jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۷۶۵۷۹ ۱۸ آذر ۱۳۹۵  |  ۰۲:۰۸

دفتر ریاست جمهوری ایتالیا اعلام کرد متئو رنتزی نخست وزیر این کشور از سمت خود استعفا داد.

نخست وزیر ایتالیا از سمت خود استعفا داد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، رنتزی ساعاتی بعد از آنکه مجلس سنای ایتالیا روز چهارشنبه قانون ویژه بودجه سال 2017 این کشور را تصویب کرد از سمت خود استعفا داد.

نخست وزیر ایتالیا پیش از این و پس از رای قاطع مردم کشورش در همه پرسی روز چهارم دسامبر و در مخالفت با اطلاحات قانون اساسی اعلام کرده بود که استعفا می دهد.

همه پرسی اصلاحات قانون اساسی در ایتالیا سرانجام تبدیل به یک همه پرسی در قبال شخص متئو رنتزی نخست وزیر شد و 60 درصد از مردم این کشور بخصوص جوانان و اهالی جنوبی ایتالیا به مخالفت با وی که آینده سیاسی خود را به این رای گیری پیوند زده بود، رای دادند.

در پی شکست همه پرسی روز چهارم دسامبر در خصوص اصلاحات قانون اساسی در ایتالیا روز گذشته « سه شنبه » متئو رنتزی نخست وزیر مستعفی این کشور که به صراحت اعلام کرده بود با نتیجه حاصله تجربه دولت او به پایان رسیده، بعد از برگزاری آخرین جلسه شورای وزیران، جهت تسلیم استعفای خود به کاخ ریاست جمهوری رفته و با سرجو ماتارلا رئیس جمهوری ایتالیا دیدار کرد و بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ ریاست جمهوری ایتالیا، ماتارلا در جریان این دیدار از رنتزی خواست تا روز جمعه و یا شنبه هفته جاری و در صورت لزوم حتی چند روز بعد از آن جهت تصویب قانون بودجه در سمت خود باقی بماند. نخست وزیر مستعفی نیز با درخواست رئیس جمهوری موافقت کرده و قرار شد، استعفای وی بعد از تصویب قانون بودجه در پارلمان جنبه رسمی به خود گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر