jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۵۴۹۱۰   ۱۹ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

هر سال شیعیان در ماه محرم، مراسم عزاداری امام حسین(ع)، سالار شهیدان را در سراسر دنیا برگزار می‌کنند. در اینجا به برخی از آداب و رسوم مسلمانان در چند کشور دنیا اشاره شده است.

سنگال

محرم و مراسم عاشورا در سنگال به شکل سنتی برگزار می‌شود. غذای مخصوص شب عاشورا، نوعی غذای عربی با گوشت گاو است. به عاشورا در زبان محلی سنگالی، تمخریت (Tamkharit) گفته می‌شود. در این روز زنان نیز مانند مردان لباس می‌پوشند و عزاداری می‌کنند. روز عاشورا در سنگال تعطیل است و مرثیه خوانان با به تصویر کشیدن واقعه کربلا، مراسم این روز را به جا می‌آورند.

بلژیک

مسلمانان بلژیک، مراسم محرم و همچنین روز عاشورا را در مساجد این کشور که تعدادشان بیش از 240 مسجد است، برگزار می‌کنند. این مراسم بدون هیچ نوع خرافاتی به صورت سینه‌زنی و نوحه‌خوانی اجرا می‌شود. در این روز زنان و مردان یاد و خاطره سالار شهیدان را گرامی می‌دارند.

محرم در یونان

مسلمانان یونان اغلب از نژاد ترک هستند و در شمال این کشور زندگی می‌کنند. از آنجا که مسلمانان این کشور، اجازه ساخت مسجد و حسینیه ندارند برخی مسلمانان، خانه‌های خود را در اختیار عزاداران حسینی قرار می‌دهند و مراسم محرم و روز عاشورا را برگزار می‌کنند. غذایی که در این روز می‌پزند نیز عمدتا از انواع سوپ بوده و به سوپ عاشورا معروف است.

لبنان

روز عاشورا در لبنان تعطیل رسمی است و مسلمانان شیعه این کشور با گذشتن از کوچه ها، خیابان‌ها و جمع شدن در میدان‌های اصلی، مراسم محرم را به جا می‌آورند. شب‌های محرم، مردان و زنان زیارت عاشورا می‌خوانند و به نوحه‌خوانی می‌پردازند.

کانادا

مسلمانان کانادا که ریشه‌شان از کشورهای دیگر است، مراسم مربوط به محرم را طبق آداب کشورهای خود به جا می‌آورند. البته آنها در تمام مراسم مربوط به محرم، سخنرانی و واقعه کربلا را بررسی می‌کنند. سینه‌زنی و نوحه‌خوانی نیز به شکل سنتی در این کشور اجرا می‌شود و شیعیان عزادار در روز عاشورا با شکوه تمام مراسم رابرگزار می‌کنند.

مراکش

مراسم عاشورا در نقاط مختلف این کشور متفاوت است. با این که بیشتر مسلمانان محرم و عاشورا را روز عزاداری می‌دانند، اما به یکدیگر شیرینی، کشمش، میوه و بویژه زردآلو تعارف می‌کنند. کودکان نیز در خیابان‌ها به آتش‌بازی می‌پردازند. در واقع مردم مراکش معتقدند با شاد بودن و جشن گرفتن، باید دشمنان امام حسین(ع) را تحقیر کرد. در برخی شهرها نیز روز عاشورا، روز زمزم نامیده می‌شود. در این روز مردم برای یادبود شهدای کربلا که تشنه بودند، مراسم آبپاشی اجرا می‌کنند و به سر و روی یکدیگر آب می‌ریزند.

هند

در مناطق شیعه‌نشین مانند لکنهو، امرهه و کشمیر، مکان‌های ویژه‌ای ساخته می‌شود و مسلمانان برای عزاداری روز عاشورا به آنجا می‌روند. البته در کشمیر، مسلمانان اجازه عزاداری محرم ندارند و بارها میان مردم و مسئولان این منطقه درگیری‌های شدیدی رخ داده است. شیعیان هند از چند روز قبل با خانه‌تکانی و نظافت حسینیه‌ها، مساجد و مکان‌های مخصوص عزاداری برای مراسم محرم و عاشورا آماده می‌شوند.

منبع: www.ashura.com.au

مترجم: نادیا زکالوند

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر