jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۵۵۹۳۷   ۲۴ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

آغاز پخش شبانه «معمای شاه» از امشب

رسانه ملی و روشنگری تاریخ انقلاب

«معمای شاه» سریال الف ویژه‌ای است که بنا به گفته کارگردانش محمدرضا ورزی از اواخر سال 82 تحقیق و نگارش آن آغاز و سپس در سال 91 تولید این سریال عظیم کلید زده شد. این سریال که روایتگر تاریخ معاصر کشور ماست از ابتدا طرحی جسورانه بوده است چرا که ورود به ساخت مجموعه‌های تاریخی، فی نفسه کاری دشوار به حساب می‌آید. حال بیان داستانی را تصور کنید که گروه زیادی از مردم آن را به یاد می‌آورند. این حافظه شفاهی جمعی کار را به مراتب سخت‌تر خواهد کرد. به همین دلیل به عقیده بسیاری ورود به این بخش از تاریخ خود به خود حرکتی جسورانه و شایان تقدیر است.

به گزارش روابط عمومی سیما، از سوی دیگر «معمای شاه» در سه فاز و به‌منظور بیان قریب به 40 سال از تاریخ کشورمان کلید زده شد. سال‌هایی پر تب و تاب و تاثیرگذار در تاریخ کشور که در آن تعداد زیادی از چهره‌های سرشناس سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی در داخل و خارج نقش‌های غیرقابل انکاری داشته‌اند. نگاه به نقش هر یک از این افراد، خود یک پروژه عظیم برای یک سریال تلویزیونی است. بنابراین نویسندگان از همان ابتدا داستان را از دید یک خانواده متوسط تحصیلکرده که از سیاست دانسته‌هایی دارند، روایت می‌کنند.

هویت‌بخشی به نسل امروز

دکتر علی‌عسکری، رئیس رسانه ملی در بازدید از پروژه «معمای شاه» به این نکته اشاره کرد که «ماموریت رسانه ملی در تولید سریال‌های تاریخی همانا هویت‌بخشی به نسل‌های امروزی است». وی در این بازدید تاکید کرد: «گرچه افراد سالخورده خفقان، فساد و استبداد رژیم منحط پهلوی را به یاد دارند ولی نسل جدید از آن دوران تصویر ذهنی ندارند و وظیفه ماست تا به روشنگری تاریخ انقلاب و دلایل مبارزات آن دوران بپردازیم». به باور بسیاری «معمای شاه» بسیاری را وادار کرد تا کتب تاریخ را ورق بزنند و به دورانی که سلطنت طلبان آن را طلایی می‌خوانند و مردم عادی آن را ننگین، نگاهی دوباره بیندازند.

به این سریال عظیم نقدهای متعددی شد؛ یکی از بار دراماتیکی آن انتقاد کرد، دیگری تحقیقات پژوهشی، آن یکی گفت فساد دوران پهلوی بدآموزی دارد و نفر بعد گفت مگر دوران سلطنت شاه و پدرش این طور بود. به عبارت دیگر به همان اندازه که این سریال بزرگ بود انتقادها و تعریف‌ها هم زیاد، که مجالی برای پرداختن به این همه نیست.

اما پخش هر شبی این سریال موضوع دیگری است که به محض اطلاع‌رسانی، خوراک برخی رسانه‌های منتقد تلویزیون شد و یادآور همان پدر و پسر خرسوار. نوشتند تلویزیون با پخش هر شبی این سریال می‌خواهد پرونده این مجموعه را ببندد. یکی در این میان نمی‌پرسد خوب دوست عزیز آیا اتمام یک پروژه بزرگ بد است؟!! پروژه باید تا بی‌نهایت ادامه پیدا کند؟!!!

گفتند نمایش هر شبی تلویزیون نشان از آن دارد که تلویزیون یا سریال ندارد، یا سریال خوب ندارد، یا این سریال را دوست ندارد و یا.... ریزش مخاطب کلید واژه‌ای بود که منتقدان رسانه پس از سخنان دکتر میرباقری معاون سیما، در زمان اعلام خبر پخش هر شبی «معمای شاه» در مقابل خبرنگاران اظهار کردند. در حالی که سخنان معاون سازمان یک اصل کارشناسی در دنیای مخاطب شناسی تلویزیون است.

شبانه، بهترین نوع پخش سریال

امروزه کارشناسان رسانه در دنیا، بهترین نوع پخش سریال را به صورت شبانه و با تکرار روزانه می‌دانند. چرا که معتقدند پخش‌های هفتگی قادر نیست مخاطب امروزی را «که رسانه‌های متعددی را برای سرگرمی در دسترس دارد» حفظ نماید. به عقیده بسیاری از کارشناسان، مخاطب هفتگی تلویزیون دیگر وجود ندارد و باید بیننده امروزی را به صورت مستمر در اختیار داشت. این موضوع نه برای سریال «معمای شاه» که برای تمام مجموعه‌های نمایشی تلویزیونی مصداق دارد.

سخن آخر این‌که «معمای شاه» برای متولدین دهه‌های 40 و 50 (و قبل‌تر) یادآور خاطرات مبارزات مردم ایران در دوران پهلوی و برای متولدین دهه‌های 60 و 70 کنکاش این موضوع است؛ که چرا ملت ایران یکپارچه قیام کردند و خواستار عزل سلطنت از یک‌سو و استقرار جمهوری اسلامی شدند. شاید دلیل اصلی تمام این سوالات و ریزبینی‌ها فقط پاسخگویی به همین سوالات است که ما را هر شب در مقابل صفحه نقره‌ای می‌نشاند و درس تاریخ را یک‌بار دیگر با ما مرور می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر