سخنگوی یونیسف در یمن با اعلام اینکه از زمان تجاوز عربستان به یمن در ماه مارس ۲۰۱۵ تا سپتامبر گذشته حدود ۳هزار کودک یمنی کشته و زخمی شده اند آماری درخصوص اوضاع انسانی وخیم این کشور ارائه کرد.
کد خبر: ۹۵۷۶۱۳
کشته و زخمی شدن حدود ۳هزار کودک یمنی توسط عربستان

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، در حالی که جامعه بین الملل تلاش دارد طرف های نزاع در یمن را بر سر میز مذاکره بنشاند جنگ و تجاوز سعودی ها در این کشور ادامه داشته و بزرگ و کوچک نمی شناسد.

سازمان های بین المللی مدت هاست زنگ خطر اوضاع انسانی در یمن را که اغلب یمنی ها را تهدید می کند به صدا درآورده اند.

در همین راستا صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد که جنگ در یمن از ماه مارس ۲۰۱۵ تا سپتامبر ۲۰۱۶ به کشته شدن هزار و ۱۶۳ کودک و زخمی شدن هزار و ۷۳۰ کودک دیگر منجر شده است.

«محمد الاسعدی» سخنگوی یونیسف در یمن در نشستی خبری که روز دوشنبه در استان «الحدیده» این کشور برگزار گردید، اعلام کرد که این آمار پایین بشمار می رود و برآوردهای یونیسف حاکی از این است که شمار کودکانی که طی این مدت کشته و زخمی شده اند بسیار بالاتر است.

الاسعدی افزود: دو میلیون و ۳۰۰ هزار کودک یمنی در معرض التهاب شدید دستگاه تنفسی و دو میلیون و ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال نیز در معرض ابتلا به حصبه هستند. ۳۵۰ هزار دانش آموز دختر و پسر سال گذشته به دلیل بسته شدن ۷۸۰ مدرسه که به صورت کامل یا جزئی تخریب شده اند از تحصیل بازماندند و یک میلیون و ۵۰۰ هزار کودک در سن تحصیل از مدارس محرومند.

وی همچنین اظهار داشت که حدود ۱۰ میلیون کودک در سراسر یمن به دلیل تداوم جنگ و درگیری نیاز مبرم به کمک های انسانی دارند و ۵۱ درصد از مردم یمن شامل ۱۴.۱ میلیون نفر به دلیل تداوم جنگ و درگیری، آوارگی میلیون ها نفر از مناطق خود، افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی و وخامت اوضاع اقتصادی از عدم امنیت غذایی رنج می برند.

الاسعدی همچنین گفت: ۲۱ میلیون یمنی از جمله ۱۰ میلیون کودک نیازمند کمک های انسانی هستند و ۱۹ میلیون شهروند این کشور دست کم به خدمات بهداشت محیط زیست و نظافت عمومی نیاز دارند که نصف آنها را کودکان تشکیل می دهند.

وی در عین حال افزود که دو میلیون و ۵۰۰ هزار کودک زیر پنج سال امسال در معرض خطر سوء تغذیه هستند که ۳۷۰ هزار نفر از آنها از سوء تغذیه شدید و حاد رنج می برند.

سخنگوی یونیسف در خصوص اوضاع استان «الحدیده» یمن نیز اعلام کرد که میانگین ابتلا به سوء تغذیه شدید در این استان بر اساس جامع ترین بررسی انجام گرفته به ۳۰ درصد رسیده است.

الاسعدی همچنین تاکید کرد که میانگین سوء تغذیه شدید بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ میلادی از ۳۱ درصد به کمتر از ۲۱ درصد کاهش یافته بود و جنگ و تجاوز به یمن موجب افزایش این میزان شده است.

وی در عین حال افزود که صد هزار و ۴۱۷ کودک زیر پنج سال در استان الحدیده از سوء تغذیه شدید رنج می برند و یونیسف قصد دارد امسال ۶۰ هزار و ۸۵۰ کودک مبتلا به سوء تغذیه حاد را درمان نماید.

لازم به ذکر است که ائتلاف عربی تحت سرکردگی عربستان سعودی از ماه مارس ۲۰۱۶ تجاوز بی رحمانه به یمن را آغاز کرده است که در پی آن هزاران یمنی شهید و زخمی و خسارات زیادی نیز به زیرساخت های این کشور وارد شده است.

جنگنده های سعودی در تازه ترین جنایت خود یک مراسم ختم در صنعاء پایتخت یمن را هدف قرار دادند که در پی آن دست کم ۱۴۰ نفر شهید و بیش از ۵۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها