Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۵۶۷۱۴ ۲۵ مهر ۱۳۹۵  |  ۱۲:۰۳

رییس کمیسیون اصل 90 در گفتگو با جام جم آنلاین :

مسکن مهر گران نخواهد شد / سقف تسهیلات افزایش می یابد

۶

گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در مورد بررسی عملکرد دولت در پروژه مسکن مهر امروز در مجلس قرائت شد و در این گزارش به دستگاههای مرتبط تکلیف شد تا برای پیشرفت کار تشریک مساعی کنند ، همچنین قرار شد بانک مسکن به عنوان بانک عامل در زمینه پرداخت به موقع تسهیلات اقدام و بانک مرکزی در خصوص افزایش میزان سقف وام های پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی عمل کند.

مسکن مهر گران نخواهد شد / سقف تسهیلات افزایش می یابد

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت و گو با خبرنگارجام جم آنلاین دررابطه با گزارش امروز کمیسیون در باره مسکن مهر گفت : از مجموع 2 میلیون و 215 هزار واحد مسکونی از زمان شروع اجرای مسکن مهر ، کار ساخت یک میلیون و912 هزار واحد به اتمام رسیده و 303 هزار واحد به صورت نیمه تمام در مراحل مختلف ساخت قرار دارد . همچنین از مجموع یک میلیون و 912 واحد به اتمام رسیده تعداد یک میلیون و 488 هزار و 715 واحد مسکونی تحویل متقاضیان مسکن مهر شده و 423 هزار و 285 واحد به دلیل فقدان امکانات زیر بنایی و روبنایی از جمله آب و برق و گاز تحویل متقاضیان نشده است .

داوود محمدی در ادامه گفت : از تعداد 303 هزار واحد مسکن مهر که هنوز مراحل ساختشان به اتمام نرسیده ، تعداد 49 هزار واحد به دلیل دعاوی مطرح شده پرونده آنها در تشکیلات قضایی قراردارد . همچنین حدود 10 هزار واحد نیز فاقد متقاضی است که قرار شد به سایر افرادی که واجد شرایط دریافت مسکن مهر نیستند هم در صورت تقاضا تحویل داده شود .

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا برای دستگاههای مرتبط تکلیفی برای واگذاری سریعتر این پروژه ها شده است ، گفت :در این گزارش تکالیفی برای دستگاههای مختلف تعیین شده است ، اول اینکه توصیه شد مسکن مهر دیگر احداث جدیدی نداشته باشد و اگر قرار است پروژه ای اجرا شود فقط در بافت های فرسوده به اجرا درآید که ضمن بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده درسیمای شهری هم آثار مثبتش نمایان شود . همچنین اولویت بندی شد که امکانات روبنایی در پروژه های مسکن مهر ابتدا درمدارس و بعد در درمانگاهها ، کلانتری ها و خدمات شهری ارائه شود تا این کاستی ها به سرعت مرتفع شود .

محمدی درپاسخ به این سوال که تصمیمات گرفته شده تا چه حد ضمانت اجرایی خواهد داشت ،گفت : بنا شد کمیته ای با محوریت وزارت راه و شهرسازی با عضویت کلیه دستگاههای مرتبط تشکیل و برای پیشترفت کار تشریک مساعی شود . گزارش آن به کمیسیون ارائه می شود و در عین حال بانک مسکن به عنوان بانک عامل در زمینه پرداخت به موقع تسهیلات اقدام خواهد کرد و بانک مرکزی در خصوص افزایش میزان سقف وام های پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی اقدام لازم را بعمل می آورد . همچنین وزارت راه و شهرسازی باید به نحوی برنامه ریزی کند که بتواند تا پایان سالجاری گزارش جامعی در خصوص خاتمه پروژه های مسکن مهر در سراسر کشور به مجلس ارائه دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا واگذاری ها تا پایان سال به اتمام می رسد، گفت : تحویل مسکن مهر تا پایان سال به پایان نمی رسد اما بخش عمده ای از پروژه ها تا پایان سال واگذار خواهد شد . این گزارش بیشتر برای این بود که ببینیم چه نقصان هایی وجود دارد و کجاها مجلس باید ورود پیدا کند و در کجاها سایر نهادها و دستگاهها ، تا انشالله این پروژه به سرانجام برسد . همچنین در سال 96 هم یک اعتبار جداگانه برای اتمام پروژه ها پیش بینی شده است .

رییس کمیسون اصل 90 درباره افزایش قیمت واحد ها نیز گفت :چون مدت اجرای پروژه ها طولانی شد در یک مقطع قیمت مصالح ساختمانی هم به دوبرابر افزایش پیدا کرد و هزینه هایی را هم به دولت و هم متقاضیان تحمیل کرد . البته حرف مردم هم در رابطه با اینکه چرا قیمت این واحدها نسبت به آنچه در ابتدا قول داده شده بود افزایش یافته درست است و برای اینکه مشکل حل شود تصمیم گرفته شد سقف تسهیلات افزایش پیدا کند و مدت باز پرداخت از 15 سال به 20 سال افزایش یابد .

محمدی گفت : بعد ازآخرین افزایش قیمتی که رخ داد قیمت واحدها از آنچه که تاکنون اتفاق افتاده افزایش نمی یابد . وزارت راه و شهرسازی نیز در این رابطه مکلف شد با وزارتخانه های مرتبط مثل نیرو ، اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی ،سازمان برنامه ، وزارت نفت ، آموزش و پرورش و ... طوری عمل کنند که افزایش قیمتی نداشته باشیم .

سیما رادمنش -خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
كارمند
-
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۵
تا به چشم خودمان نبینیم كه بدون افزایش قیمت تحویل دادند باورمان نمی شود
۰
۰
امیر
-
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۵
اكر این ساختمانها در اختیار شركت های ساختمانی بود و بعنوان اجاره در أختیار مردم و بخصوص افراد كم در امد قرار می گرفت خیلی زیاد از مشكلات مسكّن حل می شد ،یعنی شركت ساختمانی به این معنی در امد حاصل بعد از كسر حقوق و خرج های جانبی كارمندان به حساب مخصوص دولت واریز می شد ،و هزینه از تعمیرات شیشه تا لوله اب و نگهداری محیط با دریافت ان شفاف میزان ان و اجاره از مستاجر گرفته می شد و تا زمانی كه اجاره و شرایط موجود را در این ساختمان ها مستاجر انجام می داد اجازه نشستن در ان ساختمانها را داشت و اجاره را هر سال دولت اعلام می كرد و به افراد كم درامد هم بجای اینكه به میلیاردی و كم درامد یارانه مساوی دهد ،یارانه افراد كم درامد را در جهت اجاره زیاد و قسمتی از ان را می پرداخت ووووووووووو و امروز این همه درد سر هم نبود خانه ها هم خالی و بی سرپرست نمی شدن و در كنار ان هزاران شغل هم درست می شد از تعمیر و نگهداری خانه ها و دیگر كارهای جانبی ان
۰
۰
هدایت
-
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۵
متوجه نشدم چی گفتی
علی
-
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۵
بازم گرون كنن تا حالا كم گرون كردن دیگه ما زندگی نمی كنیم كه داریم دنبال بدبختی می دویم
۰
۰
مسكن مهر رازی كرمانشاه-مجتمع زیتون
-
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
به جان همه مسئولان عزیز و زیبا سخن، سوگند یاد میكنم بعنوان یكی از ساكنین 3600 واحدی مسكن مهر رازی شهر كرمانشاه كه در سال 1388 واریزیها را انجام و بالاخره با 2 سال تاخیر و دریافتی نقدی 30 میلیون تومان !!!!!!!!!و 30 میلیون تومان وام مسكن !!!!!!!!!! و 2 میلیون تومان جریمه بابت تاخیر در تقسیط تسهیلات!!!!!!!!!!! آنرا تحویل دادند كه نه تنها سرشار از نواقص متعدد و بیشماری بود بلكه آسانسور نداشت و هیچكس جوابگو نبوده و بناچار از جیب خودمان پرداخت و هزینه نموده ایم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! و علیرغم اینكه 3 سال است كه در آن ساكن هستیم تاكنون معابر و جاده های آن كماكان خاكی و فاقد فضای سبز و نیز كوچكترین فضای سبز و خدمات و امكانات شهری میباشد بنابراین بزرگواران مستحضر باشند و اقدامی نمایند
۰
۰
جانبازو بازنشسته
-
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
دولت تدبیر و امید باید بدانند كه جیب مردم خالی است و بی جهت مردم را گرفتار تسهیلات نكنید و دادگاها را پر از پرونده نكنید
۰
۰

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر