همزمان با اوج فصل ممنوعیت واردات برنج به کشور خبرها حکایت از کشف و توقیف محموله‌های برنج قاچاق در یکی از بنادر استان بوشهر دارند.
کد خبر: ۹۴۵۳۷۵
کشف محموله‌ بزرگ برنج قاچاق در بوشهر

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، طی روزهای اخیر محموله‌های مختلف برنج قاچاق در استان بوشهر توقیف شده است.

بر پایه این گزارش، قاچاقچیان با استفاده از شرایط خاص یکی از دفاتر گمرکی استان بوشهر، از راه‌های مختلفی اقدام به واردات غیرقانونی و قاچاق برنج کرده‌اند که روزهای ابتدایی هفته اخیر تعدادی از این محموله‌ها توسط نیروی انتظامی توقیف شده است.

یکی از شیوه‌های واردات غیرقانونی برنج، استفاده از مجوزهای تاریخ گذشته بوده است. این مجوزها در زمان عدم‌ممنوعیت واردات برنج صادر شده و قاچاقچیان با سوءاستفاده از آنها برای قاچاق برنج استفاده کرده‌اند.

بررسی ها در خصوص حجم برنج واردشده در زمان ممنوعیت همچنان ادامه دارد و با توجه به آنکه نزدیک به دو ماه از فصل ممنوعیت برنج می‌گذرد، برآورد دقیقی از حجم قاچاق انجام‌ شده وجود ندارد.

بر پایه این گزارش، نبود نظارت کافی از سوی دستگاه های اجرایی در مسیر بعد از گمرک باعث بالا رفتن آمار قاچاق شده است.

شواهد نشان می‌دهد برخی تخلفات ناشی از سوءاستفاده‌های اداری و بعضی دیگر نشئت گرفته از نبود نظارت کافی در مسیرهای تردد کالا است.

گفتنی است که در سالهای اخیر طبق قانون از ابتدای مرداد ماه تا پایان آذر ماه، برای حمایت از تولید برنج در داخل کشور، قانون ممنوعیت واردات برنج اعمال می‌شود.

در اوایل مرداد ماه خبر ورود 2محموله 150هزار تنی برنج برای توزیع در بازار کشور در فصل ممنوعیت واردات این محصول منتشر شده بود.

بر اساس این خبر، یکی از شرکت های پخش کننده برنج به‌عنوان وارد کننده اصلی در این خصوص فعالیت کرده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها