jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۳۶۸۵۶   ۰۳ شهريور ۱۳۹۵  |  ۱۰:۴۳

وزیر جهاد کشاورزی ضمن عذرخواهی از مردم برای نوسانات بازار گفت: تلاش می‌کنیم نقاط ضعف خود را در تنظیم بازار برطرف کنیم.

عذرخواهی وزیر جهاد کشاورزی از مردم برای نوسانات بازار

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، محمود حجتی شب گذشته در برنامه «تیتر امشب» با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل صنعت کشاورزی در کشور خاطرنشان کرد: افزایش بهره وری آب از موضوعات بسیار مهم است که استفاده از روش‌های نوین آبیاری در این زمینه راهگشاست.

وی گفت: پارسال بیش از 35 هزار هکتار از اراضی گندم با استفاده از روش های نوین آبیاری از جمله روش قطره‌ای آبیاری شد که بهره وری آبیاری بیش از سه برابر افزایش یافت و محصولات هم یک و نیم تا 2 برابر شد.

حجتی با بیان اینکه کمتر از 8 درصد زمین های کشاورزی با روش های نوین آبیاری می شوند، افزود: قانون به ما اختیار داده است تا 85 درصد هزینه آبیاری نوین را به صورت بلاعوض در حالت‌های عمومی یعنی حدود 8 تا 10 میلیون تومان برای هر هکتار پرداخت کنیم.

وی اضافه کرد: پارسال با محدویت‌های اعتباری رو به رو شدیم، اما امسال با تسهیلات و امکاناتی که مجلس و دولت در اختیار ما قرار دادند، امیدواریم بتوانیم آبیاری نوین را در 250 هزار هکتاری که مقرر و ابلاغ شده اجرا کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تولید گوشت مرغ افزایش داشت گفت: پارسال در مرغ انباشت ایجاد شد به گونه‌ای که قیمت مرغ زیر قیمت تمام شده بود.

حجتی افزود: گوشت مرغ باید در مراکز عرضه عمده کیلویی 6 هزار و 700 تومان تا 6 هزار و 800 تومان و در خرده فروشی‌ها از 6 هزار و 900 تا حداکثر 7 هزار و 500 تومان عرضه شود، در غیر این صورت با ذخایر گوشت مرغ که اکنون حدود چند 10 هزار تن می‌رسد، قیمت‌ها را مدیریت می کنیم.

وی گفت: میانگین سرانه مصرف مرغ در کشور ما 27 کیلوگرم است که از میانگین مصرف جهانی بیشتر است، اما میانگین مصرف سرانه گوشت قرمز در کشور ما در مقایسه با جهان کمتر است.

حجتی ادامه داد: سرانه مصرف ما در لبنیات حدود 100 لیتر است، در حالی که میانگین مصرف جهانی 150 لیتر است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: البته تولید شیر در سال جاری نسبت به پارسال افزایش یافت، اما بخش عمده‌ای از آن، صادر و بخشی از آن هم به شیر خشک تبدیل می شود.

وی با اشاره به اینکه در سال های 79 و80 وضعیت ناهنجاری در تنظیم بازار مرغ کشور داشتیم، افزود: باید هم از تولید کننده و هم از مصرف کننده حمایت کنیم.

حجتی با بیان اینکه در ذخیره کردن محصولات راهبردی تکلیف قانونی داریم، گفت: قبلاً در شرایط تحریم به ذخایر راهبردی بیشتری نیاز داشتیم، اما اکنون با توجه به شرایط جدید، لازم است که سهم این ذخایر کاهش یابد.

وی ادامه داد: پیشنهاد این موضوع را به دولت ارائه کردیم که در دست بررسی است.

وزیر جهاد کشاورزی ضمن عذرخواهی از مردم برای نوسانات بازار افزود: تلاش می کنیم نقاط ضعف خود را در تنطیم بازار برطرف کنیم .

حجتی با بیان اینکه کشور ما از نظر میوه و سبزی به علت تنوع اقلیمی مزیت هایی دارد گفت: به صورت سنتی کشور ما در خشکبار در عرصه جهانی حضور دارد و در تره بار هم در حال توسعه هستیم.

وی با اشاره به اینکه برخی اقلام کشاورزی در سر مزرعه 30 درصد قیمت بازار را دارد افزود: باید با کمک تولیدکنندگان و تشکل‌های آنها و صاحبان سرمایه بتوانیم کشاورزی را از مزرعه تا سفره مدیریت کنیم، تا قیمت نهایی کاهش یابد و ارزش افزوده هم به سمت تولیدکننده برود.

حجتی گفت: امسال تولید گندم برای نیاز کشور کافی بود و حتی اضافه بر آن تولید کردیم.

وی افزود: امیدواریم توانمندی تشکل های تولیدی کشاورزی افزایش یابد.

حجتی گفت: قاچاق میوه در شب عید افزایش یافت اما اکنون بسیار کمتر است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه وضعیت تولید میوه در کشور، خوب است ادامه داد: در تولید اغلب میوه ها جزء 10 کشور اول دنیا هستیم .

وی در پاسخ به این پرسش که آیا خرید تضمینی 11 میلیون تن گندم انجام شده است؟ گفت: از این مقدار گذشته است و به حدود 11 میلیون و 400 تن خواهیم رسید.

حجتی با بیان اینکه تولید گندم ما حدود 14 میلیون تن و بیش از نیاز ماست افزود: تولید گندم در مقایسه با سال 92 بیش از دو و نیم برابر شده در نتیجه هزینه خرید تضمینی گندم از 4 هزار میلیارد تومان در سال 92 به حدود 14 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی در مورد پرداخت پول گندم اضافه کرد: در دو روز گذشته موفق شدیم حدود هزار میلیارد تومان شارژ کنیم و حدود 7 هزار میلیارد تومان را پرداخت کردیم و امیدواریم تا 2 روز آینده هم هزار میلیارد تومان دیگر برای خرید تضمینی گندم به کشاورزان پرداخت کنیم.

حجتی گفت: امیدواریم تا پایان شهریور بخش عمده ای از مطالبات کشاورزان را پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه برداشت ذرت از شهریور به بعد آغاز می شود، افزود: جو و ذرت در بورس عرضه می شود در بخش بورس حدود 80 درصد نقدی وخارج از آن حدود 20 درصد با تأخیر پرداخت می شود.

حجتی در باره حفر چاه‌های غیر مجاز هم با بیان اینکه با همه توان در پی ساماندهی این چاه ها هستیم، گفت: حدود 300 هزار حلقه چاه غیر مجاز داریم که نیمی از آن سطحی است و آسیب جدی ایجاد نمی‌کند.

وی ادامه داد: اما بیش از 120 حلقه چاه عمیق غیر مجاز وجود دارد که به سفره های زیرزمینی و ذخایر آبی ما و کسانی که مجوز دارند آسیب می رساند. تا سال 96 حدود 10 هزار حلقه از این چاه های غیر مجاز مسدود شد.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که شوخ طبع ترین عضو کابینه کیست؟ گفت: برخی اوقات آقای زنگنه تک مضراب هایی در کابینه می آید، زیرا کمتر بر روی صندلی خود می نشیند و تحرک بیشتری دارد.

حجتی در پاسخ به این پرسش که سخت ترین جلسه هیئت دولت در یکسال گذشته کدام بود؟ گفت: 94 سال سختی بود زیرا محدودیت منابع، فوق العاده فشار آورد و سخت ترین جلسات ما مربوط به بودجه و ایجاد تعادل میان منابع و مصارف بود.

وی در پاسخ به این پرسش که موفق ترین وزیر کابینه کیست؟ گفت: همه اعضای کابینه تلاش می کنند تا کارشان را به خوبی انجام دهند.

حجتی افزود: آقای زنگنه تلاش زیادی را انجام داد تا صادرات نفت ‌دو برابر شود و این کار بزرگی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مردم
-
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۳
این حرفها با آمار كاهش تورم جور نیست
۰
۰
mehrdad@gmail.com
-
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۳
باسلام
من به عنوان یكی از مردم عذرحضرت عالی را قبول نمی كنم ومی دانم به آن نیازی ندارید باوردارید بازار نابسامان است وشب می خوابی میبینی گوشت گران شده مرغ گران شده قند گران شده روغن گران شده و....گران شده باز هرروز نرخ تورم درصحبتان كاهش و به هشت درصد می رسانید اول نابسامانی رو درست بكنید بعد ببینید چقدر تورم دربازار هستش بعد اعلام بكنید نرخ تورم واقعی چند درصده تو این نابسامانی تورم رو چجور محاسبه می كنید خدا میدونه اگه همه آماراتون اینجوری باشه حتما"كشورمون پیشرفت خواهد كرد
۰
۰
م
-
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۳
تورم برای خودشان چیزی نیست
۰
۰
اشكان
-
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۳
با عذر خواهی می شود شكم خانواده ها را سیر كرد
۰
۰
نادر
-
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۳
تعریف و تمجید های بی پایه و اساس صدا و سیما از دولت دیگه باید جمع شود چون نیمه دوم سال دیگه رسما " همه تحركات دولتی ها انتخاباتی بوده و مبنای صحیحی نخواهد داشت و آمارها ساختگی و متناقض خواهد بود .بگذارید ملت خودش تصمیم بگیرد .
۰
۰
روح الله
-
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۳
خواهشا هر كاری رو شروع میكنید با صبر و كارشناسی باشه تا در اینده صد برابرشو هزینه نكنیم برای خراب كردن و دوباره ساختن
۰
۰

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها