jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۴۸۲۵۱   ۱۴ تير ۱۳۹۶  |  ۰۷:۵۰

برخی کارخانه‌های تولیدکننده محصولات لبنی خواستار افزایش قیمت دوباره لبنیات هستند، اما واکاوی این موضوع نشان می‌دهد دلیلی برای افزایش قیمت محصولات لبنی وجود ندارد.

افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم

برای گران‌شدن یک کالا باید حداقل یکی از عوامل تأثیرگذار در آن بخش، روند افزایشی قیمت را طی کرده باشد تا محصول نهایی گران شود. به عنوان مثال برای افزایش قیمت شیر پاستوریزه یا محصولات لبنی باید قیمت خرید شیر خام بالا رفته باشد یا هزینه‌های تولید ناشی از افزایش قیمت انرژی گران شده باشد.

از سوی دیگر، هزینه‌های حمل و نقل به دلیل بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی تأثیر زیادی در قیمت دارد که هیچ‌کدام از این عوامل، گران نشده‌ و با توجه به این‌که محصولات لبنی جزو کالاهای اساسی است، نه تنها دلیل گرانی وجود ندارد بلکه به صلاح اقتصاد خانواده و کشور نیست.

به نظر می‌رسد به دلیل فضای موجود در کشور و بحث تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، برخی قصد دارند از فرصت استفاده کرده و محصولات خود را با قیمت بالاتری به بازار عرضه کنند که این کار نه دلیل دارد و نه صحیح تلقی می‌شود.

از سوی دیگر، باید توجه داشت این وظیفه ستاد تنظیم بازار است که قیمت و مسائلی از این قبیل را کنترل کند، اما از زمانی که قانون انتزاع اجرا و وظیفه ستاد تنظیم بازار به وزارتخانه جهادکشاورزی سپرده شد،مشکلات روی دیگری به خود گرفت. به بیان بهتر ستاد تنظیم بازار به وزارت جهادکشاورزی منتقل شد، اما ابزارهای لازم برای اجرای هرچه بهتر این کار انتقال نیافت و همین موضوع موجب بروز برخی مشکلات در کشور شده است. وزارت جهادکشاورزی اکنون مسئولیتی به‌عهده دارد که ابزار کافی برای برخورد با متخلفان را ندارد. اکنون ستاد تنظیم بازار ابزار اجرایی این کار را ندارد و نقش هماهنگ کننده بین وزارتخانه‌ها دارد. به نظر می‌رسد سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان باید به این بخش به‌صورت مستقیم ورود کند و مانع افزایش قیمت لبنیات در کشور شود. اکنون سرانه مصرف لبنیات در کشور بسیار پایین است و با افزایش قیمت آن ممکن است پایین‌تر هم بیاید.

محمدصادق مفتح - کارشناس اقتصادی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر