jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۷۱۹۱   ۱۰ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۷:۰۷

تحریم‌های جدیدی که از سوی کنگره آمریکا علیه سه کشور ایران،‌ روسیه و کره‌شمالی وضع شده اثرات سیاسی و اقتصادی فراوانی دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که این قانون شامل سه بخش تفکیکی است.

ابتدا قرار بود این قانون درباره ایران نوشته شود اما بعد از ایران، کشورهایی مثل روسیه و کره‌شمالی نیز به آن اضافه شد. به هر صورت نوع واکنش‌ها نسبت به این موضوع از سوی کشورهای اروپایی نیز متفاوت است. اروپایی‌ها البته در گذشته اعلام کرده بودند که از برجام حمایت خواهند کرد اما هنوز درباره تحریم‌های ایران واکنش خاصی نشان نداده‌اند. از سوی دیگر البته مخالفت‌هایی از سوی کشورهای اروپایی درباره بخش‌هایی از این قانون که مربوط به تحریم‌های روسیه است مشاهده می‌شود. این مساله البته قابل پیش‌بینی است. به هر حال این کشورها شرکای اقتصادی و تجاری روسیه هستند و منابع انرژی این کشور را تامین می‌کنند، بنابراین طبیعی است که نگران تبعات این تحریم‌ها و اثرگذاری آن روی منافع اقتصادی خود باشند. واکنش‌های مخالفت‌آمیز اروپایی‌ها درباره تحریم‌های جدید عمدتا شامل ابراز ناراحتی‌‌های آنها از تاثیرات تحریم روی منافع تجاریشان با روسیه است.

اما تاثیرگذاری تحریم‌های جدید آمریکا درباره ایران متفاوت است و اثرات وسیع اقتصادی و سیاسی خواهد داشت. از نظر سیاسی می‌شود گفت آنهایی که در داخل تصور می‌کردند می‌توان با آمریکا به تعامل رسید و بعد از مدت‌ها روابط میان ایران و ایالات متحده آمریکا رو به بهبودی خواهد رفت تحریم‌های جدید در حقیقت پایان این تفکرات بود و به مثابه میخی بود که بر تابوت روابط میان ایران و آمریکا زده شد. در حوزه اقتصادی هم تاثیر این تحریم‌ها گسترده است. از همین رو رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به درستی اشاره کرده که در طول تاریخ آمریکا چنین تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران وجود نداشته و به همین دلیل به آن تحریم‌های مادر می‌گویند. شاید سوال اصلی قبل از برجام این بوده که چه کسانی تحریم خواهند شد؟ اما بعد از تحریم‌های جدید باید پرسید که چه کسانی تحریم نخواهند شد؟ بندهایی که در قانون جدید وجود دارد برجام را از درون تهی خواهد کرد. چون براساس توافق برجام در صورت پایبند بودن ایران به مفاد این توافق بعد از گذشت هشت سال تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران لغو خواهد شد، اما برابر با قانون جدید اساسا لغو تحریم‌ها حتی در صورت پایبندی ایران به مفاد برجام غیرمحتمل به نظر می‌رسد. این نشان می‌دهد عده‌ای که در درون کنگره آمریکا هستند هدفی غیر از تحت فشار قرار دادن ایران ندارند. شیوه قانون جدید درباره تحریم‌های جدید هم براساس تفکیک میان ایران،‌ روسیه و کره‌شمالی بوده و این گونه نیست که برخورد یکسان درباره این تحریم‌ها صورت بگیرد چون متن قانون درباره این سه کشور تفکیک شده و نوع برخورد با آن در داخل و خارج آمریکا تفکیک شده است. از این جهت به نظر نمی‌رسد اروپاییان در واکنش نسبت به تحریم‌های جدید با توجه به تفکیک میان روسیه و ایران با مشکلی خاصی مواجه شوند.

دکتر فواد ایزدی / استاد دانشگاه مطالعات جهان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر