jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۴۷۳۰۸   ۳۱ شهريور ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

روزنامه فرانسوی لوموند در مطلبی به نشست چندی پیش علمای اهل سنت در گروزنی پایتخت چچن که در آن از علمای سعودی دعوتی به عمل نیامده بود، پرداخت و نوشت: اجلاس علمای سُنی در گروزنی که بیش از 200 عالم را از سراسر جهان گرد هم آورده بود، در بیانیه نهایی خود به‌طور ضمنی اشاره کرد که وهابی‌گری (که گرایش اسلامی متعصبانه و مذهب رسمی عربستان سعودی است) به مذاهب سُنی تعلق ندارد.

لوموند در ادامه مطلب خود آورده است: بسیاری از کشورهای دیگر خاورمیانه همانند سوریه، کویت، لیبی، اردن و سودان حضور داشتند. نمایندگانی از جاهای دور مانند اروپا، هند و اندونزی نیز آمده بودند. این کنفرانس را موسسه خیریه چچن با همکاری موسسه متعلق به علی الجیفری شیخ یمنی، حامی جریان صوفی‌گری و نزدیک به رهبران امارات که در ابوظبی مستقر است، ترتیب داده بود.

این موضعگیری نشان‌دهنده تنش‌های سیاسی پنهان بین مصر، امارات متحده عربی و پادشاهی سعودی، سه کشوری که از لحاظ نظری متحدند، است. این کنفرانس بسیاری از رهبران مذهبی از جمله شیخ احمد الطیب، رئیس دانشگاه الازهر در قاهره، مرجع اسلام سُنی را به خود جذب کرد.

این روزنامه فرانسوی در نتیجه‌گیری مطلب خود آورده است: در سال 2010 شیخ علی الجیفری در اجلاسی در ترکیه شرکت کرده بود که منجر به رد متن اصلی افکار سلفی یعنی فتوای ابن تیمیه، عالم قرون وسطی شد که به مسلمانان اجازه می‌داد تا هم‌کیشان خود را تکفیر کنند و به قتل برسانند.

تئودور کاراسیک، تحلیلگر جغرافیای سیاسی مستقر در دبی تاکید می‌کند: «اماراتی‌ها به برگزاری این کنفرانس چچن کمک کردند و این کنفرانس باعث بسیاری از ناآرامی‌های پشت صحنه بین ریاض و ابوظبی شده است.» مسئولان امارات که به‌طور محرمانه طلایه‌دار مدرنیته عربی‌اند، از علاقه همتایان سعودی خود به وهابیت که از نظر آنها مانعی برای توسعه است، نگرانند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر