jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۹۳۶۲۶۳   ۰۲ شهريور ۱۳۹۵  |  ۰۱:۱۵

رسانه‌ ملی تابستان امسال نیز مانند سال‌های گذشته نه تنها به اوقات فراغت جوانان و نوجوانان، که به همه مخاطبان خود از هر رده سنی توجه کرده و برنامه‌هایی را برای آنها تدارک دیده است اما این برنامه‌ها رویکرد متفاوت‌تری داشته و ضمن ایجاد سرگرمی و نشاط بر آموزش مهارت‌های فردی، اجتماعی و ارتباطی تاکید و تمرکز کرده است.

همنشینی با تلویزیون در اوقات فراغت

بچه‌‌های امروزی

شبکه یک از این هفته فصل دوم «بچه‌های مردم»، «تا جمعه» و فصل تازه‌ای از برنامه‌ «امروز هنوز تمام نشده» را با نام «امروزی‌ها» به مخاطبانش ارائه می‌کند.

برنامه «بچه‌های مردم» که نوجوانان را مخاطب قرار داده، ضمن ایجاد فضایی شاد و مفرح، توانمندی‌های هنری، ورزشی، علمی و خلاقانه نوجوانان را به مسابقه می‌گذارد.

برنامه «امروزی‌ها» که در فصل‌های قبل با نام «امروز هنوز تمام نشده» به مخاطبان شبکه یک ارائه شد؛ برنامه‌ای درباره مسائل جوانان است و معضلات و مشکلاتشان را در گفت‌وگو با کارشناسان و جوانان بررسی می‌کند. برنامه «تا جمعه» به تماشاگرانی اختصاص دارد که اوقات فراغت خود را با تلویزیون و تماشای شبکه یک می‌گذرانند. این برنامه هر جمعه مروری دارد بر برنامه‌های جاری شبکه، و آنچه قرار است طی یک هفته از این برنامه به مخاطبان شبکه یک ارائه شود.

پازلی از همه مسائل

موضوعات مورد علاقه جوانان و نوجوانان، از زاویه جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و دینی در برنامه‌های فراغت شبکه‌ یک بررسی می‌شود.

این نکته را مدیر طرح و برنامه شبکه یک عنوان می‌کند و درباره ویژگی‌های این دسته از برنامه‌های شبکه یک به جام‌جم می‌گوید: شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های رایانه‌ای، حضور اجتماعی، کارآفرینی و خانواده مولد، امیدآفرینی و سرگرمی و نشاط از جمله مواردی است که در برنامه‌های مختص اوقات فراغت به آنها توجه شده.

خدیجه مهرابی درباره تفاوت برنامه‌های امسال با سال‌های گذشته می‌گوید: جوانان و نوجوانان امروز با گذشته متفاوت هستند و نیازهای متفاوتی دارند. درنتیجه دو نکته در تولید برنامه برای اوقات فراغت این قشر مدنظر قرار گرفته است؛ یکی ارائه برنامه‌های خوش‌رنگ و لعاب و دیگری انتخاب رویکرد تازه برای معرفی دیدگاه‌های جدید و متفاوت.

این مدیر گروه توضیح می‌دهد: راهکارهای استفاده بهینه از فضای مجازی را بررسی می‌کنیم، درباره ظرفیت‌های کارآفرینی اطلاعات می‌دهیم و در برنامه امروزی‌ها معضلاتی مانند اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی و بیکاری را با این رویکرد بررسی می‌کنیم که مخاطب با آگاهی از همه جوانب امر به یک دیدگاه شخصی دست پیدا کند.

مهرابی برنامه‌های مخصوص اوقات فراغت را به پازلی تشبیه می‌کند که تصویری از زوایای مختلف یک مساله را در کنار هم قرار می‌دهد تا مخاطب به تصویری کامل و جامع از مسائل متعدد اشراف پیدا کند.

رنگ و بوی تابستانی برنامه‌های خانوادگی

شبکه 2 نیز برای اوقات فراعت مخاطبانش برنامه‌های رنگارنگی تدارک دیده است؛ هم برنامه‌های خانوادگی رنگ و بوی تابستانی به خود گرفته و هم برنامه‌های ویژه کودکان و خردسالان. هر روز از ساعت 9 و 30 دقیقه تا 10 و 30 دقیقه برنامه‌های ویژه خردسالان به نمایش در می‌آید و عصرها ساعت 15 ویژه برنامه کودکان و نوجوانان.

«سفری دیگر» که به معرفی مناطق روستایی ایران اختصاص دارد، «روبه‌راه» که به دغدغه‌های جوانان و خانواده‌ها می پردازد، برنامه موسیقایی «دل‌افروزان»، «اون یکی‌ها» برنامه موزیکال مرتبط با صرفه‌جویی در مصرف آب، مجموعه عروسکی ماماهوت به کارگردانی رزیتا غفاری، سری جدید برنامه «طبیعت 360» درجه، سری دیگری از برنامه «آیینه خانه» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین شهاب مرادی و برنامه «کمی دور، کمی‌نزدیک» که به موضوع اعتیاد می‌پردازد از جمله برنامه‌هایی است که به منظور سرگرمی، آموزش و فرهنگ‌سازی در فصل فراغت به تماشاگران شبکه 2 ارائه می‌شود.

سفر به دوردست‌ها

در میان برنامه‌های تابستانی شبکه دو «سفری دیگر» فرصت تازه‌ای در اوقات فراغت فراهم و با معرفی روستا‌ها و مناطق دور، بکر و زیبا، علاقه‌مندان را به سفری متفاوت در داخل کشور تشویق می‌کند.

«سفری دیگر» به تهیه‌کنندگی سیدایمان مرتضوی محصول گروه امور اجتماعی شبکه دو است که روزهای فرد ساعت 18 و 40 دقیقه به علاقه‌مندان این شبکه ارائه می‌شود.

در این برنامه که یک مستند ایرانگردی است، علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، آداب و رسوم ساکنان مناطق مختلف کشور نیز به علاقه‌مندان معرفی می‌شود.

مرتضوی درباره این برنامه و نقش آن در پر کردن اوقات فراغت تماشاگران تلویزیون می‌گوید: پخش این برنامه در آستانه نوروز آغاز شد و بهانه‌ای بود برای تشویق و ترغیب خانواده‌ها و جوانان به سفر در داخل کشور و کشف نقاط بکر و دیدنی کشورمان. به همین دلیل علاوه بر جاذبه‌های گردشگری به سبک زندگی ساکنان روستاها و نقاط مختلف کشور پرداخته‌ و فرهنگ اقوام مختلف را به نمایش گذاشته‌ایم. به گفته این تهیه‌کننده، پخش این برنامه بخصوص در فصل تابستان توجه خیلی‌ها را به سفر و شناختن مناطق مختلف جلب کرده و تماشاگران زیادی ضمن تماس با شبکه 2 درباره نحوه سفر به منطقه‌ای خاص سوال کرده‌اند.

مرتضوی معتقد است که ایرانگردی همانقدر که برای خارجی‌‌ها می‌تواند جذاب باشد، برای مردم سرزمین ما هم شگفتی‌های خاص خودش را خواهد داشت و زیبایی‌هایی که در برنامه «سفری دیگر» به نمایش درمی‌آید باید از نزدیک احساس شود.

او به رقابت با شبکه‌های برون مرزی اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که باید دیدنی‌های ایران را به مردم کشورمان هم نشان داد.

این تهیه‌کننده درباره نقش تلویزیون در پرکردن اوقات فراغت مخاطبانش می‌گوید: طی این مدت که برنامه «سفری دیگر» پخش شده ما توانسته‌ایم 47 روستا را به تماشاگران برنامه معرفی کنیم؛ کدام رسانه می‌تواند چنین اطلاعاتی را به این ترتیب در اختیار علاقه‌مندان بگذارد و آنها را این گونه به سفر تشویق کند. در ضمن اگر تماشاگران برنامه «سفری دیگر» حتی به ایرانگردی هم تشویق نشده باشند حداقل با دیدن این برنامه از تماشای زیبایی‌های کشورمان لذت برده‌اند.

نگاه متفاوت به تابستان

شبکه آموزش برای اوقات فراغت مخاطبانش برنامه‌های متنوع و خوش‌آب و رنگی تدارک دیده که به زنگ تفریحی شاد و آموزنده شباهت دارد. به عنوان نمونه برنامه «طرح، رنگ، نقاشی» به کودکان آموزش می‌دهد که از خلاقیت‌های خود در نقاشی بهره ببرند، «زنگ 7» برنامه‌های شبکه آموزش به ارتباط با مخاطبان اختصاص دارد، برنامه‌ شامگاهی «همیشه خونه» سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی را مدنظر قرار داده و برنامه صبحگاهی این شبکه با عنوان «صبحی‌ دیگر» با نگاهی متفاوت نسبت به تابستان و اوقات فراعت پخش می‌شود. این شبکه یک مسابقه به نام «مسیر برتر» را نیز برای مخاطبانش ارائه کرده که رویکردی علمی، آموزشی و سرگرمی دارد.

تفریح به وقت المپیک

شبکه 3 به عنوان شبکه جوانان، از ظرفیت‌هایی مانند بازی‌های یورو 2016 و المپیک در تابستان امسال بهره گرفته و زمینه پخش این مسابقات برای مخاطبان علاقه‌مند به ورزش را فراهم کرده است.

همچنین در کنار این مسابقات جهانی، برنامه‌های همیشگی شبکه‌ سه از جمله برنامه صبحگاهی «حالا خورشید» به تهیه‌کنندگی و اجرای رضا رشید‌پور، «مردم چی‌ می‌گن؟» به تهیه‌کنندگی علی زاهدی و مسابقه «جدول» حال و هوای تابستانه گرفته‌اند و به اوقات فراغت توجه دارند. این شبکه جشنواره تابستانی فیلم‌های سینمایی را هم برگزار کرده و هر روز ساعت 15 و 30 دقیقه برنامه‌هایی به مخاطبان ارائه می‌کند.

آذر مهاجر

رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضا
-
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
در سال های ۱۳۴۵و۱۳۵۵هنگامیكه در شهرستان بیرجند زندگی و مشغول اموزش در دوران ابتدایی و راهنمایی بودم . در نزدیكی كوره اجر پزی به فاصله ۱۵ٓ-۲۰ كیلومتر اب خانه ای از دوران گذشته وجود داشت كه چندین پله به زیر زمین و اب جاری عبور میكرد. در فاصله چندین متری در زیر لایهای خاك اندكی فلز دیده میشد و هنگامیكه خاك را كنار زدم ، چندین سكه یافتم كه روی انها نوشته شده بود، رایج مملكت ایران.در سال های ۱۹۸۳- ۱۹۸۴ هنگامیكه در یك شركت راه و ساختمان كه پروژه ٦ ماهه بود و از تهران بود ،در نزدیكی كوه ابی در و فاصله تا كوه ۵-۱۰ كیلومتر بود،ماشین الات سنگین خاك برداری ،بوجود اوردن خیابان و پیاده روها و اماده زمین برای مسكن.هنگامیكه بولدوزر مشغول خاك برداری ارتفاع ۳-۴ متری كوه پایه كوه ابی در بود،متوجه كوزه سفالی شدم و بولدوزر را متوقف و كوزه سفالی را تقریبا سالم یافتم كه زیر حدودی ۳٫۵ متر قرار داشت.ابعاد كوزه به قطر ۱۲ و ارتفاع ۳۰ سانتی متر حدودی. در همان سا ل ها در نزدیكی شهر همدان شهری وجود داشت به نام قروه و پاركی در انجا و روی نیمكتی استراحت و به طرف سنگ های سفیدی ك معدن مانند بود به حركت و نگاهای به سنگ ها انداختم و نزدیكی سنگ ها مشاهده نمودم ذرات تقریبا درشت كه شباهت زیادی به فلزات زرد شفاف.

برای فارس زبانان میباشد و خواندن چندین خط نوشته شده همچنین.


رضا رضایی مقدم
رضا و پاییز


۰۷۳۵۸۱٦۲۳٦ :۴٦+: تلفن همراه۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۵


۰
۰

یادداشت

بیشتر
لزوم حمایت از صدای فطرت

لزوم حمایت از صدای فطرت

در بهمن 1377، درسالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه (سلام ا... علیها) و در جوار حوزه علمیه پرافتخار شهر مقدس قم، شبکه رادیویی معارف با مأموریت ترویج و تبلیغ رسانه‌ای نظام جامع علمی و عملی اسلام در تمام عرصه‌ های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پا به عرصه دنیای رسانه گذاشت تا با توکل به خدای متعال و توسل به ارواح پاک پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) و تکیه بر پشتیبانی علمی حوزه‌های علمیه و قدرت مدیریتی، هنری و تجهیزاتی سازمان صداوسیما به عنوان طلایه‌دار رسانه انقلابی، مصداق آشکار فرمایش حضرت امام جعفر صادق(علیه‌السلام) باشد که فرمودند: «فیفیض العلم منه الی سایر البلاد» و اکنون در سالروز تاسیس شبکه رادیویی معارف هستیم که رهبر معظم انقلاب آن را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانستند.

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

انتخابات 1400 به لحاظ شرایط برگزاری متفاوت‌ترین انتخابات در 41 سال پس از انقلاب است و رسانه ملی بیش از هر زمان دیگری برای کمک به مردم در تعیین سرنوشت کشور احساس مسؤولیت می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر