آغاز هفته جدید، شروع هفته‌ای متفاوت‌تر با چاشنی شادی بیشتر برای جامعه زنان فرهیخته، نخبه و فعال کشورمان بود، زیرا شنبه جاری یک بانوی جوان و فعال زنجانی توانست به‌مدد توانمندی و تجربه خود، نظر موافق مسئولان ارشد شهری را جلب و مسند شهرداری منطقه 2 زنجان را از آن خود کند، تا با این انتخاب، نام خود را به عنوان اولین زن شهردار زنجان ثبت نماید.
کد خبر: ۱۰۶۴۹۳۰

البته این اولین بار نیست که یک زن به عنوان یک مدیر ارشد یا شهردار یک منطقه یا یک شهر جایگاهی را به خود اختصاص می‌دهد، زیرا گذشته از قرار گرفتن بانوان توانمند در منصب‌های معاون استاندار، فرماندار، بخشدار و... در سال‌های اخیر، زنانی هم ـ گرچه انگشت‌شمار ـ بوده‌اند که در جایگاه شهردار یک شهر یا یک منطقه، ایفای نقش کرده‌اند. در واقع از بعد از انقلاب تاکنون 11 زن در سمت‌های شهردار شهر یا منطقه در کشورمان ایفای نقش کرده‌اند که بانوی زنجانی، جایگاه دوازدهم را به‌خود اختصاص داده است.

شهرداران زن

گذشته از اولین شهردار زن ایران که در سال 1352 منصب شهرداری شهر دوگنبدان شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد را از آن خود کرد، در دوران بعد از انقلاب، بانوان اولین بار در سال 1375 به مجموعه شهرداری راه یافتند و زهرا صدر اعظم نوری، نخستین شهردار بانوی جمهوری اسلامی ایران بود که سال 75 با حکم غلامحسین کرباسچی،شهردار وقت تهران روی صندلی شهرداری منطقه 7 تهران نشست. پس از این بانوی جوان 34 ساله و البته هفت سال بعد یعنی در سال 1382 مژگان نوری که او هم 34 سال بیشتر نداشت، با پیشنهاد شورای شهر املش و حکم استاندار گیلان، شهردار املش شد. یک سال بعد یعنی در سال 1383، «مهری روستایی گرایلو» با تصمیم شورای شهر ساوه شهردار این شهر در استان مرکزی شد و دو سال پس از آن یعنی در سال 1385 شراره معدنیان، با حکم شهردار وقت مشهد بر کرسی شهرداری منطقه6 این شهر تکیه زد که البته سه ماه بعد ساختمان شهرداری را ترک کرد. شهر اهواز نیز در سال 1387 یک شهردار زن به خود دید که این بانو الهه موالی‌زاده بود که سکان شهرداری منطقه 2 اهواز را در دست گرفت. سال 89 هم سال خوبی برای بانوان فعال کشور بود، زیرا شهرداری‌های دو شهر تبریز و بندرعباس روی خوشی به بانوان خود نشان دادند. در تبریز «شیفته بدر آذر» 43 ساله شهردار منطقه 9 تبریز شد و در بندرعباس، شکوفه شهابی پور 23ساله نشستن روی صندلی شهردار شهر «سرگز احمدی» حوالی شهر پارسیان استان هرمزگان را تجربه کرد.

سال 1392 نیز برای زنان جویای مناصب مدیریتی آمد داشت، زیرا در این سال مسند شهرداری در دو شهر دیگر کشور به زنان جوان سپرده شد. اولی، مریم پاکزاد 32 ساله بود که با رای پنج عضو شورای شهر چهارم شهر لولمان شهرستان رشت در استان گیلان، نامش در زمره جوان‌ترین شهرداران استان گیلان ثبت شد، و دومی سامیه بلوچ زهی، دختر26 ساله مجرد، بلوچ و اهل سنتی بود که به عنوان شهردار کلات (مرکز شهر سرباز) در استان سیستان و بلوچستان معرفی شد. سال 1395 نیز یعنی 20 سال بعد از اولین انتصاب شهردار زن در تهران، پایتخت دو شهردار زن دیگر به نام‌های نرگس معدنی پور و مژده صابری را در مناطق مختلف به خود دید.

کار مخصوص زن و مرد نداریم

امسال و همزمان با آغاز به کار پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا هم ظاهرا شهرداری‌ها روی خوشی به ورود زنان توانمند به سطوح بالای مدیریتی در این سازمان نشان داده‌اند که انتخاب بانوی جوان و 36 ساله زنجانی به شهرداری منطقه‌2 زنجان در آغاز تغییر و تحولات گسترده در شهرداری‌های کشور، نشاندهنده این اقبال زودهنگام است.سمانه شاددل که از شنبه هفته جاری و با حکم شهردار زنجان، سکان شهرداری منطقه 2 این شهر را به دست گرفته، البته چندان بیگانه با مناصب سخت موجود در شهرداری نیست، چراکه پیش از این یعنی از سال 92 تا همین چند روز پیش در جایگاه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری زنجان ایفای نقش و خدمت می‌کرد و در سال‌های قبل از این دوره، یعنی از سال83 که وارد شهرداری زنجان شد تا سال 92 در معاونت فرهنگی شهرداری زنجان مشغول فعالیت بود.شاددل که دارای مدرک کارشناسی ارشد ساخت از دانشگاه علم و صنعت تهران است، متاهل بوده و یک دختر 9 ساله دارد، اما داشتن همسر و فرزند، نه‌تنها مانع کار و پیشرفتش نبوده، بلکه آن‌طور که خود به جام‌جم می‌گوید بزرگ‌ترین حامی و انگیزه پیشرفت و ترقی‌اش، همان همسر و پدر و مادر و خانواده‌ای هستند که با صبوری، همفکری و همکاری، بستر حرکت در مسیر توسعه را برای وی هموار کرده‌اند.

البته وی هم تمام تلاشش را کرده تا چیزی برای همسر و فرزند خود کم نگذارد و از کنار امور خانه‌داری سرسری نگذرد. این شهردار جوان، حالا دیگر آنقدر در مناصب مختلف سازمان شهرداری کارکشته و باتجربه شده، که توانایی شهردار شدن را هم در خود ببیند و با اعتقاد راسخ بگوید کار مخصوص زن یا مرد نداریم و نباید در کار تفکیک جنسیتی قائل شد، (البته به استثنای برخی مشاغل بسیار خاص برای هر دو جنس.)

آرزوی خانم شاددل اینک موفقیت در سمت جدیدش، آن هم برای سربلند ساختن زنان کشور است، بویژه این‌که در روزهای اخیر بازخوردهای مثبت بسیاری را از سوی مردم در شبکه‌های مجازی، رسانه‌ها و روزنامه‌ها و حتی همکاران مرد خود مشاهده کرده که گویای استقبال از حضور بیشتر زنان در مناصب مختلف مدیریتی است.

فاطمه مرادزاده

ایران

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها