jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۲۰۳۱۹   ۲۸ فروردين ۱۳۹۶  |  ۱۱:۳۷

واردات بیش از ۷۴۰ تن مسواک در سال ۹۵، تنها بخش کوچکی از واردات بی‌رویه‌ای است که با اتخاذ تدابیر لازم می‌توان با اتکا به ظرفیت‌های تولید داخلی از بروز این پدیده ناهنجار اقتصادی جلوگیری کرد.

واردات بیش از ۷۴۰ تن مسواک در سال ۹۵!/ خرید ۴۰۰ تن کلنگ و شن‌کِش خارجی

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران، سالهاست مقام معظم رهبری بر لزوم تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تأکید می ورزند.

حصول این امر خطیر، مستلزم در نظر گرفتن مؤلفه هایی همچون تقویت تولید داخلی، توسعه صادرات، مقابله با قاچاق کالا و ارز و پرهیز از واردات اقلام و محصولاتی است که با اتکا به توان و بنیه داخلی امکان تأمین، تهیه و توزیع آن وجود دارد.

بدون تردید هر آنچه در عرصه تولید داخلی تلاش شود به همان میزان زمینه رفع مشکلات اقتصادی به نحو شایسته تری فراهم خواهد شد.

نامگذاری سال 96 از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان اقتصاد مقاومتی و تکیه آن بر دو عنصر نجات بخش تولید و اشتغال، موید ضرورت و نقش تعیین کننده دو مؤلفه مذکور در توسعه و شکوفایی اقتصادی است.

اگرچه سال‌جاری بصورت مستقیم با عناوین اشاره شده، مزین و نامگذاری شده اما پیش از این و در طول سالهای گذشته نیز مقام معظم رهبری بر لزوم توجه به تولید و ایجاد اشتغال تأکیدات مکرر و متعددی داشته اند و متأسفانه آن‌چنان‌ که باید در این حوزه تلاش نشد و حداقل اینکه برنامه های عملیاتی شده به‌صورتی جدی قادر به تأمین منویات معظم له و اهداف از پیش تعیین شده در حوزه اقتصاد مقاومتی نبوده است.

مصادیق متعددی از برخی تصمیمات و اقدامات وجود دارد که به نوعی موید عدم حرکت در مسیر اشاره شده (تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی) است.

چندی پیش گزارشات منتشر شده در برخی رسانه ها و جراید از واردات بیش از 740 تن مسواک، در طول 11 ماهه سال 95 حکایت داشت.

سوزن، شانه، گیره و...بخش دیگری از اقلام وارداتی است که بعضاً با حجم انبوه وارد کشور می شوند، محصولاتی که ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی به ساده ترین نحو ممکن، امکان ساخت و تولید آن را دارند اما متأسفانه با واردات چنین محصولاتی، نه تنها مراکز تولید چنین اقلامی را با چالش هایی عدیده مواجه می سازد بلکه بستر اشتغالزایی را نیز تنگ و محدود می سازد.

تنها در بخش واردات مسواک، ارزش ریالی محصولات وارد شده (بر اساس گزارشات و بررسی های انجام شده) بیش از 29 میلیارد تومان تخمین زده می‌شود که به اعتقاد برخی کارشناسان این رویه نه تنها مراکز تولیدی را به رکود و تعطیلی می کشاند بلکه به غرور، شأن و اعتبار ملی نیز خدشه وارد می کند.

واردات بیش از 400 تن کلنگ و شن کِش در شان کشور ایران نیست

شهرام گرجی، کارشناس حوزه بازرگانی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به لزوم دقت نظر و اعمال حساسیت هر چه بیشتر در خصوص نوع، میزان و کثرت محصولات وارداتی گفت: چندی پیش برخی جراید گزارشی را از واردات برخی اقلام و محصولات منتشر کردند که به اعتقاد بنده ورود بی رویه و نامتعارف چنین محصولاتی به کشور، آن هم در تناژهای بالا، در شأن ایران نیست.

وی افزود: طبق آمارهای رسمی گمرک، تنها در هفت ماهه نخست سال گذشته (1395) بیش از 200 تن سوزن دوزندگی از کشورهای چین، ژاپن و امارات متحده عربی و بیش از 218 تن سنجاق به ارزش 406 هزار دلار در طول مدت مذکور وارد کشور شده است.

گرجی عنوان کرد: علاوه بر واردات بیل و بیلچه بیش از 400 تن کلنگ و شن کِش از مبادی ورودی به کشور هدایت شده که ارزش ارز خارج شده برای محصولات اشاره شده بیش از یک میلیون دلار برآورد می شود.

کارشناس حوزه بازرگانی گفت: شُمولِ این محصولات وارداتی در بخش های دیگری نیز همچون جوراب، کلاه و...نیز قابل بررسی است که به اعتقاد بنده واردات این اقلام و محصولات در شأن و تراز ملت ایران نیست.

وی افزود: خسارت و تبعات منفی واردات چنین کالاهایی، دست کمی از قاچاق کالا ندارد و می طلبد با دقت نظر و نگاه توأم با وسواس نسبت به کاهش واردات اقلام اشاره شده اقدام شود.

لزوم تشویق واحدهای تولیدی به تجهیز و دستیابی به علم و فناوری روز

علیرضا صفوی، فعال حوزه تولیدی و صنعتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به ضرورت تجهیز واحدهای تولیدی داخلی به علم و فناوری روز، گفت: واردات برخی از اقلام و محصولات توجیه دارد و نه تنها تسهیل واردات آن بلا اشکال بلکه لازم، ضروری و اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: اما در برخی محصولات، اقلام و کالاها، متأسفانه آن‌چنان که شایسته است، دور اندیشی و تدبیر نمی شود.

صفوی عنوان کرد: به‌صورت مشخص، ساخت و تولید سوزن دوزندگی، از علم و فناوری حساس و پیچیده ای برخوردار نیست، اما متأسفانه تکنیک تولید آن در ایران فراهم نشده است.

وی افزود: می طلبد مسئولان ذی‌ربط در کشور، زمینه ای را فراهم کنند که از ارتباطات و مراودات بین المللی در جهت انتقال علم و فناوری به کشور بهره کامل و وافی حاصل شود.

صفوی گفت: فرجام دوران پسابرجام زمانی توأم با دستاورد و توفیق خواهد بود که از این بستر برای ارتقای علمی و فناوری کشور استفاده شود، در غیر این‌صورت تبدیل کردن بازار داخلی ایران به محفل و محلی برای فروش محصولات و تولیدات خارجی آن هم در شرایطی که در بسیاری از بخش ها ، ظرفیت ها و بضاعت تولید داخلی از امکان ساخت آن برخوردار است، هنر نیست.

فعال عرصه تولیدی و صنعتی عنوان کرد: هر آنچه در عرصه تکنولوژیک و فناوری به توفیقات بیشتری نائل شویم، در سایه آن قادر خواهیم بود هزنیه تمام شده، ارتقای کیفی تولیدات و ظرفیت‌های تجاری دیگر کشورها را برای توسعه صادرات محصولات غیر نفتی به نحو مطلوب‌تری فراهم کرد.

وی در خاتمه یادآور شد: بدون تردید، رونق تولید داخلی و تقویت صادرات محصولات غیر نفتی نه تنها به حصول شکوفایی اقتصادی می انجامد بلکه از حیث تکنولوژیک و رشد صنعتی نیز گام‌های ارزنده‌تری در این خصوص به همراه خواهد داشت زیرا حصول این امر جز با تحقق مؤلفه‌های اشاره شده به نحو مطلوبی میسر نخواهد شد که قطعاً خروجی و ماحَصَل آن کلیت جامعه را مُتِنَفِع خواهد ساخت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
026
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
مسواك ها برای هند هستن همشون
۰
۰
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
جلوی یك گرم تریاكو میگیرین جلوی این همه مسواكو نمیتونید...............................
۰
۰
روح الله
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
اینقدر توهین به تولید ملی یك كشور برای چه تا كی /// عینكم زدیم چیزی ندیدیم
۰
۰
amir kaya
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
چون مافیای واردات سودش در واردات بی رویه و بی حد و حساب هست. حتی هر آنچه كه قابلیت تولید در كشور عزیزمان ایران وجود دارد. تولید ملی به ضرر منافع برخی آقازاده ها و مافیای واردات هست. پر كردن جیب یك عده از هر مسئله ای حتی نابودی تولید ملی مهم تر هست.
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
یادی كنیم از واردات زین اسب و... با ارز داروی ضروری مردم!
۰
۰
بناب
Saudi Arabia
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
چرا مجوز 740 تن مسواك داده شده ؟ چون شخص واردكننده مسواك وزیر بوده و یا از فامیل وزیر می باشد.
۰
۰
ابراهیم
Spain
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
علی بركت الله
۰
۰
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
وقتی واردات بین آقازاده ها تقسیم میشه وضع همینه اقتصاد كشور رو همین واردات بی رویه و عدم صادرات با كیفیت داره نابود میكنه
۰
۰
رزمنده دفاع مقدس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
سیاست اقتصاد مقاومتی و ... آقای روحانی بهتر از این نمی تواند باشد . بعد ادعا دارد دوباره می خواهد كاندید شود وبه قول خود و دور و برشان اقتصاد رو... نجات دهد و....
۰
۰
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
اینه همه اش ماترك ان 8سال لعنتیست.
۰
۰
عبادی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
دولت محترم گفته كه جلوی قاچاق را گرفته نه جلوی واردات قانونی پس به جناب آقای روحانی خرده نگیرید و به ایشان رای دهید.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر