jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۰۵۰۳   ۰۷ تير ۱۳۸۱  |  ۲۱:۴۱

در پس سخنان اخیر جورج بوش رئیس جمهور امریکا در خصوص تشکیل یک دولت فلسطینی و لزوم به قدرت رسیدن یک رهبر جدید برای این کشور خبرنگار ما در تماس با یک استاد دانشگاه و یک نماینده مجلس نظرات آنان را جویا شد که در پی می آید

بروجردی : دخالت در امور فلسطینی ها علاءالدین بروجردی ، نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن بیان این مطلب که این پیشنهاد بوش با هیچیک از موازین بین المللی سازگاری ندارد و دخالت آشکار در امور داخلی دیگر کشورهاست ، اظهار کرد: دقیقا به همین دلیل نیز کشورهای مختلف جهان از این پیشنهاد حمایت نکردند. وقتی از میان کشورهای اروپایی ، فقط تونی بلر با آن موافقت کرد؛ چرا که چنین پیشنهادی هیچ مبنای منطقی ندارد و صرفا مبتنی بر ادبیات زورمدارانه امریکاست. بروجردی تصریح کرد: چنین پیشنهادی نشان می دهد، امریکا و اسرائیل هیچ حقی را برای ملت فلسطین قائل نیستند و حتی به این میزان که فلسطینی ها در یک حاکمیت محدود به نام حکومت خودگردان و تحت رهبری فرد محافظه کاری مانند عرفات در داخل تنها جزیی از سرزمین های خودشان قدرت انتخاب داشته باشند، راضی نیستند و آن را هم دریغ می کنند. عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس با اعلام این که امریکا و اسرائیل که خود اساس چنین حکومتی را ایجاد کردند و عرفات رابه عنوان رهبر آن در نظر گرفتند، حتی اقدامات و توافقات صورت گرفته توسط خودشان را هم قبول ندارند و به آن پایبند نیستند، ادامه داد: یک نکته مهم این است که امریکا و اسرائیل انتظار داشتند عرفات بتواند انتفاضه را کنترل و عملیات شهادت طلبانه را متوقف کند، و چون عرفات قادر به انجام این کار نشد و این عملیات گسترش یافت ، آنها از عرفات قطع امید کردند و به دنبال فرد دیگری هستند که منافع آنها را کاملا تامین کند. عسکرخانی :طرحی در جهت کنترل انتفاضه از نظر امریکا و اسرائیل ، جایگزین عرفات باید کسی باشد که قدرت بازدارندگی در مقابل انتفاضه را داشته باشد و درواقع سپری باشد برای اسرائیل تا بتواند جنگ را در داخل فلسطینمهار کند و اجازه انتقال آن را به اسرائیل ندهد. دکتر ابومحمد عسکرخانی ، استادروابط بین الملل دانشگاه با بیان این مطلب اضافه کرد: اصراری که امریکا بر تعویض عرفات دارد، باید از یک منظر کلان تر هم نگریست و آن این که امریکا اساسا معتقد است که رهبران کشورهایی که در نظام بین المللی جدید و مطلوب امریکا قادر به تطبیق خود با این ساختار جدید و در اصل با منافع امریکا نیستند، باید تغییر کنند و به جای آنها افرادی بیایند که چنین قابلیتی را دارند. این استاد دانشگاه با بیان این که نفوذ اسرائیل و سفرهای شارون و مذاکرات وی با بوش نیز تاثیر زیادی بر این موضوع داشت ، ادامه داد: اسرائیل اعلام کرد که با تشکیل یک دولت فلسطینی موافقت نخواهد کرد و اگر هم قرار باشد که چنین دولتی تشکیل شود، عرفات نباید رهبر آن باشد و با توجه به نفوذ اسرائیل در سیاست های امریکا، این خواسته خود را از زبان بوش اعلام کردند عسکرخانی تصریح کرد: تعویض عرفات از این نظر باید مورد مخالفت دیگر کشورها قرار گیرد که اجازه ندهند چنین مقوله ای به یک رویه در نظام بین المللی تبدیل شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الَّذِینَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ. بیست و نهم فروردین، روز حیات دوباره ارتش و سالروز اعتماد تاریخ‌ساز امام(ره) به این بازوی عظیم انقلابی، یادآور تجدید میثاق غیورمردانی است که جانانه و عاشقانه در راه تحقق آرمان‌های والا و انقلابی امام خود گام برداشتند.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر