jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۹۵۵۷۷۰   ۲۲ مهر ۱۳۹۵  |  ۱۳:۴۷

دوربین های رسانه ملی تاسوعا و عاشورای امسال در هر نقطه ای از کشور و حتی جهان که خیمه عزای امام حسین (ع) برپا بود حاضر شدند.

نمایی از عاشورای جهانی در قاب تلویزیون

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی رسانه ملی، برای انعکاس این شور حسینی که هر سال با شکوه و عظمت بیشتری در نقاط مختلف ایران و دیگر کشور های جهان برپا می شود امسال برنامه ریزی تازه ای صورت گرفت.

فعال ترین گروه های ارائه کننده تصویر در این روز ها، شبکه های استانی صدا و سیما بودند که از شمالی ترین نقطه تا جنوبی ترین شهر کشور و از مرزهای غربی تا شرق ایران اسلامی را تحت پوشش قرار دادند و هرجا خیمه عزای امام حسین (ع) برپا بود تصویر برداران رسانه ملی از آن غافل نشدند.

قاب های شبکه های تلویزیونی یک، دو، سه، چهار، پنج، خبر و شما از روز تاسوعا به طور هماهنگ و برنامه ریزی شده، پخش تصاویر عزاداری های مردم را در شهر های مختلف ایران اسلامی آغاز کردند.

امکانات فنی رسانه ملی اجازه پخش همزمان تصاویر عزاداری در چندین شهر را به استودیوهای پخش می داد و مخاطبان در هر لجظه توانستند به طور زنده از ارومیه گرفته تا چابهار و از رشت و گرگان گرفته تا خرمشهر و بوشهر، در عزای مردم آن دیار شریک شوند.

اظهار رضایت مخاطبان از این پوشش رسانه ای از روز های تاسوعا و به ویژه عاشورا باعث شد همکاران فنی و تولیدی این سازمان در تهران و مراکز استانی ، احساس کنند تلاش چند روزه شان برای هماهنگی، تولید و ارسال این تصاویر قبول درگاه خاندان عصمت و طهارت علیهماالسلام قرار گرفته است.

568 ارتباط رنده تصویری دستاورد این زحمات، تنها در روز عاشورا بود که طی آن از ندای لبیک یا حسین غیورمردان آذربایجانی گرفته تا فریاد های پرهیبت مردم لرستان در رثای «ابالفضل العباس» و از مویه های آهنگین مردم جنوب گرفته تا نوحه های موزون مردم یزد در عزای حسین ابن علی (ع) در قاب شبکه های تلویزیونی نقش بست.

شهر های مشهد، قم و شیراز که به واسطه وجود حرمین شریف همواره مرکزی برای عرض ارادت و تسلیت به خاندان عصمت و طهارت (ع) هستند این روزها مملو از جمعیت عزاداران بوده اند و تصاویر پخش شده از این شهر ها شکوه عظمت خاصی به قاب تلویزیون داده اند.

امسال فعال شدن دوربین های رسانه ملی اجازه نداد تا عزاداری خالصانه مردم زابل و زاهدان و کرمان، نوحه های عاشقانه و محلی مردم خطه شمال کشور ، اظهار ارادت بی تکلف کردهای عاشق ائمه اطهار (ع) و حتی شورهای حسینی در خارج از مرزهای ایران اسلامی از نگاه مخاطبان پنهان بماند.

بخش های مختلف خبری صدا و سیما و همچنین برخی از شبکه ها امسال با پخش تصاویر عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در نقاط مختلف جهان نشان دادند که ندای لبیک یا حسین هر روز در جهان گسترده تر می شود و بلند تر به گوش می رسد.

اوج این اتفاق در ظهر روز عاشورا بود که نماز ظهر عاشورا با شکوه و جلال خاصی در قاب تلویزیون نمایش داده شد.

شبکه یک سیما امسال اولین نماز پر شکوه جماعت را در ظهر عاشورا از زاهدان پخش کرد و هرچه خورشید در افق شهر های مختلف ایران اسلامی به اوج نقطه خود در آسمان می رسید، دوربین ها و واحد های سیار صدا و سیما نیز آماده انعکاس نماز دشمن شکن ظهر عاشورا با حضور قشرهای مختلف مردم عزادار بودند و این پخش زنده در قاب های شبکه های مختلف تا هنگام عزیمت خورشید ازبارگاه ملکوتی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ادامه داشت و با انعکاس نماز زائران کربلای معلی به پایان رسید.

امسال بسیاری از شبکه ها با برقراری ارتباط با استودیوهای مختلف صدا و سیما در اطراف حرم های باصفای حضرت ابالفضل العباس(ع) و امام حسین (ع) مخاطبان خود را به زیارتی معنوی دعوت کردند و امکان عرض ارادت آنان را از طریق دوربین های تلویزیونی فراهم آوردند.

این ارتباط ها و پخش تصاویر در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت و ویژه برنامه های تلویزیونی از حال و هوای کربلای معلی برای مخاطبان گزارش هایی را تهیه خواهند کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
لزوم حمایت از صدای فطرت

لزوم حمایت از صدای فطرت

در بهمن 1377، درسالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه (سلام ا... علیها) و در جوار حوزه علمیه پرافتخار شهر مقدس قم، شبکه رادیویی معارف با مأموریت ترویج و تبلیغ رسانه‌ای نظام جامع علمی و عملی اسلام در تمام عرصه‌ های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پا به عرصه دنیای رسانه گذاشت تا با توکل به خدای متعال و توسل به ارواح پاک پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) و تکیه بر پشتیبانی علمی حوزه‌های علمیه و قدرت مدیریتی، هنری و تجهیزاتی سازمان صداوسیما به عنوان طلایه‌دار رسانه انقلابی، مصداق آشکار فرمایش حضرت امام جعفر صادق(علیه‌السلام) باشد که فرمودند: «فیفیض العلم منه الی سایر البلاد» و اکنون در سالروز تاسیس شبکه رادیویی معارف هستیم که رهبر معظم انقلاب آن را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانستند.

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

انتخابات 1400 به لحاظ شرایط برگزاری متفاوت‌ترین انتخابات در 41 سال پس از انقلاب است و رسانه ملی بیش از هر زمان دیگری برای کمک به مردم در تعیین سرنوشت کشور احساس مسؤولیت می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر