ظریف در حاشیه جلسه هیات دولت:

بدعهدی آمریکا برایمان قابل پیش‌بینی بود

نامه‌نگاری ظریف با موگرینی درمورد بدعهدی آمریکا

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به نقض برجام از سوی آمریکا گفت: تا کنون دو بار با فدریکا موگرینی مسئول کمیته مشترک نامه‌نگاری کرده‌ایم.
کد خبر: ۹۷۸۶۱۷
نامه‌نگاری ظریف با موگرینی درمورد بدعهدی آمریکا

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف ، با اشاره به نشست امروز(سه شنبه ۲۳ آذر ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: در این جلسه نزدیک ۶ تا ۷ سوال مطرح شد و نمایندگان برای برخی سوالات قانع شدند و برای برخی قانع نشدند که احتمالا سوالاتی که قانع کننده نبود به صحن می‌رود.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون امنیت میل علاوه بر طرح سوال از بنده، برنامه‌ای دیگر داشتند؛ با این حال بنده تا ۵ عصر زمان داشتم تا در صورتی که فرصتی وجود داشت در خصوص برجام نیز صحبت کنیم، اما مقرر شد که هفته آینده و در فرصتی دیگر در باره برجام نشست داشته باشیم.

عضو کابینه دولت یازدهم به دستور رئیس جمهور خطاب به وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی برای اقدام متقابل در خصوص نقض برجام از سوی آمریکا اشاره کرد و گفت: نامه ای که آقای رئیس جمهور نوشته اند در ارتباطات با اقداماتی است که از سوی سازمان انرژی اتمی در حوزه پیشران ها باید صورت بگیرد، برنامه ریزی و طراحی شود.

ظریف با بیان اینکه ساخت پیشران حوزه تخصصی است از ورود به این موضوع خودداری کرد و افزود: اما در حوزه ای که مسئولیت وزارت امور خارجه است، ما تا امروز دو نامه برای مسئول کمیسیون مشترک یعنی خانم موگرینی باشد ارسال کرده ایم، علاوه بر این همکاران من برای همکاران خانم موگرینی ارسال کرده اند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: یک مورد از این نامه‌ها در اوایل سال یا اواسط سال جاری بود که منجر به تشکیل جلسه وزرای کمیسیون مشترک در حاشیه اجلاس مجمع عمومی در نیویورک شد،

وی عنوان کرد: مورد بعدی زمانی ارسال شد که مجلس نمایندگان آمریکا مصوبه‌ای علیه ایران داشتند، در برجام ساز و کاری طراحی شده تا در مواردی که اقدام یکی از اعضا مغایر با توافق هسته‌ای باشد دنبال کند. این ساز و کار را بر اساس دستوری که رئیس جمهور دادند، ما از مسئول کمیسیون مشترک درخواست خواهیم کرد.

ظریف در خصوص تشکیل کمیسیون مشترک اظهار داشت: کمیسیون مشترک تشکیل خواهد شد اما ساز و کاری که در برجام دیده شده کاملا مجزا است و بر اساس آن عمل خواهیم کرد.

این عضو کابینه دولت یازدهم در خصوص موضع ایران در خصوص اجرایی شدن تمدید تحریم های ایسا گفت: همان طور که رئیس جمهور عنوان کرده است، ما از گذشته اعلام کردیم که تمدید این تحریم ها مغایر برجام است و باعث خواهد شد ایران از روش‌های قانونی که در برجام دیده شده و اقدامات دیگری که رئیس جمهور امروز دستور داده اند، استفاده کند.

وی همچنین در زمینه حذف زیرساخت سانتریفیوژها تصریح کرد : در این زمینه ذوالنوری مسئول کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام نظر کرده، نظر این نماینده درست است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها