jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۶۲۵۸۶   ۲۴ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۰:۵۱

دانشجویان دانشگاه صنعتی آیندهوون هلند با استفاده از گیاهان، یک خودروی الکتریکی قابل بازیافت ساختند.

ساخت خودروی زیست تخریب‌پذیر از گیاهان+عکس

به گزارش جام جم آنلاین از زومیت، دانشجویان دانشگاه صنعتی آیندهوون هلند با استفاده از گیاهان، یک خودروی الکتریکی قابل بازیافت ساختند.

مدت‌ها است که دوستداران محیط زیست به دنبال بهینه‌سازی خودروها هستند. خودروی خاصی که قصد معرفی آن را داریم، حتی از دقیق‌ترین بررسی‌های زیست‌محیطی هم عبور می‌کند؛ به این دلیل که بخش‌های زیادی از آن، با گیاهان و مخصوصا چغندرقند ساخته شده است. این خودروی دانشجویی از انرژی الکتریکی استفاده می‌کند و قادر به حمل چهار مسافر با نهایت سرعت ۵۰ مایل بر ساعت (۸۰ کیلومتر بر ساعت) است. این خودرو «لینا» نام دارد و توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی آیندهوون در هلند ساخته شده است.

بدنه، شاسی و قسمت‌های داخلی این خودرو از یک کامپوزیت مبتنی بر مواد زیستی ساخته شده است که خواصی مشابه فایبرگلاس دارد. در کامپوزیت‌های فیبر-پایه، برای تقویت ساختار از گیاه کتان استفاده می‌شود؛ درحالی‌که بیوپلاستیک زیستی مورد استفاده در این خودرو به‌طور کامل از چغندرقند ساخته شده است. بیوپلاستیک زیستی ابتدا به شکل هسته‌ی لانه‌زنبوری تبدیل می‌شود و سپس بین لایه‌های کتان کامپوزیت قرار می‌گیرد. تنها اجزایی که از مواد زیستی ساخته نمی‌شوند، سیستم تعلیق، چرخ‌ها و البته سیستم محرکه برقی خودرو هستند که شامل بسته‌های مدولار باتری و یک جفت موتور الکتریکی است.

اگر چه این خودرو قطعا دستاورد جالبی است؛ اما نواقصی هم دارد. درحالی‌که اعتبار این نمونه اولیه برای تردد در جاده تأیید شده؛ اما آزمایش تصادف روی این خودرو انجام نشده است. با توجه به ساختار فایبرگلاس، شاسی این خودرو احتمالا در بعضی موارد خیلی خوب عمل نمی‌کند و متأسفانه از مسافران در تصادفات محافظت نمی‌کند؛ زیرا نواحی ضربه‌گیر خودرو به‌صورت جداشدنی هستند. طراحی ظاهری این خودرو هم خیلی جذاب نیست و هنوز جای کار زیادی دارد تا بتواند به یک خودروی محبوب تبدیل شود.

صرف نظر از این، تلاش دانشجویان برای طراحی خودروی الکتریکی زیست‌ تخریب‌پذیر شایسته قدردانی است. به دلیل چالش‌های اساسی زیست‌محیطی، خودروهای آینده باید سازگار با محیط زیست طراحی شوند. بدیهی است که ما به‌زودی شاهد چنین خودروهایی نخواهیم بود؛ اما گام‌هایی که در اینجا برای ایجاد سازه‌های قوی، سبک‌وزن و سازگار با محیط زیست برداشته می‌شود، قطعا می‌تواند نقش مهمی در توسعه وسایل نقلیه آینده ایفا کند. نسل آینده به کمک چنین خودروهایی می‌تواند رابطه بهتری با محیط زیست داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو