jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۹۱۹۵۵   ۳۰ دی ۱۳۹۵  |  ۰۸:۳۶

معاون نظارت مالی و خزانه‌داری با اشاره به پرداخت مستقیم حقوق کارکنان از بانک مرکزی از ابتدای سال آینده می‌گوید از مزایای این روش این است که دیگر دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند علی رغم کسر مالیات و بیمه از حقوق افراد آن را به دستگاه‌های مربوطه نپردازند.

حقوق کارمندان از سال آینده مستقیما از بانک مرکزی واریز می شود

به گزارش جام جم آنلاین ،سید رحمت الله اکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تحولاتی بنیادینی در خزانه‌داری کشور در شرف وقوع است، توضیح داد: اکنون در حال اجرای برنامه‌های متعددی هستیم که انجام پروسه‌های پرداخت در خزانه‌داری کشور را کوتاه و الکترونیکی کنیم.

وی در این زمینه چنین گفت: مثلا در گذشته این چنین بود که ذی‌حساب‌هایی که برای دریافت حقوق‌های کارمندانشان به خزانه‌داری کشور مراجعه می‌کردند، سی‌دی‌های مربوط را ارائه می‌کردند و با بررسی خزانه‌داری و با اعلام سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، حقوق کارمندانشان را دریافت می‌کردند. اکنون یکی از اقداماتی که در خزانه‌داری کشور انجام شده و هر ماه تکمیل‌تر می‌شود، این است که حقوق کارمندان مستقیما و بدون واسطه به حساب کارمندان پرداخت شود.

معاون نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور همچنین بیان کرد: در نظر داشته باشید که اکنون در ایران حدود ۹۵۰ هزار کارمند آموزش و پرورش داریم. در ماه‌های گذشته روال به این صورت بود که ذی‌حساب آموزش و پرورش سی دی مربوط به دریافتی‌های کارکنان این سازمان را برای ما می‌آورد و پروسه‌های مربوطه در خزانه‌داری و سازمان مدیریت طی می‌شد و پس از آن به بانک مربوطه ارجاع داده می‌شد تا واریزها صورت گیرد، ولی اکنون این شرایط تغییر کرده و با بانک مرکزی هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است تا حقوق افراد مستقیما از بانک مرکزی به حساب کارمندان واریز شود.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: از مزایای چنین برنامه‌ای این است که ابتدا جلوی رسوب پول گرفته شود. به این ترتیب که وقتی قرار باشد پول از خزانه به بانک مربوطه منتقل شده و از آنجا به حساب افراد واریز شود، مدتی طول می‌کشد، در حالی‌که اگر این پروسه به صورت مستقیم طی شود، زمان کمتری صرف خواهد شد. همچنین دیگر مزیت این اقدام این است که خزانه‌داری کشور می‌تواند نقدینه باقی‌مانده را به درستی مدیریت کند.

اکرمی همچنین یکی از مزایای مهم پرداخت مستقیم حقوق کارکنان از بانک مرکزی را چنین توضیح داد: در گذشته این مشکل وجود داشت که پرداخت حقوق کارمندان به صورت جدا جدا انجام می‌شد و در غیر سیستمی‌ها این امکان وجود داشت که مثلا اگر دستگاهی به ما مراجعه می‌کرد و ۱۰۰ واحد از ما تخصیص می‌گرفت، ۸۰ واحد آن را پرداخت و باقی را نگه می‌داشت که مثلا حق بیمه یا مالیات را علی‌رغم دریافت از خزانه و کسر از حقوق افراد پرداخت نکند، ولی در شرایط جدید پرداخت‌ها مستقیما از سوی خزانه انجام شده و امکان چنین اقداماتی برای دستگاه‌ها وجود ندارد.

وی همچنین توضیح داد: این شیوه درباره کلیه دستگاه‌هایی که حقوق‌هایشان به صورت شخصی پرداخت می‌شود اعمال خواهد شد. البته یکسری دیگر از دستگاه‌ها هستند که حقوق آن‌ها را ما پرداخت نمی‌کنیم، مثلا حقوق افراد نظامی و انتظامی که حقوقشان به صورت شخصی پرداخت نمی‌شود. بلکه پروسه به این صورت طی می‌شود که پول حقوق‌ها به حساب ارتش واریز می‌شود و ارتش خود به حساب افراد واریز می‌کند. به جز این موارد تقریبا تا اوایل سال آینده حقوق هر کارمندی به نام شخص او مستقیما از بانک مرکزی به حساب بانکی اش واریز می‌شود.

اکرمی بیان کرد: البته این پروژه یک پازل کوچکی از پروژه نوسازی خزانه در ایران بوده که در دستور کار است. اکنون یکی از کارهایی که در این پروژه انجام می‌دهیم این است که پروسه‌ها کاملا الکترونیک شوند. به این ترتیب که مثلا مسئول بودجه دانشگاه تهران از محلی که مستقر است بتواند درخواست خود را به ما اعلام کند و ما نیز بتوانیم به صورت الکترونیک پروسه‌ها را مدیریت و کنترل کنیم و در صورت اعلام سازمان مدیریت مبالغ درخواست شده را پرداخت کنیم، نه اینکه هر بار مسئول بودجه هر دستگاهی مجبور باشد به خزانه مراجعه کند. اگر بتوانیم جلوی ورود و خروج به خزانه را بگیریم به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌ایم؛ ابتدا اینکه جلوی فساد را گرفته‌ایم و همچنین معطلی‌ها کم شده و انجام امور پرداخت حقوق با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
می خواستم بدونم كه حقوق كارمندان بانك نیز مشمول این قانون خواهد شد یا خیر؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر