هشدار برجامی ظریف به بدعهدی آمریکا:

ایران آماده بازگشت به شرایط قبل از برجام است

ایران در نشست کمیسیون مشترک برجام ، بدعهدی های امریکا را تشریح کرد و آمریکا هم به ایران وسایر کشورهای عضو اطمینان داد با اقداماتی که انجام داده تصویب آیسا تاثیری بر اجرای برجام نخواهد گذاشت.
کد خبر: ۹۸۸۶۶۳
پایان ششمین کمیسیون مشترک برجام / ایران بدعهدی های آمریکا را تشریح کرد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، نشست کمیسیون مشترک کشورهای 1+5 برای اجرای برجام بنا به درخواست 26آذر - 16 دسامبر- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برای بررسی نقض برجام توسط آمریکا با تمدید قانون آیسا با حضور معاونان وزیران خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک امروز در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی ایران، کشورهای پنج بعلاوه یک و هلگا اشمید به نمایندگی از اتحادیه اروپا ظهر امروز سه شنبه ساعت 12 به وقت محلی اتریش (14 و 30 به وقت ایران ) در هتل کوبورگ وین آغاز شده بود.

این نشست سه ساعت طول کشید و با صدور یک بیانیه مطبوعاتی به کار خود پایان داد.

از زمان اجرایی شدن برجام این دومین بار است که کمیسیون مشترک بر اساس درخواست ایران و برای رسیدگی به بدعهدی های آمریکا و اقدامات غیرمنطبق آن کشور با مفاد برجام تشکیل جلسه می دهد.

همچنین دیروز برای نخستین بارساز و کار کارگروه اجرایی کردن لغو تحریمها که در برجام پیش بینی شده است به کار گرفته شد و نشست کارگروه با حضور هیات‌های کارشناسی از ایران و تمام دولتهای عضو برجام در وین برگزار شد.

تاکید آمریکا، پافشاری سایر کشورها

در نشست کمیسیون مشترک علاوه بر بررسی گزارش ارائه شده توسط کارگروه کارشناسی، نمایندگان ایران ضمن ارائه شرحی از بدعهدی های آمریکا در یکسال اخیر، با ارائه مستندات حقوقی تمدید قانون آیسا را مغایر با تعهدات آمریکا در قالب برجام دانستند.

در ادامه، هیات آمریکایی با تاکید مجدد بر پایبندی کامل این کشور به برجام، به عدم امضای این مصوبه از سوی رییس جمهور آمریکا اشاره کرد و آن را یک تصمیم مهم سیاسی دانست.

هیات آمریکایی همچنین یک سلسله از اقدامات حقوقی و اجرایی را برشمرد که دولت این کشور برای ملغی الاثر کردن قانون آیسا انجام داده است و اعلام کرد که با این اقدامات قانون مزبور هیچ تاثیری ندارد و لذا نفس تصویب این قانون در کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی کند.

با این حال ، نمایندگان سایر دولتهای عضو کمیسیون ، نگرانی ایران را جدی دانستند و خواستار اقدامات آمریکا برای بلااثر ماندن این قانون و شفاف سازی کامل در این زمینه شدند به گونه ای که هیچ ابهامی نسبت به اینکه این قانون اثری بر تجارت و همکاری با ایران ندارد باقی نماند.

در ادامه جلسه ، همه کشورها بر تعهد کامل خود به برجام، و ضرورت پرهیز از اقداماتی که به اجرای موثر و جامع برجام در بخش لغو تحریمها لطمه وارد آورد، تاکید کردند.

کشورهای عضو 1+5 همچنین خواستار ملغی الاثر ماندن قانون آیسا و نیز سایر قوانینی شدند که به موجب برجام اجرای آنها بایستی متوقف باشد.

در این نشست همچنین با اغتنام فرصت و با توجه به نزدیک شدن به زمان یکسال از اجرایی شدن برجام، مروری نیز بر روند اجرای سایر بخشهای برجام از جمله کانال خرید و همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران (موضوع پیوست سوم برجام) و نحوه ارتقا و گسترش این همکاریها صورت گرفت.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها