jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۹۵۴۴۲۲ ۱۷ مهر ۱۳۹۵  |  ۱۶:۰۲

«یاهو» سال گذشته به طور مخفیانه با ساخت یک نرم افزار سفارشی تمام رایانامه های کاربران خود را برای یافتن اطلاعات ویژه و مورد نیاز آژانسهای جاسوسی آمریکا مورد تفتیش و بازرسی قرار داد.

«یاهو» رایانامه‌های کاربران خود را مخفیانه بررسی می‌کند

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، «شرکت یاهو» سال میلادی گذشته به طور مخفیانه با ساخت یک نرم افزار سفارشی تمام رایانامه های کاربران خود را برای یافتن اطلاعات ویژه و مورد نیاز آژانسهای جاسوسی آمریکا مورد تفتیش و بازرسی قرار داد.
این شرکت که در تبعیت از یک دستورالعمل محرمانه دولت آمریکا، رایانامه های صدها میلیون از کاربران خود را به دستور «آژانس امنیت ملی» آمریکا- اِن اِس اِی- و یا «پلیس فدرال آمریکا»- اِف بی آی- به دقت مورد بررسی قرار داده است، اعلام کرد که دو تن از کارکنان پیشین این شرکت و یک شخص ثالث از این تفتیش و بازرسیها مطلع بودند.
برخی از کارشناسان حوزه نظارت بر اطلاعات می گویند که این تفتیش و بازرسی مخفیانه نخستین مورد از موافقت یک شرکت اینترنتی آمریکایی با خواست یک آژانس جاسوسی جهت تفتیش و بازرسی تمام رایانامه های دریافتی کاربران است که با بررسی رایانامه های ذخیره شده و یا دایره محدودی از کاربران کاملاً مغایرت دارد.


هنوز مشخص نیست که مقامات اطلاعاتی آمریکا در جستجوی چه نوع اطلاعاتی بوده اند. اما روشن است که یاهو مجموعه ای از حروف را در این رایانامه ها جستجو می کرده که این می تواند به معنای جستجوی یک عبارت در یک رایانامه و یا پیوست آن باشد.
خبرگزاری رویترز نتوانست دقیقاً مشخص نماید که چه اطلاعاتی توسط شرکت یاهو ارائه شده است و اینکه آیا مقامات اطلاعاتی آمریکا به سایر شرکتهای ارائه کننده خدمات اینترنتی پیشنهادات مشابهی ارائه کرده اند یا خیر.
طبق اظهارات دو تن از کارکنان پیشین یاهو، تصمیم «مریسا مایر» مدیر اجرایی این شرکت اینترنتی به پیروی از دستورالعمل محرمانه دولت آمریکا برخی از مدیران ارشد این شرکت را برآشفته ساخت و به خروج «آلکس استاموس»- مدیر ارشد امنیت اطلاعات یاهو- از این شرکت در ژوئن ۲۰۱۵ انجامید.
گفتنی است که شرکت یاهو در پاسخ به پرسشهای رویترز در خصوص این اقدام مخفیانه، با امتناع از ارائه هرگونه توضیح بیشتر و تنها طی یک بیانیه مختصر اعلام کرد که «یاهو یک شرکت تابع قانون است و از قوانین آمریکا پیروی می نماید».
شایان ذکر است که تحت لوای قوانین آمریکا از جمله متمم «سند نظارت بر اطلاعات خارجی» مصوب سال ۲۰۰۸، آژانسهای جاسوسی آمریکا می توانند از شرکتهای ارائه دهنده خدمات تلفنی و اینترنتی آمریکایی بخواهند که اطلاعات کاربران خود را برای کمک به روند جمع آوری اطلاعات خارجی و بنا به دلایلی گوناگون- از جمله جلوگیری از حملات تروریستی- ارائه نمایند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر