jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۸۰۳۷   ۱۴ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

میزان سود در بازار سرمایه به عوامل زیادی شامل میزان مهارت، تجربه و سرمایه شما بستگی دارد. اطمینان داشته باشید اگر سرمایه‌گذاری را از ابتدا و به صورت اصولی فرا بگیرید، هیچ بازاری را سودآورتر از بورس پیدا نخواهید کرد. هر فردی که بتازگی قصد ورود به بورس و سرمایه‌گذاری در آن را داشته باشد به احتمال زیاد با این سوال مواجه می‌شود که سود سرمایه‌گذاری در بورس چقدر است؟ اگر شما هم سوالاتی اینچنینی در ذهنتان دارید با مطالعه این مطلب پاسخ این پرسش‌ها را خواهید یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید قبل از ورود به بازار سرمایه بدانید این است که در بورس سود قطعی و از قبل تعیین شده‌ای وجود ندارد. هیچ گاه قطعی نمی‌توان گفت مثلا شما در صورتی که سهم شرکت «الف» را بخرید تا هفته آینده 5 درصد سود خواهید کرد. مکانیسم سود کردن در بورس ناشی از تغییرات قیمت سهام شرکت هاست. این تغییرات قیمت سهام، خود تابعی از عرضه و تقاضای فعالان بورس است. در نتیجه شما نمی‌توانید به‌طور قطع درباره رفتار یک فرد دیگر و این که در روزهای آینده حتما تصمیم به خرید یا فروش سهام داشته باشد، صحبت کنید. پیش بینی سود در بورس وابسته به رفتار سایر سرمایه‌گذاران است. براساس قوانین فعلی بورس، سرمایه شما در بورس با داد و ستد می‌تواند روزانه تا 5 درصد نسبت به سرمایه روز گذشته شما نوسان داشته باشد. یعنی سرمایه شما در بورس هر روز می‌تواند بدون احتساب کارمزد خرید و فروش سهام حداکثر 5 درصد افزایش یا 5 درصد کاهش داشته باشد. مثلا اگر شما یک میلیون تومان در بورس سرمایه‌گذاری کنید در یک روز ممکن است 50 هزار تومان سود یا ضرر کنید.

میزان سود بورس نسبت به میزان زیان بیشتر است

فرض کنید شما سهام شرکتی را خریده اید و قیمت این سهم در حال رشد کردن است. اگر امروز سهم شما 5درصد رشد کند شما 500هزار تومان سود می‌کنید و این پول به ده میلیون اولیه شما اضافه می‌شود، حالا در صورتی که فردا هم یک رشد 5 درصدی داشته باشد آن 5درصد به ده میلیون و 500هزار تومان شما اضافه می‌شود و برابر با 525هزار تومان خواهد بود، یعنی بیش از 5درصد روز نخست و هرچه این روند ادامه پیدا کند این عدد بیشتر خواهد شد. در حالت منفی نیز اگر شما روز اول 500هزار تومان (5درصد) ضرر کنید و روز دوم هم این 5درصد منفی ادامه داشته باشد این 5درصد در روز دوم نسبت به 9 میلیون و 500 هزار تومان شما محاسبه می‌شود و برابر با 475هزار تومان خواهد بود و هرچه ادامه پیدا کند این عدد کمتر خواهد شد. پس به صورت کلی اگر مثلا شما ده روز هر روز 5درصد سود کنید سود واقعی شما بیشتر از 50درصد و اگر ده روز هر روز 5درصد ضرر کنید، ضرر واقعی شما کمتر از 50درصد خواهد شد.

میانگین درآمد بورس چقدر است؟

درآمد ماهانه از بورس به تخصص، میزان سرمایه و وضعیت بازار بستگی دارد. در یک ماه خوب بازار ممکن است 20درصد و حتی بیشتر هم سود کنید و در ماهی سود کمتری داشته باشید. اما اگر به بورس نگاه بلند‌مدت داشته باشیم و سود را به طور میانگین در نظر بگیریم یک فرد حرفه‌ای در بورس می‌تواند در یک بازه پنج ساله به طور متوسط ماهانه 5 تا 10 درصد سود کند.

میزان سود بورس چند درصد است؟

رقم شاخص کل بورس، عامل اصلی تعیین میزان سود است. تغییرات شاخص به این معنی است که اگر شما سرمایه خود را در تمام شرکت‌های بورسی پخش کنید، درصد سود یا زیان شما به‌طور متوسط به اندازه درصد تغییرات شاخص کل بورس خواهد بود. شاخص کل بورس کشور از ابتدای سال 90 تا ابتدای سال 95 بیش از 300درصد رشد داشته است؛ یعنی سرمایه شما رشدی بیش از 300درصد را تجربه می‌کند. میزان سود در بازار سرمایه به عوامل زیادی شامل میزان مهارت، تجربه و سرمایه شما بستگی دارد. اطمینان داشته باشید اگر سرمایه‌گذاری را از ابتدا و به صورت اصولی فرا بگیرید، هیچ بازاری را سودآورتر از بورس پیدا نخواهید کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر