jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۹۵۱۷۰۴ ۱۱ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۰:۲۱

گفت و گویی بدون تعارف با صاحب صدای «یاران چه غریبانه»

کویتی پور، شبکه من و تو، استیج، فیش حقوقی و عکس یادگاری با احمدی نژاد

چندین بار تماس گرفتم و هربار به بهانه ای از مصاحبه طفره می رفت. می گفت برخی خبرنگاران بخصوص از نوع خارج نشین با دروغ با او گفت و گو کرده اند اما آن طور که دلخواه خودشان بود، تدوین و منتشر کردند. در جواب اصرارهای من، گفت که حرف تازه ای ندارد، حرف هایش، همان هایی که سال های گذشته دیگر خبرنگاران نوشته اند.

کویتی پور، شبکه من و تو، استیج، فیش حقوقی و عکس یادگاری با احمدی نژاد

گفتم حاج آقا قول می دهم سوال هایم چالشی باشد. گفت، اصلاً به من حاج آقا نگو، بگو آقای کویتی پور، به علاوه، ضمن ارادتی که به اصحاب رسانه دارم، سعی دارم از مصاحبه پرهیز کنم، چرا که خاطره خوشی از مصاحبه ندارم.
غلامرضا کویتی پور، نام و چهره ای که برای مردم ایران آشنا است. در آستانه 60 سالگی است و موی سرش به سپیدی می زند. صدایش صمیمی و مانند هوای زادگاه جنوبی اش گرم و دلنشین بود. متن ذیل، گفت و گوی جام جم آنلاین با این هنرمند خوب کشورمان است.

ابتدای گفت و گویمان از برخی خبرنگاران آن هم از نوع بیگانه اش دلخوری داشتید، چرا؟

چندسال پیش خبرنگاری به دروغ و به نام رادیو سراسری با موضوع هفته دفاع مقدس با من مصاحبه کرد. غافل از اینکه این خبرنگار از رادیو فردا بود. او با تدوین و دست بردن در صدای من، مصاحبه ای را تنظیم و از رادیو فردا پخش کرد که دردسرهایی برای من ایجاد به وجود آورد.
به نظر من خبرنگاران فارسی زبانی که برای رسانه های خبری معاند علیه این سرزمین خبرسازی می کنند، افرادی وطن فروش و خودفروخته هستند که به خاطر اقامت و یا حقوق مادی به سرزمین مادری خود پشت پا زده اند. ایران چندین سال درگیر جنگ بوده و شهدا و جانبازان بسیاری داشته است. اصلاً مساله را انقلابی نگاه نکنیم، آیا این خاک سرزمین مادر، پدر و فامیل این نوع خبرنگاران نبوده که اینگونه علیه کشور و مردم خود برنامه سازی می کنند. این خبرنگاران غیرت ایرانی بودن خود را فراموش کرده اند که اخباری در جهت تضعیف روحیه مردم خویش تولید می کنند.

شما متعلق به نسلی هستید که ملودی غالب آن، سنتی و رزمی و حماسی بود اما ملودی های جوانان امروز گرایش قدرتمندی به پاپ و انواع غیرایرانی دارد. به شخصه کدام ملودی را می پسندید؟

ملودی به تعریف من یعنی هر صوت و تصویر و اشارتی است که انسان را به تعالی برساند. ملودی فقط آهنگ نیست بلکه یک گل، برگ گیاه، دریا و حتی یک کلام ناب دارای ملودی هستند چرا که روح آدمی را به رستگاری می رساند. بتهوون، پیانیست مشهور، وزش نسیم میان شاخسار درختان را زیباترین ملودی می دانست. سعدی شیرازی ملودی رستگاری را در« برگ درختان سبز در نظر هوشیار، هر ورقش دفتریست معرفت کردگار» می دانست. در یک کلام، ملودی واسطه یک ارتباط زیبا میان خالق و مخلوق است.
اما هر نسلی ملودی و آهنگ خود را دارد و طبیعی است که ذائقه موسیقی هر نسل با نسل قبل تفاوت داشته باشد. من ملودی های جدید که توسط جوانان جامعه ساخته می شوند را نه رد می کنم و نه در مقامی هستم که تأیید کنم. معتقدم ملودی های جدید و مدرن هم دارای نقاط قوت و ضعف هستند. اما ملودی های قدیمی و ایرانی در درون خود یک صمیمیت خاص داشتند که ملودی های جدید عاری از این صمیمیت اند و شاید راز ماندگاری ملودی های قدیمی هم همین حس ایرانی بودن و صمیمی بودن باشد. امروزه خوشگل صداها و خوشگل نوازنده های بسیاری هستند اما من ملودی های قدیمی را بیشتر می پسندم.

صدا و سیما مدتی است در قالب برنامه « شب کوک » به کشف صداهای خوب پرداخته است، آیا این برنامه را می بینید؟

این برنامه را می بینم و خیلی خوشحالم که استعدادهای جوان و جدید به عرصه آواز و موسیقی معرفی می شوند. این برنامه در ابتدای کار است و تعداد محدودی جوان با استعداد معرفی می شوند. در حالی که با گسترش و حرفه ای تر ساختن برنامه، استعدادهای بیشتری کشف و معرفی می شوند. شبکه ماهواره ای« من و تو» هم برنامه ای را با عنوان« استیج» برای کشف صداها و استعدادهای آوازی اجرا می کند.

ابتدای مصاحبه قول دادم سوال های چالشی بپرسم، شما هم استقبال کردید. با این اشاره ای که داشتید، می خواهم بپرسم شما شبکه «من و تو» نگاه می کنید؟

بله

نظرتان درباره برنامه « استیج» این شبکه چیست؟

خیلی این برنامه را دوست دارم و دنبال می کنم. استیج برنامه خوبی است. البته باید در آن شرط ادب هم رعایت شود.

منظورتان از شرط ادب چیست؟

این برنامه چون به کشف استعدادهای خوانندگی و صداهای جدید می انجامد خیلی خوب است اما بهتر آن است که مدیران و کارشناسان قبل از ضبط رقابتی برنامه، افرادی را انتخاب کنند که با هنر آواز و موسیقی آشنا باشند. بارها شده جوانی را روی استیج آورده اند که به دلیل برخی از ضعف ها، آن جوان تحقیر شده که حس تحقیر شدن جویندگان هنر را من نمی پسندم. همچنین داوران استیج هم در برخی موارد چنان با قصد و منظور رأی و نظر یکدیگر را رد می کنند که به روشنی معلوم است اختلافی بین آنها وجود دارد و می خواهند یکدیگر را ضایع کنند. نباید هدف کشف استعدادهای جوان تحت شعاع داوری های شخصی قرار گیرد.

به تازگی باب شده که فیش حقوقی افراد را افشا می کنند تا مردم بدانند برخی افراد چه میزان حقوق می گیرد. فیش حقوقی شما چقدر است؟

این را خوب پرسیدی، به همه بگو که کویتی پور افتخار دارد که 37 سال حقوقی از انقلاب نگرفته است. یک سر سوزن از امکانات این مملکت استفاده نکرده ام.

مگر از حقوق بازنشستگی بهره مند نیستید؟

من اصلاً کارمند رسمی جایی نبودم که بخواهم بازنشسته شوم. از 37 سال پیش که از شهرم خرمشهر دربه در شدم هیچ کار ثابتی نداشتم که به فکر بازنشستگی باشم. از ابتدای جنگ بسیجی بودم و هستم. حال که پرسیدی بگذار بگویم، غلام کویتی پور نه تنها فیش حقوق ندارد بلکه هنوز مستأجر است. آن هم مستأجری که یکبار 6 ماه ، یکبار 8 ماه و یکبار هم 10 ماه اجاره خانه ام عقب افتاده و نمی توانم پرداخت کنم.

پس چگونه امرار معاش می کنید؟

تاکنون برخی افراد به طور ناشناس که البته با پیگیری خود آنها را شناختم، عقب ماندگی های اجاره خانه ام را پرداخت کرده اند. از امرار معاش گفتید، باید بگویم کویتی پور در حالیکه هنوز موج انفجارهای زمان جنگ را تحمل می کند اما از هیچ بیمه ای برخوردار نیست. هزینه سرماخوردگی معمولی را خودم می پردازم، هزینه داروی موج انفجار که جای خود دارد. یک کلام، امرار معاش من در دست خدای روزی رسان است.

در مناسبت های مختلف صدای شما از رسانه ملی پخش یا آلبوم هایی با صدای شما تولید می شود، این موارد مگر درآمدی برای شما ندارد؟

چندی پیش آلبومی با عنوان غریبانه 2 با مجوز وزارت ارشاد به نام من تولید و منتشر کردند که فروش خیلی خوبی داشت. اما صدای من نبود. من همچنین از مسئولین صدا و سیما تقاضا دارم از صدای کویتی پور که در آرشیو رادیو و تلویزیون است استفاده نکنند چرا که بیشتر آنها صدای من نیست. تقلید صدای مرا کرده اند و رسانه هم به اسم من پخش می کند. چند روز پیش برای رونمایی از فیلم اروند با حضور هنرمندان بسیاری از من دعوت کردند، جالب اینکه صدای سرود « ممد نبودی» فیلم اصلاً صدای من نبود بلکه صدای آقای کرامتی بود. یا در موردی دیگر، مرا به برنامه زنده گلخانه دعوت کردند. عوامل این برنامه برای خوشامد من گفتند که 6 عنوان از سرودهای شما را تدوین و تصویرگذاری کرده اند. وقتی که کار پخش شد گفتم 4 مورد از این 6 مورد اصلاً صدای من نیست بلکه دیگران شبیه صدای مرا خوانده اند.

از راه های قانونی پیگیر موضوع می شدید تا به حق خود برسید.

اینها جواب مرا و حقوق 37 ساله مرا نمی دهند حالا چه رسد به اینکه دنبال امتیاز آلبوم غریبانه 2 باشم.

چه کسانی باید جواب شما را بدهند؟

در 6 سال گذشته چندین نامه به ریاست جمهوری، رییس مجلس و فرماندهی سپاه نوشتم که هیچ کدام جواب مرا ندادند. فقط آقای احمدی نژاد مرا آن هم برای گرفتن عکس یادگاری دعوت کرد.

دوست داشتید در اجلاس بین المللی پیرغلامان بندرعباس شرکت می کردید؟

اتفاقاً از من هم دعوت شد ولی چون خود را مداح نمی دانم شرکت نکردم. مادحین دارای مقام و منزلت بالایی هستند که خود را جزء آنان نمی بینم. من حماسه خوانم و تاکنون هیچ دوره مداحی و استاد و کلاس مداحی را ندیده ام. البته در حال حاضر هم پیر هستم و هم غلام. (غلام کویتی پور)

حرف آخر کویتی پور؟

اگر کویتی پور و امثال من دچار نقص و ضعفی هستند نباید آنرا به پای انقلاب گذاشت. ما به آرمان های شهدا و انقلاب پایبندیم.

محمد زندکریمخانی – جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
امید
-
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
من از بچگیم كه ...روزهای ماه محرم فقط كویتی پور كوش می كردم و حالام كه حدود 29 سالم گوش میدم البوم غریبانه،،صدایش ارامش بخش از نظر من،،،
۰
۰
مهدی
-
۰۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
سلام و درود بر آقای كویتی پور گرامی خیلی دوستتان داریم. زحمات شما فراموش نشدنی هست.
۰
۰
یوسف
-
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
این مطلب بهتر بود اصلا چاپ نشود بدلایلی كه معایب وقصور وكوتاهی وتنگ نظری مقامات را در معرض نور افتاب قرار دادوبهمان دلایل چاپ ونشر ان بسیار بجا بود ودست خبرنگار درد نكند وبه او مرحبا میگویم.چنین فردی كه تاكنون نمیشناختم وافراد بسیار دیگری كه خدمات شایان وسرنوشت سازی در این كشورانجام داده اند اكنون حداقل بفراموشی سپرده شده اند.حالا از امرار معاششان بگذریم.بقول ایشان خدا بزرگست.
۰
۰
سیدفاطمی
-
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
جقدر راست و حسینی و بی ریا حرفاشو زده. آفرین به مرامت بچه خرمشهر
۰
۰
علی
-
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
درود بر شرف و آبروت آقای كویتی پور . من عاشم صداتم . لعنت خدا به دشمنانت . خدا نگهدارت باشه .
۰
۰
محمد
-
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
حیف نیست چنین نعمت های اصیلی هدر میرود و جامعه از كل ظرفیت آنها بی بهره مانده است؟
نكند این آدم ها هم تاریخ مصرف شان بنظر مسئولان تمام شده است؟
فرصت بدهید یادگار های بیشتر و تاثیر گذارتری از این گونه عزیزان ساخته و در تاریخ این مرز و بوم ثبت گردد
۰
۰
امیر
-
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
خیلی غریبانه بود .خدا آدم را در میان خودی ها غریب نكند.اگر ایمان استوار ومستحكم این بزرگوار نبود .دشمنان چه استفاده هائی از آن می كردند. هر چند كه از این درد دلها هم استفاده و به رخ نسل سومی ها خواهند كشید.خداوند پشت وپناهش باشد.وثابت قدم تا شهدا را زیارت كند. انشاء الله.والعاقبه للمتقین.
۰
۰
خ
-
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
باسلام به همه دوستداران اقا غلام.انشاا..
مسئولین به فكراقاغلام باشند تا این گوهر كمیاب بیشتر ازاین در فشار روحی و اقتصادی نباشند.حلوانی بانك ملت
ح . الف
-
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
باسلام. من كارمند بانك هستم. برای ایشان آرزوی سلامت و بهروزی دارم .
۰
۰
كاراگاه
-
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
با سلام. منم كاراگاه دریك هستم از بخش جنایی .
احمد
-
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
سالار.........با صلابت......عزیز........بسیجی.........كویتی پور جان دوستت داریم
۰
۰
بی طرف
-
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
جالبه این مرد واقعا مرد مردانه. دروغ نگفت كه استیج نگاه نمیكنه. بعضی از آقایان مسئول دارن اینو نگا میكنن ولی منكر میشن. خوب مرد حسابی وقتی از همه چی برنامه خبر داری پس نگا میكنی دیگه
۰
۰
محمد
-
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
كویتی پور عالیه عالی
۰
۰
هادی
-
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
مگر همه ملت بیمه اجباری نشده اند پس چطور میگوید كه دفترچه بیمه ندارد
۰
۰
علیرضا
-
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
نه بیمه نشدن همه. كسی بیمه اجباری میشه كه كار رسمی كنه. كارمند جایی باشه
بهرام
-
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
ایشان انسان شریف و در عین حال آدم باحالی هستند. ارادت داریم محضرشان.
۰
۰
كارمند مفلس
-
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
با سلام خدمت شما پرسنل زحمت كش جام جم و سلامی به وسعت سرزمین پهناور جنوب ایران خدمت آقای كویتی پور عزیز . من همیشه برای خودم ممد نبودی را میخوانم و میگریم برای آن گل های پرپر و عزیزانی كه روزی نه چندان دور جنگیدند تا ما در آرامش و آسایش زندگی كنیم و ما امروز به یادشان نیستیم و قدرنشناس. مسئولین محترم لطفا این مرد بزرگ را دریابید كه امثال اینان گوهری هستند بی مثال. حیف است در این شرایط سخت مالی مشكل اقتصاد خانواده را داشته باشند البته خداوند متعال روزی رسان است.
۰
۰
عبدو
-
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
عجب داستانیه . حرفاش آدم و به فكر می بره
۰
۰
عبدالمجید جمشیدی اقلید فارس باغستان
-
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
من زمان جنك با صداش روحیه می گرفتم چون بركت جنگ بود عاشق صداش هستم تا آخر عمر دوستش دارم جناب آقای كویتی پور
ماهوتی نسب
-
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
درود بر استاد صدا جناب كویتی پور. خاطره ساز تمام بچه های نسل جنگی برادر. درود
۰
۰
لیلا
-
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
عاشق صداتم داداش دوست دارم .
۰
۰
رشید
-
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
آن دسته از رزمندگان سرشناس دفاع مقدس كه بعد از جنگ به دنبال مال و منال دنیوی نرفتن و پای اعتقادات خود ایستادند متاسفانه تحت شرایط موجود جامعه در حال سوختن و ساختن هستند.به امید ظهور هرچه زودتر آقا امام زمان عج و نابودی نجومی خواران.
۰
۰
نادر
-
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
سلام برادر...ممد نبودی تو غوغا كرد...ولی مسئولین چكار كردن برات!!!!متاسفانه قدر نیروهای ارزشی رو نمیدانن
۰
۰
پمپ وكیوم كیان پارس
-
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
ما كه خیلی دوستون داریم
امیدوارم خداوند یاری رسانتان باشد انشاءاله
۰
۰
الیاس - خرمشهر
-
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
زنده باد كویتی پور مرد با صفا , با معرفت و خرمشهری - بچه های خرمشهر همه مثل خود كویتی پور آخر مردانگی و صفا هستند .
۰
۰
حامی
-
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
با سلام
عرض ارادت به مرید اقا امام حسین در این ایام محرم برای شما سربلندی و عمر با عزت خواستارم
مردان خدا اجرشان را از خدا می خواهند واوست كه ابروی بنده اش را حفظ میكند.
۰
۰
ح
-
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
با عرض سلام به تمام هموطنان عزیز جایی بس تاسف بار است كه چنین مردی بزرگ و واقعی از نظرها پنهان باشد ولی یادش و صدای بسیار زیبا و دلنشینش در تمام ادوار در ذهنهاست من به نوبه خودم این مرد بزرگ را تقدیر و ستایش میكنم و برای خیلی از افراد و دست اندركاران تاسف میخورم و جای تاسف هم دارد . امید دارم كه خداوند عمر با عزت به اقای كویتی پور عطا كند. كوچك شما یكی از كارمندان بانك ملت (ب ح
۰
۰
كسرا
-
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
چه روراست و صادق حرف زده دمش گرم
۰
۰
حزب اله
-
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
خوشابه سعادتش كه حقوق نجومی به شكمش نرفته
۰
۰
ایرانی
-
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
واقعا ادم غصه اش می شود از اینكه پیشگامان جهاد و شهادت در پیچ وخم زندگی روز مره گم و فراموش شوند و عده ای حقوق های نجومی را سهم خود از سفره انقلاب بدانند
۰
۰
ایرانی
-
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
جداً جای تأسف و نگرانی بسیار دارد نصیب این افراد از انقلاب، كه جبهه جنگ و 8 سال دفاع مقدس را با چنگ و دندان نگه داشتند، جسم و جان خود را در مقابل توپ و تانك و هواپیماهای دشمن قرار دادند این اندازه می باشد و مملكت كه آرامش و امنیت گرفت یك عده هم سر و كله شون پیدا می شه كه اصلاًموقع جنگ از ترسشان در كشورهای اروپایی از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان و در آمریكا به سر می بردند و حالا آمده اند حقوقهای نجومی و سرمایه این مملكت نصیب آنها شده است .
۰
۰
بهنام
-
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
عده ای خمیده خمیده در جبهه ها راه میرفتند و از ناموس این مملكت دفاع كردند و جان شیرین خودشان را فدای سرزمین مادری شان كردند.و عده ای دیگر راست راست راه میروند و بیت المال را چپاول می كنند. خجالت بكشید از این بچه های مخلص مردان مرد.حیف صد حیف
۰
۰
بهادر
-
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
شما بی نظیر و تكرار نشدنی هستین.
۰
۰
مهدی
-
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
چهرش چقدر شبیه حبیب محبیان هستش
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا ا... عَلَیهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ ینْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلا» در میان مؤمنان، مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند، صادقانه ایستادند. بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. (احزاب/23)

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر