به وسیله یک وصله پلاستیکی

گرمای بدن انسان برق تولید می‌کند

گروهی از محققان دانشگاهی در امارات با کمک ذخیره گرمای خورشید در شن ‌و ماسه بیابان به تکنولوژی تولید برق دست یافتند.
کد خبر: ۹۳۲۰۳۴
تولید ارزان برق با کمک شن و ماسه

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از ایسنا، محققان موسسه علوم و تکنولوژی دانشگاه «مصدر» امارات پس از چند مرحله آزمایشی دریافتند که می‌توان با فناوری جذب و ذخیره گرمای خورشید در شن‌ و ماسه بیابان هزینه‌های تولید برق را کاهش داد.

محققان این مرکز معتقدند که شن ‌و ماسه موجود در بیابان بهترین نمونه برای جذب گرمای خورشید و تبدیل به برق با استفاده از سامانه‌های مبدل گرما به الکتریسیته یا TES است، چرا که شن ‌و ماسه حتی گرمای خورشید را تا پاسی از شب حفظ کرده و منبع انرژی در دسترس و رایگانی محسوب می‌شوند.

نیکولاس کالوت، استادیار مهندسی مواد از موسسه علوم و فناوری دانشگاه مصدر عنوان کرد: در اولین مرحله آزمایشی مشخص شد که ماسه گرمای خورشید را تا دمای 1000 درجه سانتیگراد حفظ می‌کند. پس شن‌ و ماسه بیابان که در طول روز به شدت گرم می‌شوند، منبعی مناسب، پایدار و رایگان برای تولید برق هستند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر سیستم‌های ذخیره انرژی گرمایی خورشید از موادی مانند روغن و نمک مذاب برای ذخیره گرما در طول روز و تولید برق در شب استفاده می‌کنند، اما این مواد از نظر قیمت و حفظ محیط‌زیست مناسب نیستند و تاثیر منفی بر اقتصاد انرژی خورشیدی دارند.

در حال حاضر محققان در حال آماده‌سازی نمونه نیمه تجاری ایستگاه تولید برق از گرمای موجود در شن ‌و ماسه بیابان هستند. در صورت موفقیت این پروژه نمونه تجاری نیز تولید خواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
كسرا
-
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
۰
۰
قابل توجه مهندسین ما كه به جای دریافت بورسیه از این كشور و اون كشور یه خورده همت كنند از منابع خدادادی كشور بهتر بشه استفاده كرد . هر كس یه مدرك گرفته فقط تو این سایت ها دنبال دانشگاهی می گرده واسه مهاجرت . راستی چرا دولت پول سالهای تدریس شده به این مهاجران علمی رو ازشون نمیگیره بعد اجازه خروج بهشون بده با پول بیت المال در دانشگاه های سراسری میشن تحصیلكرده اونوقت تمام فكر و ذكرشون اونور آبه . اونور آبو خودشون همت كردن كردنش اونور آب !!!

نیازمندی ها