jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۴۸۲۷۱   ۱۴ تير ۱۳۹۶  |  ۰۹:۴۲

عکس نوشت، شرحی است بر یک عکس؛ اینبار عکسی از صحنه جمع آوری زباله های رها شده در طبیعت توسط علاقه مندان محیط زیست، مبنای یک توصیه مهم در سبک زندگی شده است.

به اندازه 380 هزار وام ازدواج، دور ریز غذا داریم!

به گزارش جام جم آنلاین، این دو مرد میانسال به همراه یک گروه دوستدار محیط زیست، زباله های ما را جمع می کنند، همان طلاهای سیاهی که سخاوتمندانه و متکبرانه، در کوه و جنگل و ساحل، پرتاب می کنیم! جنگل‌ها و سواحل شمالی ما، هر روز به ازای هر خانواده مسافر، با حجم 400گرم زباله رهاشده در محیط ‌زیست رو به روست. این حجم، علاوه بر حجم زباله تولیدی ساکنان منطقه است.

شیرابه زباله های تولیدی، مستقیم وارد دریای خزر می شود. دفن زباله در شهرهای کویری، دردسر دیگری درست کرده است.

پراکنده شدن آن در مناطق مسکونی، با کوچکترین باد و طوفان، بیماری های خطرناکی را منتشر می کند؛ از طرف دیگر، آب های زیرزمینی را به شوری و تلخی می کشاند.

ما در شهرهای مان، در به دردنبال روش هایی هستیم که زباله را جمع کنیم، دفن کنیم و یا آن را بازیافت کنیم. یادتان هست که در همین مناظره های ریاست جمهوری بین دو تا از کاندیداها، مجادله کش داری، بر سر زباله های تهران شکل گرفت.

شاید باور نکنید امروز زباله تبدیل به یک «بحران جهانی» شده است. روسیه با بحران زباله مواجه است.

آنقدر زباله در این کشور جمع شده که دیگر از بین بردن آن امکان ندارد. مقامات روس متوسل به چین و ژاپن شده تا از تجربیات نوین آن ها وام بگیرند.

لبنان، آنچنان به مخمصه زباله ها گرفتار آمده است که چند سال است دولت او، در قالب طرح هایی می کوشد زباله های کشورش را به یک کشور خارجی انتقال دهد. همین درماندگی، منجر به زد و خوردهای سیاسی شده است.



اما واقعیت ماجرا آن است که ما باید «ماشین تولید زباله» را تعطیل و یا «کم کار» کنیم. باید تا می توانیم کمتر زباله بسازیم. باید به اندازه مصرف کنیم و به صورت جدی از دور ریزهای مان کم کنیم.

طبق گزارش های فائو، ایرانی ها در دور ریز غذا رکورد دار هستند. در گزارشی آمده است ارزش دور ریز غذایی ما، تنها در سه محصول خاص، معادل وام 380 هزار ازدواج ایرانی است!

طبق برخی تحقیقات، ایرانی ها به صورت میانگین، 35 درصد از مواد غذایی خودشان را در طول سال دور می ریزند! این در حالی است که 900 میلیون نفر در دنیا، از غذای کافی محروم هستند.
اگر نجنبیم، بحران زباله زمین گیرمان خواهد کرد.

|عکس نوشت | شماره 34| سید مهدی سیدی |

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر