مدیریت بحران هشدار داد: مردم از خانه بیرون نیایند

از آسمان خوزستان آتش می‌بارد

دمای هوا در خوزستان روی 50 درجه ایستاده است، شرجی نفس‌گیر شده و مدیریت بحران هشدار داده که مردم از خانه بیرون نروند.
کد خبر: ۹۲۳۸۷۴
از آسمان خوزستان آتش می‌بارد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، روند افزایش دما در شهرهای استان از دو هفته گذشته آغاز شد و در روزهای اخیر دمای بالای 50 درجه نیز در برخی نقاط خوزستان ثبت شد. روز گذشته نیز آبادان گرم‌ترین نقطه کشور گزارش شد.

وحشتناک، طاقت‌فرسا، خفه‌کننده اولین کلماتی است که به ذهن سه همکاری آمده که می‌خواهند وضعیت گرمای امروز اهواز را در یک کلمه تعریف کنند.

خوزستان در روزهای آینده گرم‌تر می‌شود

در همین روزها شرجی‌های امسال هم آغاز شده و امروز میزان رطوبت هوا در اهواز 85 درصد است. در هندیجان، آبادان، ‌ماهشهر، امیدیه و شادگان نیز رطوبت بیش از 85 درصد ‌است و در برخی ساعات حتی به 90 درصد هم رسیده است.

بنا بر پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی خوزستان، شرجی تا اواسط هفته آینده ادامه دارد و دمای هوا هم همچنان بالا می‌رود و طبق گفته مدیرکل هواشناسی استان، دما تا روز جمعه افزایش چشمگیری خواهد داشت.

کوروش بهادری گفت: ممکن است دمای هوا تا روز جمعه در برخی نقاط استان به بیش از 51 درجه سانتی‌گراد و حتی 52 سانتی‌گراد برسد.

وی افزود: در خصوص وضعیت گرما و شرجی به صورت لحظه‌ای به ستاد بحران استان خوزستان اطلاع‌رسانی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان به شهروندان توصیه کرد که جز در موارد ضروری از منازل خارج نشوند و در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنند.

قطعی برق در شرجی 85 درصد

این در حالی است که شدت گرما و شرجی همچنان میزان مصرف آب و برق را افزایش داده و خانواده‌ها ناگزیر از روشن گذاشتن شبانه‌روزی کولرهای خانگی هستند. در این شرایط، قطعی برق در اهواز آه از نهاد شهروندان برآورده و قطعی برق حتی برای نیم ساعت، نفس کشیدن را سخت می‌کند.

در این شرایط، شرکت توزیع نیروی برق اهواز امروز(چهارشنبه) اعلام کرد که قطعی برق تعدادی از مناطق در ساعات اولیه صبح به دلیل اصلاح شبکه است ولی قطع ناگهانی برق در ساعت پیک مصرف به دلیل افزایش بار شبکه و گرمای بیش از حد می‌باشد.

اهوازی‌ها وسایل برقی اضافی را از مدار خارج کنند

شکرخدایی، مسئول روابط عمومی شرکت توزیع برق اهواز نیز در این باره گفت: به دلیل عدم رعایت الگوی مصرف در ساعات پیک مصرف شاهد افزایش بار در شبکه و قطعی آن در برخی از مناطق اهواز هستیم که امیدواریم با رعایت‌ این الگو توسط همشهریان اهوازی کمتر شاهد قطعی برق مناطق اهواز باشیم.

وی همچنین از مردم خواست در پیک مصرف که از ساعت 13 تا 17 و 20 تا 12 بامداد است، از لوازم غیرضروری و پرمصرف برقی استفاده نکنند و تمام وسایل برقی بدون استفاده خود را از مدار خارج کنند.

شکرخدایی با اشاره به این نکته که تمام تجهیزات و تاسیسات اداره برق در زیر تابش نور مستقیم آفتاب قرار دارند، گفت: افزایش دمای هوا موجب افزایش بار مدارها می‌شود و هنگامی که بار بالا باشد، برق ایستگاه‌های توزیع برق قطع می‌شود تا تجهیزات و شبکه‌ها آسیب نبینند که این موضوع منجر به خاموشی‌هایی در سطح مناطق خواهد شد.

اطلاعیه مدیریت بحران خوزستان در خصوص شرجی و گرما

اداره‌کل مدیریت بحران خوزستان نیز روز گذشته در خصوص افزایش دما و پدیده شرجی اطلاعیه‌ای صادر کرد و از فرمانداران شهرستان‌های استان خواست نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم، اطلاع‌رسانی به شهروندان به ویژه بیماران، کودکان، سالمندان، مسافران، کشاورزان، دامداران و عشایر جهت رعایت نکات ایمنی و بهداشتی اقدام کنند.

اداره‌کل مدیریت بحران خوزستان در این اطلاعیه بر عدم خروج غیرضروری از منزل و محل کار و تقلیل فعالیت بدنی در مواقع بالا بودن دما و رطوبت، نوشیدن مایعات به ویژه آب جهت جبران از دست رفتن آب بدن در گرما و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی برای مقابله با گرمازدگی تاکید کرد.

این اطلاعیه همچنین از فرمانداران خوزستان خواسته که نسبت به هشدار به شهروندان جهت پیشگیری از گرمازدگی و انجام تدابیر لازم جهت پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی گرما در استان اقدام کنند.

گرما و شرجی در مردادماه و شهریورماه تکرار می‌شود

هاشم بالدی، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان نیز امروز با اشاره به وضعیت جوی روزهای اخیر گفت: از روز گذشته به تمامی فرمانداری‌ها هشدار داده شده که تمهیدات لازم را در نظر بگیرند. ‌پدیده شرجی در خوزستان آغاز شده و بنا بر پیش‌بینی‌ها تا هفته آینده ادامه دارد. از سوی دیگه شاهد افزایش دما و گرم‌تر شدن هوا هستیم.

وی افزود:‌ طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی، دمای هوای خوزستان ممکن است به بیش از 50 درجه نیز برسد، کما این‌که در روزهای گذشته‌های نیز دما از 50 درجه سانتی‌گراد گذشته است. همچنین شاهد پدیده شرجی در استان هستیم.

بالدی با بیان این‌که ممکن است این میزان گرما و شرجی در مردادماه و شهریورماه تکرار شود، گفت: ‌با توجه به این وضعیت، از یک ماه و نیم گذشته هماهنگی بین اعضای ستاد بحران استان از جمله علوم پزشکی، شبکه بهداشت و هواشناسی مورد تاکید و توجه قرار گرفته است تا تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

هرچند نام خوزستان با گرما و شرجی گره خورده و 50 درجه عدد تازه‌ای برای خوزستانی‌ها نیست، ولی گرمای این روزها گرم‌تر از طاقت طبیعی شده است؛ و گرما به معنی تعریف‌نشدنی کلمه، وحشتناک، طاقت‌فرسا، خفه‌کننده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها