jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۲۶۷۸۱   ۰۹ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۶:۳۹

عربستان سعودی ماه آینده میلادی میزبان کنفرانسی است که با حضور شخصیت‌های حامی طرح تشکیل اقلیم‌های مختلف در عراق تشکیل خواهد شد.

توطئه جدید آل سعود برای فتنه انگیزی در عراق

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم ، عربستان سعودی در تکاپوی آمادگی برای مرحله ما بعد داعش در عراق به دنبال برگزاری کنفرانسی با حضور شخصیت های حامی طرح تشکیل اقلیم های مختلف در عراق در ماه آینده میلادی (آگوست) است.

روزنامه الاخبار نوشت:این نخستین همایش در نوع خود است و گفته می شود همپیمانان عراقی آل سعود که «گروه های سنی» و «مخالفان عراقی» خوانده می شوند، برای بررسی سرنوشت مناطق غرب عراق بعداز آزادسازی از اشغال داعش و تشکیل «اقلیم‌های سنی» و ترسیم مرزهای آن و میزان حمایت های بین المللی از آن در ریاض حضور پیدا خواهند کرد.

این اقدام ریاض به معنای پذیرش مسئولیت بررسی موضوع تقسیم عراق به چند اقلیم است و این همان طرحی است که چند سال پیش در اربیل و امان ( پایتخت اردن) موضوع آن مطرح شده بود.

تلاش برای زنده کردن پرونده قدیمی

به بیان دیگر عربستان اکنون با این کار تلاش می کند این پرونده قدیمی را که رویکردی تازه پیدا کرده است بار دیگر زنده کند حال آنکه پیشتر نیز به ترویج این طرح و تشویق طرفداران آن برای به ثمر نشاندن طرح مزبور متهم شده بود.

در اواخر سال 2011 و اوایل 2012 یعنی پیش از آغاز تنش های امنیتی و سیاسی در مناطق غربی عراق که ورود داعش را به دنبال داشت، در چند استان عراق از تشکیل اقلیم سنی در این کشور صحبت شد اما این موضوع خیلی زود جذابیت خود را از دست داد و حامیان آن هم از حمایت خود از آن دست برداشتند.

جدول کار نشست ریاض چیست؟

درباره جزئیات نشست ریاض نیز باید گفت که در جریان آن آینده چند منطقه عراق و پیش از همه الانبار، نینوا و صلاح الدین، پس از آزادی از سیطره داعش بررسی می شود زیرا به گفته مسئولان عراقی، حدود 10% از استان الانبار همچنان تحت سیطره داعش قرار دارد حال آنکه الانبار یک سوم خاک عراق را تشکیل می دهد.

تکاپوی عربستان در طرح موضوع تقسیم عراق در حالی است که شهر «الشرقاط» در نزدیکی نینوا آخرین پایگاه داعش در استان صلاح الدین به شمار می آید که عملیات نظامی گسترده ای برای آزاد سازی آن در جریان است.

در همایش ریاض، شکل اقلیم های سنی مورد بررسی و ترویج قرار خواهد گرفت تا حمایت سایر گروه های عراقی نیز جلب شود.

علاوه بر این جلب حمایت های بین المللی و منطقه ای تحت عنوان «محدود سازی و به حاشیه راندن» این استان ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

تلاش عربستان برای توسعه طرح تشکیل اقلیم‌ها در عراق

در نشست ریاض پا از ایده تشکیل اقلیم ها فراتر می رود و اجرای این طرح در دیگر استان ها و شهرهای عراق که جمعیت آنها آمیزه ای از اهل سنت و دیگر طوایف است از جمله دیاله بررسی خواهد شد تا این مناطق نیز به اقلیم ها ملحق شوند.

«اسامه النجیفی» رئیس ائتلاف «متحدون» و برادرش «اثیل النجیفی» رئیس گروه به اصطلاح «الحشد الوطنی» و«افر العانی» از چهره های سرشناس ائتلاف گروه های عراقی، «رافع العیساوی» وزیر اسبق اقتصاد که از سوی دستگاه قضایی عراق تحت تعقیب است به اضافه «طارق الهاشمی» معاون سابق رئیس جمهوری که حکم غیابی اعدامش صادر شده است از افراد حاضر در این همایش خواهند بود.

واکنش شدید دولت عراق به توطئه ریاض

تا کنون دولت عراق و ائتلاف گروه های عراقی حاضر در دولت هیچ اظهار نظر رسمی درباره این همایش نکرده اند، اما یک منبع دولتی تاکید کرده است که دولت عراق به شدت با برگزاری چنین نشست هایی مخالف است و آن را دخالت آشکار در امور داخلی خود می داند.

همچنین « جماعت علمای عراق» به نوبه خود در خصوص برگزاری همایش ریاض هشدار داد و آن را به منزله گستردن دام جدیدی برای اهل سنت عراق دانست.

مخالفت اهل سنت عراق با توطئه سعودی

«خالد الملا» رئیس موسسه جماعت علمای اهل سنت عراق که رابطه نزدیکی با «عبداللطیف الهمیم» رئیس دیوان وقف سنی دارد، با انتشار بیانیه‌ای در صفحه فیسبوک خود، تاکید کرد که هدف از برگزاری نشست ریاض « تشکیل اقلیم صددرصد طائفه ای سنی درعراق» است و این کار یعنی تشکیل اقالیم ،از همان ابتدا به سرقت رفته است چرا که مدیریت آن یا در اختیار داعش و گروههای افراطی قرار می گیرد یا بعثی ها اختیار آن را به دست می گیرند.

الملا خاطرنشان کرد که نشست یاض همزمان با آخرین مرحله از طرح آزاد سازی شهر موصل برگزار می شود و آنها که آرزوهای شیطانی خود را برای ایجاد استان به اصطلاح اسلامی موصل بر باد رفته می بینند، این بار نقشه جدیدی به نام اقلیم سنی برای عراق طراحی کرده اند.

وی تاکید کرد: اهل سنت عراق هوشیارتر از آن هستند که اسیر فریب و توطئه این عده شوند و به جدایی از مردم عراق تن نخواهند داد.

الملا اهل سنت عراق را با همکاری با شرکایشان در عراق برای ناکام گذاشتن این توطئه فراخواند.

همچنین « احسان الشمری» رئیس مرکز اندیشه سیاسی عراق نوشت: کنفرانس ریاض بخشی از توطئه ضربه زدن به روند سیاسی در عراق است بویژه اینکه بیشتر حاضران در آن به اتهام تروریسم تحت تعقیب قضایی هستند.

وی با بیان اینکه عربستان به دنبال ایجاد «طائفه سنی عراقی» است، تاکید کرد که وزارت خارجه عراق مسئولیت مهم و سنگینی برای جلوگیری از این اقدامات سعودی دارد زیرا ریاض با میزبانی این کنفرانس که با عرف و قوانین بین المللی در تضاد است، اصل حسن همجواری را زیر پا می گذارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها