jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۵۹۶۵۴ ۱۶ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۶:۴۰

در طول سال‌های گذشته مهاجرت از شهرهای کوچک و روستاها به سمت شهرهای بزرگ روند فزاینده گرفت و امروز اثر این موضوع در بازار اجاره‌بها مشاهده می‌شود.

بازار اجاره نیازمند اقدام فوری دولت

در طول سال‌های اخیر متناسب با مهاجرت‌هایی که صورت گرفته مسکن ساخته نشده و به همین دلیل، هر روز به تقاضای بازار اجاره افزوده می‌شود که این موضوع دلیلی شده تا این بازار رونق پیدا کند و برخی مالکان قیمت‌های خارج از عرف را پیشنهاد دهند.

دولت قبل سعی کرد مسکن را از لیست دارایی‌های ارزشمند خانوارها خارج کند و مسکن مهر را کلید زد اما با وجود اجرای مسکن مهر در شهرهای کوچک باز هم شاهد مهاجرت از روستاها و شهرها به کلانشهرها بودیم.

شاید دلیل اصلی این موضوع را نبود رفاه و اشتغال در این بخش‌ها عنوان کرد. دولت با منابعی که برای ساخت مسکن مهر در اختیار داشت می‌توانست به توسعه و ایجاد اشتغال در بخش‌های کوچک بپردازد.

خطری که اکنون کلانشهرهای کشور را تهدید می‌کند این است که مهاجرت از شهرها و روستاها آسیب‌های اجتماعی به دنبال خواهد داشت و دولت باید در این زمینه نقش موثری را ایفا کند. اگر خدمات شهرهای کوچک و اشتغال در این بخش‌ها اتفاق بیفتد قطعا بخشی از مشکل اجاره بها نیز حل خواهد شد.

مشکلی که امروز در بازار اجاره‌بها پیش آمده و قیمت را تحت تأثیر قرار داده است، ناشی از مشکلات اقتصادی نیست بلکه مربوط به تقاضای بی‌رویه است و در مقابل کاهش عرضه باعث شده تا توازن بازار اجاره بر هم بخورد.

در این شرایط فساد، بیکاری و معضلات اجتماعی دیگر دور از انتظار نیست و تا وقتی که این مشکلات پیش نیامده دولت باید دست به کار شود و اقدامات خود را در این زمینه انجام دهد.

دکتر عباسعلی ابونوری - استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عدالت در شهر، گم شده است

عدالت در شهر، گم شده است

شورای شهر تهران دیروز یک فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن در آینده‌ای نزدیک نرخ بلیت مترو و اتوبوس مجددا افزایش می‌یابد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر