، حکایت از سرگردانی آنان در این تالاب دارد.

به گزارش تسنیم، دریاچه بختگان هم اکنون حدود 14 سال است که به دلیل سوء‌مدیریت در بخش منابع آب، سدسازی‌های بی‌رویه در بالادست رودخانه کر و سیوند و برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های حوضه آبریز توسط کشاورزان همچون بسیاری از تالاب‌های این استان خشک و به ورطه نابودی کشیده شد.

نیمه بهار امسال بسیاری از فلامینگو‌ها با تصور این‌که دریاچه آب دارد، در سواحل مختلف بختگان از جمله شرق آن فرود آمدند و شروع به لانه‌سازی و تخمگذاری کردند اما با گذشت زمان و افزایش دمای هوا همین اندک آب موجود در دریاچه نیز تبخیر و سبب شد تا ده‌ها جوجه فلامینگو در میانه شوره‌زار گرفتار شوند.

برخی از این فلامینگوها در این وضعیت تلف شده و برخی نیز توسط دوستداران محیط زیست نجات یافته‌اند. اما بخش اعظمی از این پرندگان بی‌گناه همچنان در تالاب حضور داشته و روی سراب بختگان سرگردانند.

دبیر تشکل مردم نهاد دید‌بان استهبان با اشاره به ارائه طرحی دراین باره به اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اظهار کرد: باید دراجرای این طرح سرعت عمل به خرج داد.

رسول حاجی باقری افزود: باانجام برخی اقدامات مقدماتی، چند نقطه از محل تجمع جوجه فلامینگوها در حاشیه تالاب شامل استخرها، جداول آب، مزارع و باغ‌ها که شب‌ها محل استقرار این پرندگان است، از نزدیک بازدید و همچنین گفت‌وگوها و اقدامات اولیه برای تامین آب مورد نیاز حوضچه‌ها انجام شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر