سازمان دیده‌بان حقوق بشر:

نیجریه باید شیخ زکزاکی را آزاد کند

شیخ زکزاکی به مکانی نامعلوم منتقل شد

شیعیان نیجریه ضمن تاکید مجدد بر آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی، براساس حکم صادره از سوی دادگاه این کشور بر لزوم اجرای دقیق و سریع این حکم تاکید کردند.
کد خبر: ۹۷۷۷۱۳

به گزارش منابع محلی،‌ ابراهیم موسی، سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه در این ارتباط گفت: شیخ زکزاکی از سوی نهادهای قضایی به مکانی نامعلوم منتقل شده و تاکنون مقامات دولتی درباره مکان بازداشت جدید وی گزارشی منتشر نکرده‌اند.

اعلام خبر آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه، موجب شده تا شیعیان این کشور ضمن ابراز خرسندی از پیروزی مواضع حقوقی خود در برابر نهادهای قضایی نیجریه، بر لزوم احترام به حقوق اجتماعی و مذهبی همه پیروان ادیان توحیدی در این کشور تاکید کنند.

کارشناسان سیاسی منطقه آفریقا بر این باورند که عقب نشینی ارتش و نهادهای امنیتی نیجریه در برابر خواست قانونی شیعیان، نشانه بی‌اساس بودن ادعا و اتهامات مطرح شده در خصوص شیعیان این کشور است .

میلیون‌ها نفر از شیعیان نیجریه همسو با اعضای ارشد جنبش اسلامی این کشور، خود را برای استقبال از شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش که قرار است تا ماه آینده میلادی آزاد شوند، آماده می‌کنند .

کارشناسان سیاسی جهان اسلام بر این باورند که آزادی رهبر شیعیان نیجریه یک پیروزی بزرگ برای جنبش اسلامی این کشور خواهد بود.

براساس احکام صادره از سوی دادگاه نیجریه، نیروهای امنیتی این کشور موظف هستند، شیخ زکزاکی و همسرش را ظرف 45 روز آینده تحویل مقامات پلیس داده تا مقدمات آزادی وی فراهم شود .

پلیس نیجریه براساس حکم دادگاه، حداکثر پس از 24 ساعت پس از تحویل گرفتن شیخ زکزاکی و همسرش، باید آنها را آزاد کند .

شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه تابستان گذشته پس از حمله نیروهای امنیتی این کشور به حسینیه شیعیان، مضروب و همراه با همسر و چند نفر دیگر از اعضای جنبش اسلامی نیجریه بازداشت شد.

در خبری دیگر، آسوشیتدپرس روز گذشته به نقل از منابع امنیتی اعلام کرد دو حمله انتحاری در شهر «مایدوگوری» در ایالت «بورنو»‌ در شمال شرق نیجریه به وقوع پیوست. تا لحظه تنظیم این خبر آمار دقیقی از میزان تلفات از سوی نهادهای رسمی نیجریه اعلام نشده، اما شاهدان عینی از کشته شدن ده‌ها غیرنظامی در این انفجارها خبر دادند. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حملات انتحاری شهر مایدوگوری را به عهده نگرفته است، ‌اما در گذشته گروه تروریستی «بوکوحرام» که خاستگاهش در شمال شرقی نیجریه است،‌ با به کار گرفتن مهاجمان انتحاری حملات مشابهی را در این منطقه صورت داده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها