وزیر بهداشت: بر سر دو راهی قرار داریم

موضع وزارت بهداشت در ماجرای خرید و فروش کلیه

پادرمیانی وزارت بهداشتی‌ها به داد دختر خردسال رسید

پدر برای درمان فرزندش «کلیه»اش را حراج کرد +عکس

هزینه بالای ۱۹ بار عمل جراحی چاره‌ای برای پدر نگذاشته است؛ پدر کارگری که آگهی فروش «کلیه» خود را بر در و دیوار شهر نصب کرده تا شاید بتواند دختر خردسالش را بدون درد و بیماری کنارش ببیند.
کد خبر: ۹۲۷۵۰۲
پدر برای درمان فرزندش «کلیه»اش را حراج کرد +عکس

به‌ گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، این روزها شنیدن اینکه هزینه بالای یک عمل جراحی باعث شود تا خانواده ای نتواند عزیزش را روانه بیمارستان کند کم و بیش در بین دوستان و اطرافیان به گوش می‌رسد.

کسانی که به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه‌هایی که به قول مسئولان «دیگر کمرشکن نیستند» کمرشان زیر بار هزینه خم می‌شود و حاضرند نه‌تنها خانه و فرش زیر پا، بلکه از جان خودشان هم بگذرند و جان خود را فدای بیمارشان کنند تا بلکه چند صباحی هم که شده بیشتر کنارشان باشد.

حکایت، حکایتی واقعی است از فداکاری پدری که حاضر است به خاطر زندگی بخشیدن به دختر 5 سالش از جان خودش بگذرد.

آقای «ق» پدر کارگری است که هرچند ابایی از فاش کردن نامش ندارد اما برای اینکه غرورش بیش از این له نشود از عنوان کردنش خودداری می کنیم.

به گفته او دختر 5ساله اش «پریسا» از ابتدای تولد با ناراحتی قلبی سر کرده اما به دلیل هزینه های بالای عملش تاکنون نتوانسته او را درمان کند.

یکبار هم که حالش بسیار وخیم شده در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران بستری می شود اما به دلیل هزینه های بالای عمل، او را به خانه برمی گرداند و چشم امید به دست خیرین، دوستان و فامیل می بندد؛ا میدی که تاکنون به سرانجام نرسیده است.

به گفته پزشکان معالج، «پریسا» باید 19 بار عمل جراحی سنگین شود چون علاوه بر پوسیده بودن رگهای خونی قلب، پنج سوراخ قلب هم باید بسته شوند.

هزینه هر عمل جراحی 15 تا 16 میلیون تومان تخمین زده شده که پرداخت این هزینه‌ها، برای پدر شدنی نیست!

آقای ق. که ناامید از همه جا می شود چاره ای جز فدا کردن جان خود برای فرزندش نمی بیند. او که اکنون در شهر جوانرود کرمانشاه زندگی می‌کند و آگهی فروش کلیه خود را بر در و دیوار شهر نصب کرده تا شاید با فروش کلیه اش بتواند بخشی از هزینه های عمل فرزندش را بدهد.

وی با امیدی می گوید: «بیمارستان هر روز پیگیره و منتظر تماس ماست تا پریسا را برای بستری ببریم اما پولش را ندارم.»

وی ادامه می دهد: «دو بچه دیگه هم دارم که آنها پسرند. یک کارگر سادم که 53 سالمه ولی درآمد آنچنانی ندارم. روزمُزدم و مگه چقدر میتونم دربیارم. دوبارم کمرمو عمل کردم و نمی تونم خیلی کار کنم پس چاره‌ای ندارم جز اینکه کلیه‌مو بفروشم.»

این پدر از جان گذشته می گوید که بیمه روستایی دارد اما بازهم در پرداخت این هزینه های بالا کمک چندانی نمی کند.

دست‌آخر هم بعد از خدا باز هم چشم امیدش را به دستان خیرینی می بندد که شاید بتوانند کمکش کنند و فرزند خردسالش را به زندگی عادی برگردانند.

بیمار ناتوان به مددکار اجتماعی بیمارستان مراجعه کند

رضا رضایی مدیرکل بودجه معاونت درمان وزارت بهداشت در این باره گفت: بعد از طرح تحول سلامت مردم هزینه‌هایی که پرداخت می‌کنند بسیار کم شده، در بخش بستری 6 درصد و در بخش روستایی 3 درصد شده است. بنابراین هزینه‌ها آن چنان نیست که نتوانند پرداخت کنند یا مجبور به فروش کلیه شوند.

وی ادامه داد: بیمارانی هم که سقف فرانشیز را ندارند بپردازند گفته‌ایم که به مددکار بیمارستان مراجعه کنند و پس از بررسی انجام شده صفر تا صد درصد تخفیف به آنها تعلق می‌گیرد.

رضایی گفت: ما چندین سال است که در بخش روانی،‌ سوختگی و صعب‌العلاج حمایت‌های مالی بسیاری می‌کنیم گاهی حتی اگر بیمارستان توان پرداخت را ندارد ما به بیمارستان بدهکار می‌شویم مگر اینکه بیمار به بخش خصوصی برود.

ابلاغ دستورالعمل حمایتی از بیماران نیازمند

وی با بیان اینکه به تمام دانشگاه‌ها دستورالعمل داده‌ایم که حمایت از بیماران نیازمند را داشته باشند، گفت: ابلاغ شده که اگر بیماری توان پرداخت نداشت پس از بررسی به صورت آبرومندانه به او تخفیف داده شود اما مشکلی که وجود دارد این است که وزارت بهداشت کار بیمه هم انجام می‌دهد.

رئیس اداره بودجه معاونت درمان ادامه داد: بیمه‌ها گاهی این هزینه‌ها را قبول ندارند مثلاً در بخش مسمومیت‌ها می‌گویند اگر فرد خودکشی کرده باشد یا خودش صدمه‌ای به خود زده باشد پوششی نمی‌دهند یا در بخش روانی بستری بیش از 40 روز را حمایت نمی‌کنند.

اما خبر خوش برای پریسا و پدرش!

اما حالا با تمام این اوضاع و احوال و توضیحاتی که وزارت بهداشتی‌ها دادند بالاخره سرنوشت پریسا و درمانش چه می‌شود؟

خبر خوش این است که با پیگیری های انجام شده معاونت درمان وزارت بهداشت قول مساعد داده است تا به پرونده «پریسا» رسیدگی کند و به این ترتیب هزینه‌های درمانی وی را متقبل شود و این دختر بچه 5 ساله را به صورت رایگان تحت عمل جراحی قرار دهد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۹
ن
-
۱۳:۰۹ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
خدارو شكر كه مشكلشون حل می شه. انشاله خدا همه مریض هارو شفا بده.
محمد
-
۱۳:۴۴ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
دست وزیر محترم درمان درد نكنه از موقعی كه دكتر هاشمی آمده خیلی خبرهای خوشی در زمینه درمان میشنویم انشالله بقیه مسئولین یاد بگیرن
مهدی
-
۱۸:۵۱ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
الان این خبر خوبه؟اینكه ابروی طرف رو ببرن و مجبور بشه كلیه بفروشه و بعد وزارت خونه برای تبلیغ خودش پول عمل رو بده خبر خوبیه؟پس اون هزارها نفری كه روزنامه نمینویسه چه كار كنن؟اینها كه می شنوی ادعاهای خوبه پاشو برو بیمارستان ببین چقدر هزینه باید بدی.فقط خود وزیر میگه خوبه ما كه هرروز میریم میبینیم از خدمات كاسته و به قیمت افزوده میشه.
كسرا
-
۱۴:۴۹ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
ایكاش میشد نذوراتی كه ما مردم میكنیم هدفمند بشه و در اینجور مسائل خرج بشه .
خ
-
۱۴:۵۷ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
بفرما این نمونه ای از مشكل معیشتی و درمانی مردم ایرانه ، انقدر در مسایل فرهنگی و سیاسی غرق شدیم كه ...
سلیمان
-
۱۶:۰۲ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
كدا مین خیرT الان هزاران هزار میلیارد درحساب مشرف به مكه در بانكها واریز شده حا لا هی داد بزنیم آیا كسی هست مرا یاری كند ....آنموقع میبینیم نه خیر مثل شهر ارواح است همه مرده اند .....آخ...آخ ....

بینام
-
۲۰:۲۳ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
من نمیدونم این چه كینه اییه بعضیا نسبت به حج دارن؟جوری كه الان هم كه تعطیل هم شده دست بردار نیستن! چشمای تیزبین شماها فقط حج رو میبینه؟همین دو سه هفته پیش بود كه بعد از كودتای تركیه مسئولین اعلام كردن در حال حاضر حدود ده هزارتوریست ایرانی در تركیه هستن!!! سوال اینجاست، آیا این ده هزار نفر به صورت نذری و مجانی رفتن تركیه؟!اونجا هم باد هوا خوردن؟! حالا حساب كن تو طول سال چند نفر به این كشور حامی داعش سفر میكنن؟! از هر چهار سفر خارجی فردگاه امام،یكیش به تركیه است!!! دغدغه ی شما فقرا نیست، كه اگه بود، این ها رو هم می دیدی!! اونی كه مرده،انصاف شماهاست!
بهروزرجبی
-
۲۲:۲۱ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
سلام.من نمی دانم چرا بعضی ار هموطنان دراینگونه موارد فوراصاحب فتوا شده و هزینه های حج رامطرح می كنند !!مخارج حجاج شخصی است مگر می شود كسی را مجبور كرد پولش رادرجا ومحلی كه ما می گوییم هرچندمهم ضروری، هزینه كند.اگر اینگونه است پس چرا درمورد هموطنانی كه برای تفریح به كشورهای اروپایی ،تركیه ،امارات وغیره سفر می كنند چنین انتظاری مطرح نمیشود .علاوه بر اینهادر كشور ما كه متاسفانه برای لیگ یك فوتبال كسل كننده وبی ظرفیت قراردادهای میلیاردی آنهم ازبودجه دولت منعقد می گردد طبیعی است كه شاهد وجود فاصله طبقاتی ومشكلاتی ازاین نوع باشیم.بنابراین تازمانی كه بی عدالتی های اجتماعی همانندحقوق های نجومی،پرداخت ناحق دستمزدهای میلیاردی ،رانت خواری های دولتی ونیز سوءاستفاده های بعضی آقازاده ها،برادرها وبرادرزاده ها مرتفع نگردد كاسه همین است وآش همین.
ایرانی
-
۱۷:۳۶ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
ای قوم به حج رفته كجایید كجایید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فقیر صنعتی شریف
-
۰۷:۵۴ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
یكی از ازون قوم به حج رفته جناب وزیر.كه درامد تیلیاردی داره.میتونه هزاران بیمارستان بسازه و درامد در بیاره برا خودش و ملت هم از اون بیمارستان استفاده كنن.
برای خودم متاسفم كه با شماها هم وطن هستم
بجای حفظ كردن جدول ضرب. ضرب رو یاد بگیر
ناشناس
-
۱۸:۰۵ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
حج یه امر واجبه ولی از اون واجب تر رسیدگی به هم وطنه
بینام
-
۲۰:۲۸ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
گردش مالی مصرف قلیان كشور در طول ماه،به میلیارد میرسه اونوقت شما دوستان به چیزی گیر دادین كه تعطیله و حالا حالاها باز نمیشه!! اصلا به نظر نمیاد كه این كامنتها مغرضانه و از سر كینه است!!!اصصصصصلا!!
بینام
-
۲۰:۳۰ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
لطفا یكی این خبر رو واسه خانم فاطمه حسینی و ابوی محترمش فوروارد كنه!!!!!
فقیر صنعتی شریف
-
۰۷:۵۱ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
ساده مغز
واقعا توام یارانه بگیری؟
alah
-
۲۰:۳۲ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
دست وزیر خیر درد نكنه نفسش با بركت
كیوان
-
۰۵:۰۰ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
یك آزمایش كوچك ژنتیك قبل ازدواج می تواند جلوی خیلی مشكلات در آینده رو بگیرد ای كاش این آزمایش ژنتیك قبل ازدواج اجباری شود
جانباز 70درصد
-
۰۹:۳۱ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
سلام
بنی آدم اعضای یكدیگرند كه درآفرینش زیك گوهرند
چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
لطفا شماره حساب ایشان را برایم ایمیل كنید تا بقدر وسع ام درد خود را كاهش دهم
متشكرم و البته منتظرم
ق
-
۱۰:۴۷ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
عزیزم بخدا اشكم دراومد ای كاش خدا اونقدر بهم پول میداد كه میتونستم كمكش كنم حیف كه پولی ندارم اه ..................
یعقوب
-
۱۰:۵۷ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
تاحالا چند بار پیش اومده كسایی ك نیازمند به كمك بودن وقتی در رسانه ها اعلام شد مسولین گفتند مساعدت میكنند برای رفع مشكل اون ها . ولی یه سوال سرنوشت كسانی كه توی رسانه ها نمیتونن اعلام كنند چی؟ چقدر بیمار توی بیمارستان ها هستن كه بخاطر نداشتن هزینه درمان چشم هاشون رو می بندن هزاران نفر مثل پدر این دختر كلیه خودشون رو میفروشن ولی صدایی از هیچكس در نمیاد

نیازمندی ها